Söke'de 112 istasyonu Bağarası beldesinde görev yapacak
Ali Sarayköylü

Söke'de 112 istasyonu Bağarası beldesinde görev yapacak

Maraton TV ekranlarında İlçe Kaymakamı Mehmet Demirezer ile yapmış olduğumuz uzun söyleşiyi huzurlarınıza getirmiştim. O söyleşide her şeyi sorduğumu, her konunun konuşulduğunu düşünüyordum. Bir dostum arayıp unuttuğum bir konuyu hatırlattı.

Yerel siyasetin önemli isimlerinden olan bu sevgili arkadaşım şakayla karışık hafıza kaybımı da eleştirerek birkaç ay önce bu konuyu gündeme getirdiğim halde bugün niye unuttuğumu sordu.
Ne diyeyim, unutmuşum işte. Kendileri siyaset adamları olarak o kadar sık gündem yaratıyorlar ki, bazen yetişemiyoruz, bazen de aklımızdan çıkıyor.
***
Efendim, sürekli okuyucularımız hatırlayacaklardır, birkaç ay önce Bağarası'nın geceleri sağlık hizmeti alamadığını ve buralarda hasta olan yurttaşlarımızın Allah'a emanet olduklarını yazmıştım. Davutlar'da sabaha kadar açık olan bir sağlık ocağı olduğunu da ifade etmiştim. O zamanlar çok şey söylendi ve suç aile hekimlerinin üzerine atılarak nöbetçi kalması gereken hekimlerin kalmadığı söylendi. Bazı dostlar da arayıp “Bağarası şu kadar dakikalık bir yer, hastalar Söke Devlet Hastanesine getirilebilir” diye düşünce belirttiler. 
Arkadaşım haklı olarak bu konuyu mülki amire sormam gerektiğini söyledi.

Doğrudur, sağlık konuları konuşulurken bu konuyu da konuşmalıydık. Ben de bu noksanı telafi etmek için tekrardan Sayın Kaymakamımızı ziyaret edip düşüncelerini almak istedim. 

“Ali Bey, Bağarası'nda görevli aile hekimleri nöbetleşerek gece saat 22.00'ye kadar kalıyorlar. Yani hergün orada bir hekim gece saat 22'ye kadar hizmet veriyor.”

Elbette ki böyle büyük bir beldede, üstelik köylerini de dahil ettiğimiz zaman 15 bini aşkın insanımızı saat 22.00'den sonra da hekimsiz bırakmayı doğru bulmuyorum, ama hiç olmazsa belli bir saate kadar hekim olmasına sevindim. Ama sıkıntımı da Sayın Kaymakamımıza ifade ettim. Kendileri de bu sıkıntının farkındalar. O bölgenin geceleri ve de hafta sonları hekimsiz kalmalarının önlenebilmesi için uygun modelin 112 Acil İstasyonu olduğunu ve bu konuda çalışmaların sürdüğünü söyledi.
***
Bu konuyu İl Genel Meclisi Üyemiz Kenan Özcan ile de konuştum. Kendisi konuyu araştırıp bana bilgi verdi. Düşünülen model “Paramedikal/Acil Tıp teknisyenliği” denilen bir uygulamaymış.

Bu sistemde hekim olmuyor. Hekim yerine acil tıp teknisyeninin görev alacağı bu ambulans 24 saat kesintisiz olarak istasyon hizmeti verecek. Tedavi yerine acil müdahale ile hastaneye yetiştirecek.
Şu anda Aydın'da 21 tane 112 istasyonu mevcutmuş. 9 tane belde ve büyük köy için de 112 istasyonu kurma çalışmaları sürüyormuş ve bu çalışmaların da bu yıl içinde tamamlanacağı söylendi.


Söke'de 112 istasyonu Bağarası beldesinde görev yapacak. Ayrıca Mersinbeleni Köyü'nde görev yapacak bir istasyon da yine Çavdar ve diğer dağ köylerimize hizmet verecek.
***
Bu arada örneğini verdiğim Davutlar Sağlık Ocağının da kapandığını, aynen Bağarası'ndaki gibi sadece aile hekimlerinin hizmet verdiğini burada hatırlatalım. Tabi ben bunun mevsimlik bir uygulama olduğunu düşünüyorum.

Kuvvetle muhtemel ki, yaz mevsimi gelip de beldede nüfus yoğunluğu artınca buradaki ocak yeniden 24 saat hizmet vermeye başlayacaktır. Yani hizmet için yabancıların gelmesi bekleniyor. Davutlar'ın yerli halkı da ancak gelen konukların yüzü suyu hürmetine bu hizmeti tam gün alabiliyorlar.

 

Kaynak : http://www.sokeekspres.com - Ali SARAYKÖYLÜ

Yorum Yaz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ambulans Şoförü Milli Eğitim Bakanlığından Tazminat Kazandı
Ambulans Şoförü Milli Eğitim Bakanlığından Tazminat Kazandı
Ambulans ile otomobil çarpıştı: 5 kişi yaralandı
Ambulans ile otomobil çarpıştı: 5 kişi yaralandı