Genital Varis Tedavisi

Genital Bölge Varisleri

Genellikle kadınlarda görülen ve pelvik bölgesinde kronik ağrıya neden olan genital bölge varisleri, toplumun yaklaşık %30’unda yaşanmaktadır.

Pelvik konjesyon sendromu olarak da tanımlanan bu problem; karının alt bölgesinde, leğen kemiği içerisinde ve kadınlık organları çevresindeki damarlardaki varislerdir.

Nedeni tam olarak saptanamamakla beraber yaşam kalitesinin düşmemesi adına mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. Genital Bölge Varisleri Nasıl Gelişir?

Varis toplardamarlarda kanın geri kaçışını engellemekle görevli kapakçıkların birtakım nedenler ile bozulması ve işlevini yerine getirememesi sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Damarlardaki kapakçıkların bozulması, kanın geri kaçmasına ve yer çekimi etkisi ile alt bölgede birikmesi ve damarın deformasyona uğramasına neden olmaktadır. Basınç artarak damar genişlemekte ve bu durum varis oluşumuna neden olmaktadır.

Bu baskı sinirlere etki ettiğinde ise yoğun ağrı hissine neden olmaktadır. Genital bölgede oluşan varisler ile bacaklarda görülen varisler büyük benzerlik göstermektedir. Her ikisinin de gelişim süreçleri aynıdır; toplardamarlarda bulunan kapakçık sisteminin bozulması ve işlevini yitirmesidir. Genital bölgede oluşan varisler tedavi edilmediği sürece rahim ile vajina çevresinde de görülme riski artmaktadır.

Pelvik Konjesyonda Varisler Nasıl Oluşur?

Genital bölge varislerinin oluşum nedenleri kesin olarak belirlenememekle birlikte yapılan çalışmalar sonucu birtakım faktörler üzerinde durulmaktadır. Pelvik konjesyon varislerinin oluşmasına neden olan faktörler şu şekilde sıralanabilmektedir; Toplardamar anatomisinde problem olması Hormonal nedenler. Genellikle gebelik döneminde hormonlar nedeniyle damar duvarı genişlemektedir.

Bunun sonucunda varisler meydana gelebilmektedir. Bu durum aynı zamanda menopoz döneminde de yaşanabilmektedir. Vücut sıvısının ve kilonun arttığı gebelik döneminde damar yapısının bozulması sonucu da açığa çıkabilmektedir. Genellikle kadınlarda görülen genital bölge varisleri; gebelik döneminde hormonal dengenin değişmesi ve kadının kilo alması, vücudunda sıvı birikmesi gibi nedenler ile damarlara yapılan baskı sonucu ortaya çıkmaktadır.

Genellikle 20 ila 45 yaş aralığında olan ve birden fazla gebelik süreci geçiren kadınlarda görülen bu problem yoğun ağrı hissine neden olmaktadır. Belirtiler Nelerdir?

Genital bölge varisleri, bacaklarda görülen varisler ile benzer belirtiler vermektedir.

Bu belirtilerin başında kronik ağrı hissi bulunmaktadır. Pelvik konjesyon varislerinin belirtileri şu şekildedir; Cinsel ilişki sırasında ya da sonrasında ağrı hissi Adet kanamanın anormal seviyede olması Dış genital bölgede şişlik Genital bölgede varislerin görülmesi Vajinal akıntı Karın alt bölgede temas sonucu hissedilen ağrı Sırt ağrısı Genital bölgede oluşan varisler kadınlarda fiziksel problemlere yol açabildiği gibi cinsel yaşamlarını etkilemesi ile psikolojik problemlere de yol açabilmektedir. Bu nedenle gerekli önlemlerin alınmasının yanı sıra tedavinin ertelenmemesi de önerilmektedir.

Genital bölge varislerinde tedavi yöntemine ayrıntılı bir muayene sonucunda, varislerin konumu ve derecesine bağlı olarak karar verilmektedir.

Günümüzde genital bölgede açığa çıkan varislerin tedavisinde sıklıkla embolizasyon yöntemi tercih edilmektedir.

Embolizasyon (Tıkama) Nedir?

Embolizasyon uygulaması; damarların müdahale ile tıkanmasıdır. Kontrollü bir şekilde gerçekleştirilen bu işlem genellikle; Anevrizma Travma Kanser Sindirim sistemi kanamaları Doğum sonrası kanamalar Karaciğerde görülen kanamalar Genital bölge varislerinde uygulanmaktadır.

Embolizasyon işlemi öncesinde hastanın genel sağlık durumu kontrol edilmekte; uygulama bölgesi ultrason, venogram, bilgisayarlı tomografi ve MR gibi görüntüleme teknikleri ile değerlendirilmektedir.

Genital bölge varislerinde embolizasyon uygulaması kasık bölgesinden yetmezlikli damar içerisinde özel bir kateter yardımı ile girilerek gerçekleştirilmektedir. Damar içerisi gerek metal gerekse sıvı bir materyal ile tıkanarak katater çıkarılmaktadır.

Bu işlem varisin konumuna ve damarın durumuna göre 30 dakika ile 3 saat arasında sürebilmektedir. Embolizasyon işlemi ameliyat ile tedaviye oranla çok daha konforlu bir uygulamadır.

Özellikle kesi açılmasına ihtiyaç duyulmadan ve genel anestezi uygulaması gerektirmeyen embolizasyon uygulaması aynı zamanda kalıcı bir tedavi yöntemidir.

Embolizasyon Dışında Başka Tedaviler Var mıdır?

Genital bölge varisleri genellikle toplardamarın yapısal bozukluğundan kaynaklansa da bazı durumlarda damar içerisinde sadece yüksek basınç bulunması sebebi ile de açığa çıkabilmektedir.

Bu probleme genellikle pıhtı oluşumu neden olmaktadır ve stent uygulaması ile tedavi uygulanmaktadır.

Son Eklenen Videolar

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar