Türkiye'nin İlk ve En Büyük ATT/Paramedik Platformu

  • Dolar 6.1028
  • Euro 6.6274
  • GR ALTIN 323.31
  • ÇEYREK 528.63

UMKE Baraj Göçüğündeki çalışmalarda

Adana’nın Kozan İlçesi’ne bağlı Ergenuşağı Köyü yakınlarında, Göksu Irmağı üzerindeki Gökdere Köprü Barajı kapağının patlaması

UMKE Baraj Göçüğündeki çalışmalarda
  • 25 Şubat 2012, Cumartesi 7:46

 

Adana’nın Kozan İlçesi’ne bağlı Ergenuşağı Köyü yakınlarında, Göksu Irmağı üzerindeki Gökdere Köprü Barajı kapağının patlaması nedeniyle baraj havzasında çalışan işçilerden bazıları suya kapıldı. 10 işçiden haber alınamadığını söyleyen Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, "“Barajdaki 90 milyon metreküp suyun tamamının boşaltılması öngörülüyor" dedi.

 

Kozan Kaymakamı İzzettin Sevgili, Gökdere Köprü Barajı’nın tünel kapağının patlaması sonu meydana gelen selde kaybolduğu iddia edilen 10 kişiyle ilgili arama-tarama çalışmasına yarın devam edileceğini bildirdi. 

Sevgili, “Yapılan tespit ve sayımlarda 10 kişinin kayıp olduğunu belirlendi. Olayda 2 kişi yaralı kurtarıldı. Arama kurtarma çalışmalarına gece devam edilmeyecek. Gece olması nedeniyle su debisi çok yüksek. Tahminimize göre yarın sabah itibarıyla su debisi düşecek. Şafak vaktiyle arama kurtarma çalışmaları yeniden başlayacak. Arama kurtarma çalışmalarına UMKE, sualtı polisi, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ekipleri ile Konya’dan bir helikopter geldi. Helikopter, ileri düzey tekniğe sahip, su üstünde araştırma yapıyor. Kayıpların yakınlarıyla irtibatımızı kuruyoruz diye konuştu

VALİ: 10 İŞÇİ SAYIMDA BULUNAMADI

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, şantiye şefinin yaptığı sayımda 10 işçinin kayıp olduğunu saptadığını, bazılarının bir yere sığınmış olibeleceğini söyledi. Vali Coş, "Bu kişiler kayıp mı yoksa bir yerlerde gizleniyorlar mı? araştırıyoruz. Bölgede gerekli tüm çalışmalar yapıyor" dedi. 

İlçeye bağlı Ergenuşağı Köyü’ne 7 kilometre uzaklıktaki Göksu Irmağı üzerindeki Gökdere Köprü Barajı’nın, ilk bilgilere göre tünel kapağı öğlen saatlerinde patladı ya da gövdedeki çatlaklar nedeniyle açılmak zorunda kaldı. Yetkililer olayın nedeninin henüz netleşmediğini söyledi. Barajda tutulan su birden ırmağa boşalınca, iddiaya göre baraj havzasında çalışan bazı işçiler suya kapıldı. Sel suyunun iş makinelerini de sürüklediği bildirildi. Nehir kıyısındaki köylülerin de ani yükselen su nedeniyle zarar görmüş olabileceği belirtildi.

KAYMAKAM: “GÖVDEDE ÇATLAK OLUŞTU, KÖYLÜLERE HABER VERİLEMEDİ”

Kozan Kaymakamı İzzettin Sevgili de yaptığı açıklamada,  ilçeye bağlı Ergen Uşağı Köyü yakınlarındaki Gökdere Köprü Barajı'nın gövdesinde  çatlaklar oluştuğunu, bu nedenle baraj yetkililerinin kapakları açmak zorunda  kaldığını, bol miktarda suyun bırakıldığını söyledi.

Su bırakılmaması halinde daha büyük tehlikelerin oluşabileceği  ihtimalinin bulunduğunu anlatan Sevgili, “Tehlike daha fazla büyümesin diye acil  şekilde kapaklar açılmış. İşleyiş çok acil olduğu için çevredeki köylülere bilgi  verilememiş. Bu baraj havzası içinde vatandaşların olabileceğine düşünüyoruz" dedi.

KAYIP SAYISINDA FARKLI AÇIKLAMALAR

Olay yerine giden Kozan Kaymakamı İzzettin Sevgili ilçeye bağlı Ergenuşağı Köyü yakınlarındaki Gökdere Köprü Barajı’nın kapaklarının patladığını açıkladı. Kaymakam Sevgili, olayın teknik olarak değerlendirileceğini, 5 işçinin kayıp olduğunun kendilerine bildirildiğini söyledi. Aynı saatte Adana Valisi Hüseyin Avni Coş da, kendilerine gelen bilgide 3 kişinin kayıp olduğu, bunlardan 2 kişinin kurtarıldığını, 1 kişinin ise aranmakta olduğunu açıkladı.

BAZI İŞ MAKİNELERİ DE KAYIP

Kaymakam Sevgili, Göksu Irmağı havzasındaki köylerin sel baskınlarına karşı uyarıldığını ve hastanelerin alarma geçirildiğini kaydetti. Sevgili, bu arada bazı iş makinelerinin de kayıp olduğunu kaydetti.

İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ile İl ve İlçe Özel İdaresi’ne ait ekipler de bölgeye sevk edildi. Çok sayıda ambulans da bölgeye gönderildi.

