Yüzde 2’lik Barajı Yıkmak İçin Anayasa Mahkemesine Başvuruyoruz!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Yüzde 2’lik Barajı Yıkmak İçin Anayasa Mahkemesine Başvuruyoruz!
Abone ol
Oranı ne olursa olsun tüm barajların “sendikal faaliyette bulunma özgürlüğünü” engelleyeceği hususunda uyarılarımıza rağmen yüzde 2’lik barajı içeren “Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” 28.12.2022 tarih ve 32057 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Kanunun 13. maddesine göre; söz edilen Kanun, Resmi Gazete’de yayımlandığı günde yürürlüğe girmiştir.

Söz konusu Kanunun 11. madde içeriğinde “375 sayılı KHK’nın Ek 4. maddesinde” değişiklik yapılmıştır. Söz konusu değişiklik “Kamu Görevlileri Sendikasının kurulu olduğu hizmet kolunda sendika üyesi olabilecek toplam kamu görevlisi sayısının en az yüzde 2’sini sendika üyesi olarak kaydeden kamu görevlileri sendikalarına üye olup, aylık ve ücretinden üyelik ödentisi kesilen kamu görevlilerine Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim aylarında toplu sözleşme ikramiyesi ödeneceği” şeklinde olmakla birlikte hukuka ve yasaya aykırı, antidemokratik bir uygulamayla, ilgili iş kolunda yüzde 2’den daha az üyesi bulunan sendikalar etkisiz hale getirilerek, yok edilmek istenmiştir.

Söz edilen 11. maddenin son fıkrasında yer alan düzenlemeye göre ise; “İkinci fıkraya göre üye sayılarının tespitinde ödeme tarihi itibarıyla 4688 sayılı Kanunun 30 uncu maddesi gereğince Resmî Gazete’de yayımlanan en son tebliğ esas alınır.” Hâlihazırda baraj sorunu bulunmayan Sendikamız, hukuka aykırı bir şekilde KANUNUN GERİYE DOĞRU ETKİLİ OLACAK ŞEKİLDE DÜZENLENMESİ nedeniyle mevcut durumda yüzde 2’lik barajın altında kalmıştır.

Genel Sağlık-İş olarak “barajlar bizi yıldıramaz” düsturuyla hareket ederken, söz konusu Kanun maddesi gibi hukuka aykırılıklarla daima mücadele edilmesi göze alınmıştır. Bu nedenle, daha önce yüzde 1’lik “akıllara zarar” barajı düzenleyenlere karşı mücadelemizi vermiş olup, Danıştay nezdinde açmış olduğumuz davayla yüzde 1’lik BARAJIN YÜRÜTMESİNİ DURDURMUŞTUK. Böylece, üyelerimiz yüzde 1’lik barajdan etkilenmeksizin, hiçbir maddi kayıp yaşamaksızın hak edişlerine kavuşmuştu.

Yüzde 1’lik barajı başlarına yıktığımız gibi, yüzde 2’LİK BARAJA KARŞI DA ANAYASA MAHKEMESİNE BAŞVURUYORUZ. Barajın oranı her ne olursa olsun, unuttukları bir şey, hatta çok şey var ki;

Genel Sağlık-İş’i barajlar yıldıramaz!

Genel Sağlık-İş, üyelerini barajlara karşı mağdur etmez!

“Sendikal faaliyette bulunma ve örgütlenme özgürlüğünü ihlal eden” barajı tasarlayanlar, yıkılan barajın altında kalmaya mahkûmdur!

Sürecin sonunda kazanan yine Genel Sağlık-İş, yine Genel Sağlık-İş üyeleri olacaktır!

Bugün, baraj savunucuları tarafından maddi bir mağduriyete sebep olunsa dahi ÖNCE BARAJI YIKACAĞIZ, YIKILAN BARAJDAN SONRA DA ÜYELERİMİZİN MADDİ MENFAATLERİNİN TELAFİSİ İÇİN GEREKLİ TÜM MÜCADELEYİ VERECEĞİZ!

Barajı savunanların, barajın altına imza atanların, baraj zihniyetini hayat felsefesi yapanların sonu, yargı karşısında hesap vermek olacaktır. Sürecin sonunda HEPİNİZ YARGILANACAKSINIZ!

Derya Uğur
Genel Sağlık-İş Genel Başkanı

Anahtar Kelimeler:
 • 00
  SEVDİM
 • 00
  ALKIŞ
 • 00
  KOMİK
 • 00
  İNANILMAZ
 • 00
  ÜZGÜN
 • 00
  KIZGIN
Cumhurbaşkanı Erdoğan: EYT Düzenlemesinde Herhangi Bir Yaş Sınırı UygulanmayacakÖnceki Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan: EYT Düzenlemesind...

11.317 Sürekli İşçi Alımı Kurası Hakkında DuyuruSonraki Haber

11.317 Sürekli İşçi Alımı Kurası Hakkınd...

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar