Kıdem tazminatında son durum
Sadettin Orhan

Kıdem tazminatında son durum

Kıdem tazminatında fon sistemine geçiş için yapılan çalışmalarda sona yaklaşıldı.

Sosyal taraflarla görüşmeler sonucu teknik detaylar netleşmiş olacak ancak yeni sistemin kırmızı çizgileri belli oldu. İşte hükümetin kıdem tazminatı fonuyla ilgili belirlediği ilkeler.

· Kazanılmış haklar korunuyor. Fondan önce, eski sisteme göre kazanılmış olan kıdem süreleri için eski sisteme göre tazminat alınacak.

· Bir ay için bile tazminat. Mevcut sisteme göre kıdem tazminatı için en az bir yılın doldurulması gerekiyor. Yeni sistemde bir aylık çalışma için bile tazminat hakkı doğuyor.

· Bireysel hesapta takip. Fonun başına iş gelmemesi için, her çalışanın tazminatı kendisine ait bireysel hesapta takip edilecek.

· İstifa edene de tazminat. Mevcut sisteme göre haklı bir gerekçe olmadan istifa eden işçiye tazminatverilmiyor. Yeni sistemde işten ayrılan herkes tazminatalabilecek.

· Özerk yönetim. Fon yönetimi, geçmiş yıllardaki olumsuz fon tecrübeleri de dikkate alınarak, özerk yapıyla yönetilecek. Devletin yönetimdeki ağırlığı minimize edilecek.

Kıdem fonu için işverenlerin aylık ne kadar prim ödeyecekleri ve fondan hangi süre için ne kadar ödeme yapılacağı sosyal taraflarla görüşüldükten sonra netleşecek. Yeni sistemin iş davalarını ve işçi şikayetlerini ciddi ölçüde azaltması bekleniyor. 

 

Kaynak :  BUGÜN GAZETESİ 

Yorum Yaz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Selçuk Üniversitesi Sağlık Personeli Alım İlanı
Selçuk Üniversitesi Sağlık Personeli Alım İlanı
31 yaşındaki hemşire araçta ölü bulundu
31 yaşındaki hemşire araçta ölü bulundu