Bayanlara 6 yıl erken emeklilik var (mı?)
Sadettin Orhan

Bayanlara 6 yıl erken emeklilik var (mı?)

Okurlarımızdan bugünlerde gelen sorular için bir “Top 10” listesi yapsak, bayanların doğum borçlanması soruları sanırım birinci olur. Özellikle kimi haberlerde yer alan “bayanlara 6 yıl erken emeklilik” ifadeleri, bayan okurlarımızı epey heyecanlandırmışa benziyor. İsterseniz konuya biraz daha yakından bakalım.

Borçlanma kapsamı genişliyor

Öncelikle şu an Meclis’te yasalaşma sürecinde olan torba kanunla, doğum borçlanması sayısı iki çocuktan üçe çıkarılıyor. Ayrıca şu an sadece SSK’lı annelere ve aylıksız izin kullanan memura tanınan borçlanma hakkı, tüm annelere genişletiliyor. Böylece yasa çıktıktan sonra;

- Memuriyetten ayrıldıktan sonra doğum yapan anneler,

- Tarım SSK (2925) kapsamında prim ödeyenler ve

- Bağ-Kur’lu anneler

Üç çocuk için doğum borçlanması yapabilecekler. Buraya kadarı bardağın dolu tarafı, gelelim boş tarafına.

Sigorta öncesine borçlanma yok

Şu an doğum borçlanması yapmak isteyen SSK’lı bayanlar, çalışmaya başladıktan sonraki doğumlarını borçlanabiliyorlar. Torba kanun borçlanmanın kapsamını genişletirken, bu konuda değişiklik getirmiyor. Yani yasa çıktıktan sonra da annelerimiz, sadece çalışmaya veya prim ödemeye başladıkları tarihten sonra yaptıkları doğumları borçlanabilecekler. Konunun daha net olarak anlaşılabilmesi için birkaç örneğe yer verelim.

Örnek: Güler Hanım, 1976 ve 1980 yıllarında iki doğum yapmış ve ilk defa 1990 yılında sigortalı olmuş. Güler Hanım’ın doğumları sigorta başlangıcından önce olduğu için yasa çıktıktan sonra da borçlanma yapamayacak.

Örnek: Emine Hanım 1992, 1995 ve 1999 yıllarında olmak üzere üç doğum yapmış. Emine Hanım’ın Bağ-Kur başlangıcı ise 1.1.1993’tür. Buna göre ilk çocuğu Bağ-Kur’dan önce olduğu için borçlanamayacak, diğer iki çocuğu ise Bağ-Kur girişinden sonra olduğu için borçlanabilecektir.

Örnek: Fatma Hanım 1978, 1982, 1988 ve 1992 yıllarında olmak üzere dört doğum yapmıştır. Kendisi ilk defa 01.04.1981 tarihinde sigortalı olmuş. Bu durumda Fatma Hanım sigorta girişinden sonraki üç doğumu da borçlanabilecek. Şu an Fatma Hanım bu doğumlardan ikisini zaten borçlanabiliyor. Yeni yasayla birlikte borçlanma sayısı üçe çıkacağı için, üçüncü borçlanmayı da yapabilecek.

Örnek: Zeynep Hanım, 1.1.1996 yılında Tarım SSK kapsamında sigortalı olmuş. Bu tarihten sonra farklı tarihlerden sonra üç doğum yapmıştır. Yeni yasa çıktıktan sonra Zeynep Hanım üç doğumu borçlanabilecektir.

Yaş değişmiyor

Yeni yasayla getirilen borçlanmada, sigorta girişinden önceki doğumlar borçlanılamadığı için emeklilik yaşı da değişmiyor. Fakat eğer kişi emeklilik için yaşı doldurmuş fakat prim günü eksik ise, borçlanmayla birlikte prim günü tamamlayabilecektir. Dolayısıyla doğum borçlanmasıyla erken emeklilik herkese değil, sadece prim gününü bekleyenler için geçerli. Büyük çoğunluk itibariyle bayanların emeklilik yaşını beklediğini dikkate alırsak, “bayanlara 6 yıl erken emeklilik” ifadesinin biraz abartılı olduğunu söyleyebiliriz. Dolayısıyla bu haberleri duyup da 6 yıl daha erken emekli olma hayali kuran annelerimiz varsa, çok fazla heyecanlanmamalarını tavsiye ediyoruz.

 

Sadettin ORHAN

 

BUGÜN GAZETESİ

Yorum Yaz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
O Ambulansa Soruşturma
O Ambulansa Soruşturma
112 Acil hattına yapılan 7 milyon çağrının yüzde 90'ı asılsız
112 Acil hattına yapılan 7 milyon çağrının yüzde 90'ı asılsız