Bu Taksimi Kurt Yapmaz Kuzulara Şah Olsa
Önder Kahveci

Bu Taksimi Kurt Yapmaz Kuzulara Şah Olsa

 

Bugün geride kalan yirmi yıla bakıldığında Türkiye Kamu-Sen Sendikal mücadele bir marka olarak tescillenmiştir.
Birilerinin diline doladığı 'İleri Demokrasi' kavramını Kamu Çalışanları ve Ülke menfaatleri adına hayata geçiren nadir Sivil Toplum Kuruluşlarının içerisinde yer aldı.

2001 yılında kabul edilen 4688 sayılı sendika yasası beklentilerimize cevap vermese de Kamu Sendikacılığının yasal bir düzenlemeye kavuşması açısından önemsediğimiz bir kazanımdı.

Yasanın kabulünden bu güne geçen 11 yıllık sürede Uluslararası hukuka uygun, Çalışanlarının haklarını ve demokratik temayülleri gözeten Toplu Sözleşme yasası için mücadele verdik.

Toplu Sözleşme yasasının TBMM gündemine geldiği bu günlerde Trajikomik gelişmelere şahit oluyoruz.
'Gelen gideni aratır' İnsana mahsus tabir olsa da Sendikal hayatın içerisinde gelen toplu sözleşme düzenlemesi Toplu Görüşmeyi aratacağa benziyor.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülmeye başlayan yasada temsilde adalet yok sayılıyor. Toplu sözleşmeye kamu çalışanlarını adına katılacak sendikaların temsilci sayıları ve imza yetkilerinin olmaması toplu sözleşme yasasını şimdiden kadük hale getirmiştir.
500bin üyeli Memur-Sen tek yetkili kılınıyor. 400 bin üyeli Türkiye Kamu-Sen ve 232 bin üyeli KESK, yok sayılıyor.

Yasa Taslağında Memur-Sen'in her 128 bin üyesi için bir temsilci, Türkiye Kamu Sen'in her 200 bin üyesi için bir temsilci, KESK'in 232 bin üyesi için bir temsilci düşmektedir. Buna göre genel toplu sözleşmede Memur-Sen 4 temsilci, Türkiye Kamu-Sen 2 temsilci, KESK ise 1 temsilci ile temsil edilecek.

Bu da yetmiyormuş gibi Toplu Sözleşmeyi bağıtlama yetkisi tek bir kişiye veriliyor.

Yapılan düzenleme Üstad Necip Fazılın dizelerini akla getiriyor.

Allahın on pulunu bekleye dursun on kul;
Bir kişiye tam dokuz, dokuz kişiye bir pul.
Bu taksimi kurt yapmaz kuzulara şah olsa;

Toplu sözleşme görüşmelerine katılan tarafların itiraz hakkının bulunmaması da hukuk devleti ilkesiyle bağdaşmayan bir düzenleme olarak karşımıza çıkıyor.

Uluslararası sözleşmelere, evrensel ve demokratik ilkelere saygılı bir sendikacılığı hayata geçirecek olan adil bir Toplu Sözleşme sistemi talebimiz doğrultusunda ki gayretlerimiz siyasi irade tarafından boşa çıkartılıyor.

Tüm bu olumsuzluklar Ülkemiz ve Kamu sendikacılığı adına sürdürdüğümüz mücadelenin hızını kesemeyecek.

İş işten geçmeden hala fırsat varken Hükümet kamu çalışanlarına verdiği sözü hatırlamalı ve buna göre hareket etmelidir.

Yorum Yaz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Polis babanın en acı görevi
Polis babanın en acı görevi
ATT ve Paramedikler Yoğun Bakımlarda Çalışabilmelidir
ATT ve Paramedikler Yoğun Bakımlarda Çalışabilmelidir