112 Acil'e Acil Çözüm Gerek!
Serdar Ünsal

112 Acil'e Acil Çözüm Gerek!

Uzun zamandır yazayım yazmayayım diye düşünüp dururken Sağlık bakanı sayın  Recep Akdağ’ın Iğdır’a gelip gitmesinden sonra yazmaya karar verdim. Bugün 112 acil’in bulunduğu yer şehir merkezine uzaktır. Şehir merkezinde meydan gelen bir kazada bulunduğu yerden ambulansın gelmesi en az bu trafik kargaşasında 10 dakika demektir hâlbuki sağlık müdürlüğü bahçesindeyken her yere rahatlıkla gidip gelmekteydi.

 


       Geçenlerde Alikamerli mahallesinde bir trafik kazası oldu. Ambulansın olay yerine gelme süresini siz hesaplayın İkinci geliş ise devlet hastanesinden 25-30 dakikayı geçti. Bu süre içinde insanlar kan kaybından ölebilirdi.

 


       Bu gecikmelerin önüne geçilmesi, insanların ölmemesi içinse 112 acil şehir merkezine taşınmalı Merkez sağlık ocağı şu anda boş duruyor ne yapılıyor ne ediyor akıbeti belli değil buraya taşınabilir.

 


       İkinci önemli unsur ise her gün tek bir ambulansın görev yapmasıdır. Bu gerçekse ortada vahim bir durum vardır aynı anda 2-3 yerde hasta kaza olduğunu düşünün tek ambulans hangisine yetişecektir.

 

Nitekim Alikemerli mahallesindeki kazada ambulans   ağır  yaralıyı önce hastaneye götürmüştür. Ardından dönerek ikinci yaralıyı almaya gelmiştir.

 

Nüfusu 80 bini bulan Iğdır’da tek bir ambulansın görev yapması hangi akla hizmettir  belli değil. Sayın bakanımız Ambulans sayısı artmıştır dedi.Doğrudur ama ambulanslar elaman olmadığı için Sağlık müdürlüğünde ,Devlet hastanesinde çalıştırılacağı günü bekliyorlar.

 


       Yetkililerin bu konuyu araştırmasını 112 acil servise acil olarak müdahale etmelerini 112 ambulans sayısını günlük en az 2 tane nöbetçiye çıkarmalarını  yerinin değiştirilmesini şehir merkezinde bir yere taşınmasını Iğdırlılar adına bekliyoruz.

 

http://www.yesiligdir.com

Yorum Yaz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ambulans Şoförü Milli Eğitim Bakanlığından Tazminat Kazandı
Ambulans Şoförü Milli Eğitim Bakanlığından Tazminat Kazandı
Ambulans ile otomobil çarpıştı: 5 kişi yaralandı
Ambulans ile otomobil çarpıştı: 5 kişi yaralandı