Memura kıdem tazminatı ayarı
Sadettin Orhan

Memura kıdem tazminatı ayarı

Normalde ikramiye bekleyen ‘eski memur’ sayısı 293 bin kişi civarında. Ancak işçilerin kıdem tazminatıyla paralel bir düzenleme yapıldığı için, fiilen ikramiye alabilecek kişi sayısı sınırlı kalacak. Düzenlemeye göre istifa eden memur;

·         Haklı bir gerekçeyle istifa etmişse,

·         Kamu kurumunca haksız bir gerekçeyle memuriyetten çıkarılmışsa,

·         Askerlik hizmeti sebebiyle istifa etmişse,

·         Emeklilik yaşı hariç, hizmet süresini tamamlayarak istifa etmişse,

memuriyet süresine dair ikramiyesini alabilecek. Bu şartlarla istifa eden memur sayısı çok az ve şartların ispatı ayrı bir sorun olduğundan, ikramiye alabilecek memur sayısı da az olacak. 

Yeşil kartlıya sadece sağlık yardımı yapılır

Soru: Sadettin Bey, yeşil kartlılara uygulanacak gelir testi ile ilgili sorum olacaktı. Ben şuan yeşil kartlıyım. 53 yaşındayım. Primim tam olmadığı için emekli olamadım. 59 yaşımda 3600 primle emekli olacakmışım. Ancak eksik olan primlerimi 59 yaşıma kadar ödemem gerekiyormuş. Yeşil kartlılara uygulanacak olan gelir testi sonucunda muhtaç olduğum anlaşılırsa eksik olan primlerim devlet tarafından mı ödenecek? Yoksa ben mi ödemek zorundayım? Nihat Başak

Cevap: Nihat Bey, yılbaşından sonra uygulanacak gelir testinde aile içi geliriniz 279 liranın altında çıkarsa, yine yeşil kartlı gibi sağlık yardımlarından yararlanmaya devam edeceksiniz. Yani GSS primleriniz devlet tarafından karşılanacak. Yalnız burada söz konusu olan prim, sadece %12 oranındaki sağlık primidir. Bunun dışında emeklilik primlerinizi devlet değil yine siz ödeyeceksiniz. 

Emeklilik tarihiniz değişmez

Soru: Sadettin Bey, 18.02.1963 doğumluyum. 26.12.1996 tarihinde isteğe bağlı Bağ-Kur’lu olup bugüne kadar kesintisiz primimi ödedim. Yeni çıkan torba yasasına göre SSK’lı olup daha erken emekli olup ve daha fazla maaş almam mümkün müdür? Eşim SSK emeklisidir. Eşim vefat ettiğinde dul maaşı alabilir miyim? Veya ben vefat ettiğimde eşime aylık bağlanır mı? Ayla Uçar

Cevap: Ayla Hanım, bundan sonra SSK’ya geçmeniz sizin emeklilik yaşınızı değiştirmez. Her iki durumda da 53 yaşınızda emekli olursunuz. Fakat SSK’ya geçmeniz durumunda emekli aylığınız yaklaşık %10 oranında daha yüksek bağlanır. Allah gecinden versin ama siz vefat ettiğinizde eşinize %50 oranında, eşiniz vefat ettiğinde ise size emeklilik öncesi %75, emekli olduktan sonra %50 oranında aylık bağlanır. 

İkramiye aylıkla birlikte ödenir

Soru: Sadettin Bey, hizmet yılını donduran bir memur yaşını beklemeden istifa ile emekli olmak isterse ikramiye alabilir mi? Yoksa ikramiye almak için yaşı mı bekler?Ayşegül T.

Cevap: Ayşegül Hanım, emekli ikramiyesi aylık almaya hak kazandığınız tarihte ödenir. Emeklilik yaşınızı beklemek üzere istifa ettiğinizde ikramiye ödenmez. 

Tarımsal faaliyet son vermeniz gerekir

Soru: Sadettin Bey, benim Tarım Bağ-Kur kaydım var fakat bunu sildirmek istiyorum. Bunun için ne yapmam gerekir? İhsan Ziyade

Cevap: İhsan Bey, bulunduğunuz yerde ziraat odası varsa ziraat odasına, yoksa il/ilçe tarım müdürlüğüne başvurarak, kaydınızı sildireceksiniz. Kaydınızın silindiğine dair bir belgeyle SGK müdürlüğüne başvurduğunuzda tarım Bağ-Kur kaydınız silinecektir.

Yorum Yaz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Selçuk Üniversitesi Sağlık Personeli Alım İlanı
Selçuk Üniversitesi Sağlık Personeli Alım İlanı
31 yaşındaki hemşire araçta ölü bulundu
31 yaşındaki hemşire araçta ölü bulundu