Kamuda çalışanlar enflasyon ve faize ezdiriliyor!
Mustafa Kır

Kamuda çalışanlar enflasyon ve faize ezdiriliyor!

Memur, enflasyon ve faize ezdiriliyor 

 

Memur-Sen Ankara İl Başkanı Ve Eğitim-Bir-Sen 1 Nolu Şube Başkanı Mustafa Kır, hükümetin 2012 yılı için tahmini enflasyon rakamını yüzde 6,5 olarak açıklaması hem memur maaşına daha az zam yapma, hem de kamu görevlilerini enflasyona ezdirmeme iddiasına bir kılıf olmaktan öte geçmediğini söyledi.

 

Yaptığı açıklama da geçmiş yıllara ait enflasyon rakamları incelendiğinde hükümetin tahmini enflasyon hedef rakamı ile gerçekleşen enflasyon rakamı arasında yüzde yüzlere varan bir sapma meydana geldiği görüleceğini söyleyen Mustafa Kır,  burum böyle olunca tahmini enflasyon artışının düşük gösterilmesindeki tek amacın yıllık memur maaş artışlarını düşük tutmak için göz boyamadan ibaret kaldığını vurguladı.

 

Kır, Maliye Bakanlığının 2012 yılı Vergi Usul Kanunu kapsamında bulunan vergilerdeki artışa ilişkin değerleme oranının yüzde 10.26,  bazı vergi harçlarının yeniden değerleme oranının ise yüzde 11 ila yüzde 15 olarak belirlemesi, pasaport gibi değerli kâğıtlara yüzde 15 oranında zam yapılmasının ardından yılın 9 aylık dönemi içinde doğalgaza 29,3 Elektriğe yüzde 21, Mazota yüzde 13,5, benzine yüzde 13, kömüre yüzde 9,5 zam yapılması enflasyon için tahmin edilen hedefin şimdiden yüzde 100’ün üzerinde sapma olacağını gösterdiği gibi kamu çalışanlarının enflasyona ve faize ezdirildiğinin açıkça ispatı olduğunu söyledi.

 

 

 

 

ENFLASYON HESAPLARI ARASINDA BÜYÜK FARKLAR OLUŞTU

Şu anda 4 kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcamasının (açlık sınırı) 914,14 lira iken, gıda harcamasıyla birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarını ifade eden yoksulluk sınırının 3 bin 91 lira TL olduğunu söyleyen Mustafa Kır, “Görülüyor ki kamu çalışanlarının büyük bir bölümü açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşam mücadelesi veriyor” dedi.

 

Bütçe açıklarını kapatmak için yine elektriğe, doğalgaza, akaryakıta temel gıda ve ihtiyaç maddelerine zam yapıldığını söyleyen Kır açıklamasında şöyle konuştu: “Yine bütçe açıklarının kara delikleri KDV ve ÖTV artırılarak kapatılma yoluna gidiliyor. Bütçe açık verdikçe dar ve sabit gelirli memurun maaşı yine kısılıyor. Ekonomik göstergelerin faturası yine onlara kesiliyor. Hükümetin fazla zam veremedik ama memuru enflasyona da ezdirmedik sözü de tabir caiz ise laf-u güzaf tan ibaret kalıyor.

 

Art arda yapılan zamlar karşısında dar ve sabit gelirli memurlar aile geçimini sağlamakta zorlanıyor. Memurun aile gemisi su alıyor. Yapılan maaş artışı yiyecek, giyecek, kira, eğitim, sağlık, ulaşım, doğalgaz, elektrik, su, haberleşme, gibi temel gıda ve ihtiyaç maddelerine yapılan zamlar karşısında anlamsız hale geliyor.

 

Memur adeta borç batağında boğuluyor. Art arda gelen zamlar memurun alım gücünü sıfırlamıştır. Halkın enflasyon hesabı ile hükümetin enflasyon hesabı arasında büyük farklar oluşmuştur.”

 

YENİ ASIR

Yorum Yaz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ambulans Şoförü Milli Eğitim Bakanlığından Tazminat Kazandı
Ambulans Şoförü Milli Eğitim Bakanlığından Tazminat Kazandı
Ambulans ile otomobil çarpıştı: 5 kişi yaralandı
Ambulans ile otomobil çarpıştı: 5 kişi yaralandı