Tunahan DAĞAŞAR

Tunahan DAĞAŞAR

Mail: tunahandagasar@attyiz.biz

Sağlık çalışanına yakın dövüş ve savunma eğitimi

"Sağlıkta Şiddet'e dur!" , "Sağlıkta Şiddet'e hayır!" "Sağlıkta Şiddet'e ağır ceza geliyor!" gibi sloganların doğrusu pek de iç açıcı, caydırıcı olduğu söylenemez. Her zaman televizyon ve gazetelerde gördüğümüz acil sağlık çalışanlarına uygulanan şiddetten en az hasar almak için acil sağlık çalışanlarına yakın dövüş ve savunma teknikleri öğretilmeli. Böylece en azından personel kendisini korur ve ufak sıyrıklarla atlatır, sonra hukuki lem süreci devreye girer. Şiddete şiddetle karşılık vermek değil bu. Kendini savunacak beceriye sahip olmak dayak yiyip yoğun bakıma girmekten iyidir.

İş başa düşünce personel eminim ki buna ihtiyaç duyacaktır, medyada gördüğümüz kadarıyla  duyuyor. Çünkü sağlık personelleri her vakaya kolluk kuvvetleri eşliğinde gitmiyor. Bazı vakalarda ambulanstan iner inmez, ufak bir atışma ya da konuşma sonrasında tekme ve tokatlar personele yönelebiliyor. Bunun örnekleri üç beş günde bir medyada gösteriliyor. Kınamalar, lanetler, tepkiler, sağlıkta şiddete ceza artırım haberleri ve buna benzer şeyler. Sonuç: ambulans ekibi savunmasız bir şekilde dayak yiyip, yaralanıyor. Kimisi ufak yaralarla atlatırken, kimisi yoğun bakımlık oluyor. Hal böyle iken kolluk kuvvetlerine yakın dövüş ve savunma teknikleri nasıl ve niçin öğretiliyorsa, ambulans personeline de onun için öğretilmelidir. Eğer sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanlar her halükarda çıkıyor, empati ve eğitimle bu iş çözülemiyorsa, hekimlerin ya da sağlık çalışanlarının yakın dövüş ve savunma tekniklerini öğrenip kendini koruması, komalık bir hale gelmesinden iyidir.

Yaklaşık bir yıl önce Celal Bayar Üniversitesi'nde görevli sağlık personeline, Muay Thai Federasyonu tarafından üniversite destekli yakın savunma sanatı eğitimi verileceği haberlere çıkmıştı. İlk çıktığında garipsenen bu haberi, gün geçtikçe desteklememek elde değil. Madem şiddete çözüm bulunamıyor, öyleyse personele ne gariptir ki yoğun bakımlık olmayacak kadar yakın dövüş ve savunma teknikleri öğretilmelidir. 

TUNAHAN DAĞAŞAN

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar