O, Ödüllük, Muhteşem 112 Acil Ekibi
Hasan Kurtiç

O, Ödüllük, Muhteşem 112 Acil Ekibi

 

Valiliğimizin ve Sağlık İl Müdürlüğümüz mutlaka olayı yakından izlemiş ve süreci biliyordur. Olay gerçekten öyle yaşanmışsa, vahşetin öbür yanında gerçekleşen, 112 Mesleki İnsanlık Erdemi'ni ödüllendirmek gerekecek gibi! 

O olayın kahramanı, evrensel insanlık erdeminin örneği, 112 Acil Ekibi'ne çok minnettarım. Yaşanan olay, herkesin yüreğini paralayan bir toplumsal yara.

Bir kez daha inandım ki, herkes mutlaka İlk Yardım Kursu almalı!

Hamile bir Anne öldürülüyor. Olayın detayını irdelemeyeceğim. O konu, en ayrıntılı biçimde haberci arkadaşlarca işlendi, işleniyor da!

Ben; O Muhteşem 112 Ekibi'nin değerini bilelim, görelim istiyorum!

Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekim Vekili Uzman Doktor Semih Songür, ulusal medyaya yansıyan olayı anlatırken " Bir Anne öldükten 10-15 dakika sonra bebek de ölü kabul edilir. Burada 35 dakikayı bulan bir süreden sonra bebek büyük çabalarla hayata döndürüldü.

38 Haftalık hamile Anne'nin ölümü ilçeden çıkmadan gerçekleşmiş. Uzman Hekim Songür "112 Ekibi'nin, vefat gerçekleşmesine rağmen, Anne rahmindeki çocuğun yaşatılabilmesi amacıyla üstün gayret ve çaba göstermesi sonucu; ölen kadın yolda gerekli destek sağlanarak Kadın Doğum Acil Polikliniğimize getirildi." diye devam etmiş; 

112 Ekibi'nin yaptığı çalışmaların çok önemli olduğunu vurgulayarak; 

"Burada 35 dakikayı bulan bir süreden sonra bebek büyük çabalarla hayata döndürüldü! Tıp Tarihi'nde bir mucizeye imza atıldı! Literatürde bu kadar uzun süreye rastlamadık !" diye olayın önemini ortaya koymuş.

Ne yazık ki, O bebek de günler sonra kaybedildi! Geriye, 112 Acil Ekibi ile Kadın Doğum Hastanesi Ekibi'nin ödüllendirilebilecek insani erdemi kaldı.

 

Yorum Yaz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ambulans Şoförü Milli Eğitim Bakanlığından Tazminat Kazandı
Ambulans Şoförü Milli Eğitim Bakanlığından Tazminat Kazandı
Ambulans ile otomobil çarpıştı: 5 kişi yaralandı
Ambulans ile otomobil çarpıştı: 5 kişi yaralandı