İzmir UMKE’den Olası Afetlere Karşı Titiz Hazırlık!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İzmir UMKE’den Olası Afetlere Karşı Titiz Hazırlık!
Abone ol
Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE), deprem gibi olası afet anlarına hazır olabilmek için titiz bir çalışma yürütüyor. İzmir UMKE sorumlusu Paramedik Tolga Ünsel (34), kentte yıkıma neden olan 6.6 büyüklüğündeki depremde bu hazırlıkların ne kadar önemli olduğunun görüldüğünü kaydetti.

Depremde önemli ve zor görevler üstlenen, bu görevleri başarıyla yerine getiren UMKE, enkaz altında kurtarılmayı bekleyen yaralılarla seslenerek ya da telefonla iletişim kurup hayatta tutmaya çalışmaktan, göçük altında solunum tüpü takmaya, damar yolu açmaya, hatta cerrahi işlem yapmaya kadar pek çok radikal tıbbi müdahalede bulunabiliyor.

En zor durumlarda başarıyla görev yapan personel, bunun için hazır olmak zorunda. Bu nedenle 3 ayda bir toplanan ekipler malzeme, araç- gereç kontrolü yapıyor. Yıpranmış, deforme olmuş, kullanım ömrünü yitirmiş ürünler tespit edilip değiştiriliyor.

Sürekli hazır olan ekipler, deprem gibi çeşitli afetlerde başarılı çalışmalar gerçekleştiriyor.

‘AFET VE OLAĞAN DIŞI DURUMLAR İÇİN HAZIRIZ’

Paramedik 2 çocuk babası Tolga Ünsel (34), “İzmir UMKE’de medical çantalarımız, dağ kurtarma timi ile KBRN (Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik, Nükleer) malzemeleri olmak üzere çeşitli araçlarımız var. Bunların kontrolünü yapıyoruz.

Özellikle KBRN kıyafetlerinin sağlam olup olmadığı, filtrelerinin kontrolünü yapıyoruz. Dağ timinin malzemelerinin deformasyona uğrayıp uğramadığına bakıyoruz.

En kritik zamanlarda kullandığımız medikal çantalarımızın miat ve ekipman kontrollerini gerçekleştiriyoruz” dedi. Hastane çadırlarına da değinen Ünsel, “3 ayda bir açılıp bakımları yapılıyor. Bunlar şişme çadır. Haliyle deformasyona uğrayabiliyor.

İçindeki tıbbi malzemelerin tamamı kuruluyor, kalibrasyonu yapılıyor. Afet ve olağan dışı durumlar için her zaman hazırız” dedi.

MUCİZE ÇOCUK ELİF’İN KURTARILMASINDA YER ALDI

İzmir’de yıkıma neden olan 6.6’lık depremde 65 saat sonra sağ kurtarılan mucize çocuk Elif’in kurtarılmasında yer alan ekipten biri olan Tolga Ünsel, “Elif bebekte olay yeri sorumlusu bendim.

Elif bebeğin canlılık belirtisini gördüğüm an, hızlı bir şekilde ekiplerimiz müdahalesini yaptı.

Stabilizasyonunu gerçekleştirdi. Olay yerinde bulunan sahra hastane çadırımıza sokuldu.

Deneyimli ekibimiz tarafından ilk müdahalesi yapıldı.

Prm.Tolga ÜNSEL

Damar yolu açıldı. İlk müdahalesi yapılarak en yakın hastaneye nakli gerçekleştirildi” ifadelerini kullandı.

Paramedik 2 çocuk annesi Ebru Aydın (38) ise, “Lojistik çalışmalarımız var. Kişisel koruyucu kıyafetlerimizin depolanması, envanterinin çıkarılması aynı zamanda eğitim çalışmaları yapıyoruz.

UMKE personelinin tamamına bu eğitimler veriliyor” diye konuştu.

Eğitimlerin yararlı olduğundan bahseden sağlık görevlisi evli ve 2 çocuk babası Kenan Demir (50) de, “Soma maden faciası için Manisa iline intikal ettik. Hızla çadırlarımızı yerleştirdik.

Çevre illerden gelen UMKE ile görev yaptık.

Bir hafta görev yaptık” dedi. Zorlu görevlerde çalıştıklarını belirten Demir, bu nedenle acil durumlarda tişörtleri üzerinde kan gruplarının yazılı olduğunu belirtti.

Hazırlıkların faydalı olduğunu belirten Paramedik 2 çocuk annesi Sevgi Sönmez (35) ise, etkilendiği olaylardan bahsederek, “Van depremindeydik. 4 yaşında bir çocuğun enkazına ulaşmıştık.

Ayağından başlayarak bedenine ulaşmak benim yüreğime dokunmuştu. Bir diğer olay ise, Suriye sınırında, savaşın aktif olduğu dönemde 17 yaşında bir gebemize müdahale etmiştim. Ateş altında ambulansla yol alırken tek başıma doğumunu gerçekleştirmiştim” dedi. 

Anahtar Kelimeler:
 • 2
  SEVDİM
 • 3
  ALKIŞ
 • 1
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Ankara'da Doktora Bıçaklı SaldırıÖnceki Haber

Ankara'da Doktora Bıçaklı Saldırı

ATT ve Paramedik Tavan Ek Ödeme Tutarları, Kim Ne Kadar Alacak?Sonraki Haber

ATT ve Paramedik Tavan Ek Ödeme Tutarlar...

Haber Yorumları

 • Ahh İzmir ahh28-05-2021 12:15

  Yıllardır değişmeyen tek şeydir İzmir umke nin reklam kokan hareketleri :)

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar