Yine Adaletin Terazisi Yanlış Tarttı
Mehmet ÖZKUK

Yine Adaletin Terazisi Yanlış Tarttı

 

 

Uşak’taki sağlık çalışanların yaşanan bazı sorunları hakkında  sizlerin aracılığıyla kamuoyuna bilgilendirmek istiyorum.

Sağlık Kurumları İşletmeciliği üzeri İşletme bitiren arkadaşlar Manisa Bölge İdare Mahkemesi kanalıyla Sağlıkla ilgili Lisans Mezunu düzeyinde maaşlarını almaya başlamışlardı.

 

Fakat Danıştay bu kararı bozmaya başladı ama Uşak’ta bir kişi var ki bu kişi  malum sendikanın yönetim kurulu üyesi ve Millet Vekilinin akrabası olduğundan bu kişi mahkemeye gitmeden bu işi halletmiş. Adalet kişilere mi özgüdür.

 

Yine Uşak’taki Sağlık Meslek Lisesinin kapatılması üzerine Sağlık Meslek’te çalışan arkadaşlarımız diğer kurumlara aktarıldı. Ne yazık ki sağlık Müdürlüğü bu dosyaları kaybettiğinde bu arkadaşlarımız KEY’lerini alamadılar.

 

Bizler 1300 TL KEY alırken onlar bir kuruş dahi alamadılar. Hani söz vermişlerdi. Devlet Memuru olduğunu ispat eden herkes alacaktı. Bunlar Devlet Memuru değiller mi? Yine Adaletin terazisi yanlış tartı.

 


Uşak Sağlık Müdürlüğü olarak bazı kişi ve kesimleri rahatlatmak adına keyfi uygulamalar yapılmaktadır. Yaklaşık bir-iki  ay önce bir internet sitesinde çıkan ve sivil toplum örgütleri olarak bizleri de yakından ilgilendiren bir haber hakkında Sağlık Müdürlüğünün sessiz kalması ve konu hakkında herhangi bir beyanat vermemesi neticesinde “acaba doğru mu”  sorusunu gündeme getirmektedir. Zira bir konu hakkında sessiz kalmak o konuyu kabullenmek ve doğruluğu tasdik etmek anlamına gelir.

 

Burada söz konusu olan Yönetim Kurulu Üyemizin,İşyeri Temsilcimizin ve üyelerimizin bazı İdarecilerin kendi kişisel sebeplerinden dolayı,makamını kullanarak keyfi olarak görev yerlerini değiştirmiş ve bunun rotasyon olmadığını beyan ettiği halde,konunun takipçisi olduğumuzu yapılan bu işlemlerin hukuka uygun olmadığını, belirtmemiz üzerine daha sonraki aylarda diğer bazı personellerinde yerlerini değiştirerek adına rotasyon demesi dikkatlerden kaçmamıştır.

 

Fakat yinede Valilik Makamından izin yazılı onay almadan bu işlemleri yaptılar ve yapmaktadırlar. Öncelikle siz basın mensupları aracılığı ile ROTASYON Uygulamasının ne olduğunu ve nasıl uygulandığını kamuoyuna duyurmak isterim.şöyle ki ; Rotasyon bir iş yerinde bir birimde çalışan görevlilerin düzenli bir biçimde yer değiştirmeleri demektir.

 

Genellikle bir kurumda işe ilk başlandığında işe yeni başlayan kişinin diğer birimler hakkında bilgi sahibi olması amaçlanmıştır. Ancak burada görülüyor ki bazı çalışanlar hiç yer değiştirmediği gibi bazı çalışanlarda sürekli aynı iki istasyon arasında yerleri değiştiriliyor. Ve bunun adına rotasyon deniyor.

 

Bazı idarecilerin  makamını kullanarak üyelerimizin etrafından diğer personelleri uzaklaştırmaya çalıştığı,onları yalnız bıraktırmaya çalıştığı ve hatta bazı personellere göz hapsi niteliğinde takip ettirdiği ve yine psikolojik ve sosyal baskı kurmaya çalıştığı apaçık ortadadır.

 

Söz konusu işyerinde bir önceki dönemde yetkili sendika olmamız ve bu dönemde bu tür kişisel problemlerini makamından aldığı güçle ve bir takım şer odaklarının destek vermesi ile 2012 yılında söz konusu işyerinde yetkiyi kaybetmiş bulunmaktayız.

 

Bu konular hakkında Valilik kanalıyla Sağlık Müdürlüğüne yazı yazdık cevap alamadık,Vali Beyin adına hitaben yazı yazdık ne yazık ki bu yazılardan birinin cevabı gelmedi.

 

Mehmet ÖZKUK

Türk Sağlık-Sen

Uşak Şube Başkanı

Yorum Yaz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ambulans Şoförü Milli Eğitim Bakanlığından Tazminat Kazandı
Ambulans Şoförü Milli Eğitim Bakanlığından Tazminat Kazandı
Ambulans ile otomobil çarpıştı: 5 kişi yaralandı
Ambulans ile otomobil çarpıştı: 5 kişi yaralandı