KÖYLÜLERDEN TEPKİ

Jandarma, baraj çevresinde güvenlik önlemi alarak köylülerin buraya yaklaşmasını engelledi. Çevrede toplanan köylüler, kapakların açılacağı konusunda kimsenin kendilerine bilgi vermediğini ileri sürerek, "Baraj kapakları patlayınca, bölgede çalışan işçiler sel sularına kapıldı. Su o kadar hızlı akıyor ki, baraj havzasında bulunan iş makinalarını da sürükledi" dedi.

Göksu Irmağı’na bırakılan suyun Gökdere Köprüsü’nün üzerinde aktığı gözlendi.

VALİ COŞ: 'BULUNAN İŞÇİNİN BEYANINA GÖRE KAYIP SAYISI ARTABİLİR’

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, kayıp işçilerden birinin bulunduğunu, bu işçinin kayıp işçi sayısının artabileceğini söylediğini belirtti. Olayın meydana geldiği barajda 9 Şubat’ta su tutulmaya başlandığını ve bugüne kadar 90 milyon metreküp su tutulduğunu anlatan Vali Coş, "Tünel kapağında meydana gelen arıza nedeniyle kapağın kopması sonucu saniyede su boşalmaya başladı. Burada çalışma yapan işçilerden bir kısmının kayıp olduğu ifade ediliyor. İlk etapta bize 3 işçinin kayıp olduğu ifade edilmişti" dedi.

’SU YEDİGÖZE BARAJI’NDA TUTULACAK’

Kayıp işçilerden 2’sinin bulunduğunu belirten Vali Coş şöyle konuştu:

"Bulunan işçilerden birinin beyanına göre daha fazla sayıda işçinin olabileceği konusunda bir ifadesi var. Bu ifadeyi değerlendirip başka işçiler var mı, neredeler, inşallah bir olumsuzluk yoktur. Havadan, karadan arama çalışmaları yürütülüyor. Barajda biriken suyun boşalması gerekiyor. Boşalan suyun çevredeki yerleşim yerlerine zarar vermemesi için gerekli planlamalar yapıldı. Suyun aşağıda bulunan Yedigöze Barajı’nda tutulması planlandı. Orada gerekli yer var. Vatandaşların nehir yatağına yaklaşmamaları için uyarıyoruz. İlgili birimler olay mahallinde. İl Kriz Merkezi’ni topladık. Kazanın olduğu baraj ile suyun tutulacağı alan arasında 5 köy var, ama oraların su altında kalma riski yok. Oralar yüksekte. Şu an itibariyle bir tehlike görünmüyor."

4 KİŞİYE ULAŞILAMIYOR

Baraj çevresinde toplanan köylüler ise inşaatta çalışan operatörler Ertan Yeğenoğlu, Cumali Değirmenci ve Latif Değirmenci ile su işlerine bakan Erdal adlı işçiye ulaşamadıklarını ileri sürdü. Bu kişilerle irtibat sağlanmadığı belirten köylüler, sel sularına kapıldıklarını düşündüklerini söyledi.

Öte yandan kapağın patlamasının ardından işçilerin yemekhanesinin suların şiddetiyle yerle bir olduğu belirtildi. Sel sularının baraj havzasında çalışma yapan 4 iş makinası, 4 kamyon ve 1 greyderin sele kapıldığı da bildiriliyor.

SU ALTI POLİSİ ARAMA YAPIYOR

Öte yandan havadan bir helikopterle Göksun Irmağı’nın geçtiği bölgeler taranırken Adana Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Sualtı Polisi de baraja gelerek arama kurtarma çalışmasına başlandı.

450 METRELİK TÜNEL YAPILDI

Özel sektör tarafından Göksu Irmağı üzerinde projelendirilen 145 megawatt kurulu güce sahip Adana- Kozan Köprü Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nin inşaatına 2009’da başlandı. Proje kapsamında 450 metre uzunluğunda tünel açıldı. Projenin müteahhitliğini Cengiz- Özaltın konsonsiyumu yürütüyordu. Barajın 2012 yılı içinde devreye alınması planlanıyordu.

90 MİLYON METREKÜP SU VARMIŞ

Gökdere Köprü Barajı’nın su tutma rezervuarının 93 milyon metreküp olduğu, olayın yaşandığı sırada su seviyesinin 90 milyon metreküp civarında olduğu belirtildi. Tünel kapağının patlamasının ardından Göksu yatağına saniyede 6 bin metreküp su aktığı belirtilirken, bu suyun İmamoğlu ile Aladağ İlçesi sınırları arasında yapılan Yedigöze Barajı’na aktığı kaydedildi.

SEYHAN NEHRİ ÇEVRESİ TEHDİT ALTINDA

Seyhan Nehri üzerinde bulunan Yedigöze, Çatalan ve Seyhan Baraj Gölleri’ndeki su seviyesinin de yüzde 90 düzeyinde olduğunu belirten DSİ yetkilileri, bu suyun tutulmasında sakıncalar olduğunu, barajların kapaklarının otomatik olarak açılıp, gelen suyun denize ulaştırılmasına çalışıldığını ifade ettiler. DSİ yetkilileri, gelen su nedeniyle Adana’da riskin düşük olduğunu ancak, Seyhan nehir yatağının yakınlarındaki yerleşimler ile tarım arazilerinin olumsuz etkilenebileceğini, nehrin denize döküldüğü Tuzla havzasında da su taşkınları yaşanabileceğini belirtti. 

 

www.umke.org


Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık