Manisa 112 emin ellerde mi?
Erdinç Yumrukaya

Manisa 112 emin ellerde mi?

Bu servisin kurulmasında emeği geçen ve 112 Acil düşüncesini ortaya atan herkese teşekkür ederim ama...
Sağlık Bakanımız Manisa’ya geldiğinde kendisi ile yaptığım canlı yayında 112 Acil şöyle tarif etmişti.
 

 

Manisa’nın en ücra köşesinde hastaya ulaşmak en fazla 4-5 dakika.
 Hasta ambulansa alındığı an doktor güvencesi altındadır.
 Ambulanslar tam donanımlı olduğu için hasta yakınları paniklemesinler hastaları emin ellerdedir.
 Gideceği sağlık merkezine kadar doktor ilk müdahaleyi yapar.
Sağlık Bakanımız’ın buna yakın cümleler kullandı. Ama bu konuşmalar gördüğüm kadarıyla çok geride kalmış.

 

Geçtiğimiz Cumartesi günü bir yakınımı hastaneye kaldırmak için 112 Acil’i aradım ve şıklardansadece 4 dakika içinde hastaya ulaşmaları doğru idi. Çünkü...
 

 

Gelen 112 Acil ekibi üç bayan görevliydi. Erkek personel yoktu. (Hasta kilolu olsa bayan personelin kaldırması mümkün değildi.)
Ambulanstaki ekibin uzmanlık dalları nedir bilmiyorum. (Doktor olmadıkları kesin.)
Hastamızı Manisa Devlet Hastanesi Acil Servisine götürmemiz gerektiğini, önceden teşhisi koyan doktorun bizi beklediğini söylememize rağmen ambulanstaki ekip buna çok kızarak şu ifadeleri kullandılar; “Oraya götürürüz ancak müdahale etmeyiz ve sorumluluk almayız.”
Bu arada hastamız baygın ve eşi ise panik halinde bilgi almaya çalışırken 112 Acil ekibi sürekli sinirli tavırlarıyla asabi hastabakıcı rolü oynayıp gerginlik yarattılar.
Ambulans Manisa Devlet Hastanesi Acil Servisine geldiğinde ise aracı kullanan bayan şoför inip arka kapıyı açıncaya kadar, hasta yanındaki ekip oturdukları yerden kalkmıyorlar.
Acil servisin önünde beklerken bu olaya bizzat ben şahit oldum. Hele ki siyah güneş gözlüklü bayanı unutmam mümkün değil. Sedyenin ucundan bile tutmadı. Bu yazımı kaleme alırken de acaba çok mu hissi davranıyorum diye düşündüm. Ama olaydan 24 saat geçmiş durumda ve hissi davranmadığıma eminim. Benim tenkit ettiğim kişiler aynı olayları yaşasalar belki de benden daha çok isyan ederler.
Dönüyorum 112 Komuta Merkezi’ne; müdürünü tanımıyorum ama kendilerine şunu söylemek isterim. İnsan sağlığından daha önemli bir unsur var mıdır? Personelinize bu görevde varoluş sebeplerini anlatıp sistemi ve çalışanlarınızı gözden geçirmenizde yarar var. Başbakan ve Sağlık Bakanının vatandaşlara anlattığı şekilde 112 Acil’i Manisalılar olarak istiyoruz. Bu isteğimizden hiç taviz vermeyiz.
Manisa Devlet Hastanesi Acil Servisi’nin çalışmasını çok beğendiğimi söylemeden de geçemeyeceğim. Acil servis ve ekibinin çalışmalarını ilerleyen günlerde sizlere yazacağım.

 


Önemli Not: Acil servislerde doktorlarımız güven altında değil. Hasta yakınları fevri hareketlerde bulunabilir. Doktor içeride, polis dışarıda olursa bunda yanlışlık var. Polis doktorların görev sahasında olmalıdır. Yoksa başka illerde olan saldırılar Manisa’da da olabilir. Cumartesi günü acil serviste geçirdiğim sıkıntılı saatler beni bu yazıyı yazmaya zorladı. Tekrar söylemek istiyorum doktorlarımızı daha çok güvenlik altına almalıyız.

Yorum Yaz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ambulans Şoförü Milli Eğitim Bakanlığından Tazminat Kazandı
Ambulans Şoförü Milli Eğitim Bakanlığından Tazminat Kazandı
Ambulans ile otomobil çarpıştı: 5 kişi yaralandı
Ambulans ile otomobil çarpıştı: 5 kişi yaralandı