Bu memurlar 1200 lira fazla kazanacak
Sadettin Orhan

Bu memurlar 1200 lira fazla kazanacak

Okurlarımızın yoğun sorularından fırsat buldukça yeni İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Yasası'nı irdelemeye çalışıyoruz.

Bütün işverenleri, işyerlerini ve çalışanları kapsamına alan yasa, kamu kurumlarını ve kamu çalışanlarını da yakından ilgilendiriyor. Zaten yasanın en önemli özelliği, kamu işyerlerini de iş sağlığı ve güvenliği kapsamına alması.

Bu yıl sonu itibariyle yasanın genel yükümlülükleri kamu işyerlerinde de başlayacak. İş sağlığı ve güvenliği personeli çalıştırma zorunluluğu ise 30 Haziran 2014 itibariyle başlıyor. Kamu kurumları, kendi bünyelerindeki mühendis, mimar ve teknik elemanları -belge sahibi olmaları şartıyla- iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirebilecek. Söz konusu personel, ihtiyaç olması halinde diğer kamu kurumlarına da benzer hizmeti verebilecek. İş güvenliği uzmanı olarak görev alan teknik personele, normal maaşının yanında ayda 1200 liraya kadar ek ödeme verilecek. İş güvenliği uzmanı olan teknik personel, esas görevinin yanında ayda 80 saate kadar iş güvenliği hizmetlerinde görev alabilecek.

İSG Yasası'yla birlikte, gerek kamuda gerekse özel sektörde, iş güvenliği uzmanları ve işyeri hekimleri çok daha aranır hale gelecekler. Zira daha önce 30 bin işyerinde görev alırlarken, şimdi 1 milyon 400 bin işyerinin onlara ihtiyacı olacak. Piyasa iyice kızışmadan, işverenlerimize şimdiden iş sağlığı ve güvenliği birimlerini kurmalarını tavsiye edebiliriz.

Dava açamazsınız şikayet edin

Soru: Sadettin Bey, ben bir firmaya 1986 yılının 7. ayında girmiş ve 1998 yılının sonunda işi bırakmış olamama rağmen, sigorta girişim 15.07.1987 tarihinde yapılmış ve ara ara giriş çıkış yapmışlar. Halbuki izin dahi kullanmadan aralıksız çalıştım. Toplamda gün sayımı yaklaşık 2100 gün eksik göstermişler. Bu durumda ne yapmalıyım? İsmail B.

Cevap: İsmail Bey, maalesef sözünü ettiğiniz dönemde sigorta günleri internet ortamında görülemediği için, kimi işverenlerce eksik bildirimler yapılabiliyordu. İşten ayrıldığınız yılın üzerinden 5 yıldan fazla geçtiği için iş mahkemesinde hizmet tespit davası açamazsınız. Fakat eğer elinizde geçerli belgeler varsa ve şahitlerle de destekleyebiliyorsanız, SGK'ya şikayet dilekçesi verebilirsiniz.

Anneniz 4500 günle emekli olur

Soru: Sadettin Bey, annemin doğum tarihi 10.10.1959. Aralık 2007'de sigortası başlatıldı ancak 75 gün yatırıldı. Annem artık çalışmıyor. Ödemeleri isteğe bağlı olarak mı yapmalıyız? Emekli olabilmesi için nasıl bir yol izlemeliyiz? Güneş G.

Cevap: Güneş Hanım, annenizin primlerini isteğe bağlı kapsamında ödemeye devam edebilirsiniz. Fakat 3200 günü doldurduktan sonra isteğe bağlıdan çıkıp bir işyerinden 4/a kapsamında sigortası devam ederse 4500 günü doldurduğunda emekli olabilir. Tamamını isteğe bağlı ödemek isterseniz, 5.400 günü doldurması gerekir ve 4/b'li olarak emekli olur.
 

Sadettin ORHAN / BUGÜN GAZETESİ

 


Kaynak : http://www.attyiz.biz.tr/haber/956/bu-memurlar-1200-lira-fazla-kazanacak.html#ixzz25NrO7IFi

Yorum Yaz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Selçuk Üniversitesi Sağlık Personeli Alım İlanı
Selçuk Üniversitesi Sağlık Personeli Alım İlanı
31 yaşındaki hemşire araçta ölü bulundu
31 yaşındaki hemşire araçta ölü bulundu