Selami Altun

Selami Altun

Mail: selami@attyiz.biz

112'ci Olmak Kolay Mı?

112'ci Olmak Kolay Mı?

112'ci olmak kolay mı?...
Son zamanlarda Türkiye'nin dörtbir yanında birçok Özel Sağlık Meslek Liseleri açıldı.Bunun sebebi devlet liselerinin puanının yüksek olması nedeniyle çoğu öğrencinin hayali olan Sağlık Meslek Liselerine gidememeleri..

Peki ama neden öğrenciler ve ebeveynler Sağlık Meslek Liselerini tercih ediyorlar ?


Bunun elbette birçok sebebi var..bunlardan birkaçını şu şekilde sıralayabiliriz;
Üniversite okumadan iş ve meslek sahibi olmak, hemen hemen her kurumda çalışabilmeleri ve yapılan işin, mesleğin kolay olarak görülmesi..
Peki ama Sağlık Meslek Liselerinin en çok tercih edilen bölümü olan Acil Tıp Teknisyenliği bölümü hakkında öğrenci ve velilerin yeterli bilgisi varmı?


İş koşulları, çalışma şartları, toplum ve diğer mesleklere göre bulundukları statü ve aldıkları ücret ?
Şunu açıksözlülükle söylemek gerekirse, bilgileri yalnızca aldıkları ücret ve ambulansta çalıştıklarıdır..
Devlet kadrosuna yerleşmeleri için okullarını bitirmeleri ve KPSS sınavında 75 üzeri puan almaları yeterlidir..Bu puanı alamayanlar ise Özel Hastane ve Tıp merkezlerinde ve daha birçok özel sektörde rahatlıkla iş bulabilirler.

Ama şimdilik..


Evet bundan çok değil 5-6 yıl önce öğrenciler bu liseleri kazanmış olmalarına rağmen gitmiyorlardı..puanlar o kadar düşüktü ki bir ortaokulu zarzor bitiren bir öğrenci bile kolaylıkla bu okullara girme hakkı kazanıyordu..


Bu okulu bitirenlerin eline bir telsiz verip sadece okulda gördükleri teorik ve stajda gördükleri pratik bilgiyle en az ilk 2 ay herhangi bir eğitim verilmeden sahaya sürdüler bazıları şanslı olup tecrübeli kişilerle sakin bölgelerde ilk nöbetlerini tuttular.Bazıları ise benim gibi şanssız olup bir mülteci kampında dinlenecek herhangi bir yeri olmadan kış mevsiminin ilk aylarında herhangi bir kıyafet verilmeden sadece bir yelekle bir çadırın içinde titreyerek tuttu..


Evet 112 birimi sadece toplum tarafından değil kendi Sağlık kurumları tarafındanda 'tam bir yatış yeri' olarak görülmekte.Çünkü bizler 24-72 çalışma saatlerine göre çalışan yalnızca vaka olduğunda Ambulansa binen bunlar dışında istasyonunda 'yatan' sağlık çalışanlarıyız..
Ne yazık ki böyle tanınıyoruz..

Ama bizim yüzümüze karşı çok az kişi dua ediyor genelde küfür yiyoruz zalim hasta yakınları tarafından..bazılarımız ailesinden yemediği tokadı yiyor..bazılarımız hastaya müdahale ederken darpa uğruyor..bazılarımız daha olay yerine ulaşamadan çabuk olay yerine yetişmek için yaptığı hız yüzünden bir şarampolden yuvarlanıp arkasında gözü yaşlı insanlar bırakıyor..

Emin olun Azrahilin nefesini hissedebilirsiniz bir vakaya giderken veya hastayı en yakın hastaneye yetiştirirken..yaptığınız iş o kadar kutsal ki tam anlamıyla kendi canınızı ortaya koymak zorundasınız.

Hastaya yapacağınız müdahaleye karar vermek için saniyeleriniz bile olmuyor bazen..Yanlış müdahale yüzünden ölen bir hastanın sizin üzerinizde yaratabilecek psikolojik etkiyi düşünebilirmisiniz ? Daha 18-19 yaşında gencecik 112'ci arkadaşlarımız var bizim ki bunların içine bende dahilim.Evet bir düşünün aldığınız sorumluluğu ?

Bir can kurtaracaksınız yada bir hastanın yaşamasına vesile olacaksınız yada tam tersi..Çoğumuz ikinci seçeneği düşünmez bile çünkü güvenirler kendilerine..güveniriz kendimize.. ama gerçekten güvendiğimiz için değil açıkçası, çünkü başka şansımız yok..Bizlerin hata yapma lüksü yok.Ve son olarak değişen 112 yönetmeliği ile her ATT ye 15 günlük bir eğitim verilip ambulans kullanması zorunlu hale getirildi..Bir düşünün hayatında şoför koltuğuna oturmamış birisi

15 günlük bir eğitimle nasıl Ambulans Şoförü yapılabilir ?

Bu kişiye siz nasıl hastanın canını emanet edersiniz ?
Evet aslında sadece bu son konu hakkında bile söylenecek çok olumsuz şey var Acil Tıp Teknisyenliği hakkında..
Ve birde 24 saat görev yaptıkları için iyi beslenmesi gerektiği halde bırakın yemek yemeyi bazen afedersiniz tuvalet ihtiyacını bile gideremeyen 112'ci arkadaşlarımız var..112' ci arkadaşlarımız iyi bilir birde bu anlattıklarımın idare boyutu var.

Size karşı bir tutanak mı tutuldu ? Tutanakta ne yazarsa yazsın tutanağı tutan bunu kanıtlamak zorunda değil..Hakkında tutanak tutulan kişi tutanakta yer alan iddaların tersini kanıtlamak zorundadır..bazen 24 saat nöbet tuttunuz ATT arkadaşınız aslında arkadaş değil düşmanınız olabilir..Yani demek istediğim Meslektaşların birbirini tutması, desteklemesi gibi birşey sözkonusu değildir..

Bu zor şartlara rağmen amaç 24 saati doldurmaktır..Bir hata yaptığınızda sizi ilk haksız çıkarak kişiler topluluğu olan Komuta Kontrol Merkezi'dir.Orada aslında sizin gibi ATT ler bulunmakta ama onlar o koltuğa oturduklarında sahadaki herşeyi unuturlar..


Aslında bu sorunların çıkmasının nedeni daha bu hayatta bir şey görmemiş gencecik çocukların bu denli yüksek sorumluluk isteyen bir işi yapmaları..ama hakkımızı yemeyin şuana kadar bu sahadaki çocuklar o kadar başarılıydılar ki..normalde bu sistemin çökmesi gerekirken yıllarca devamlılık sağlandı..bunun sebebi ise bu sarı meleklerin yalnızca sahip oldukları bilgiyi değil hayatlarını ortaya koymaları..belkide bu yüzden bu kadar yıpranıyoruz, yıpratılıyoruz..

112'cileri iyi tanıyın..o sarı yeleklerin altında yalnızca bir beden yok büyük bir fedakarlık var.
Bu mesleği seçmeden önce bir daha düşünün sizin hayatınız mı ? Hastanın hayatı mı ? İdareciler ve eğitmenler ilkönce sağlık çalışanının hayatı der..

Ama sahada görev yapanlar şunu çok iyi bilir ki bu cevabı vermek o kadarda kolay değildir.


Tüm 112'ci arkadaşlarımın Allah yardımcısı olsun..

ATT. Selami Altun

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar