112 Acil Servis’te Kadın Olmak
İstanbul 112

112 Acil Servis’te Kadın Olmak

 

8 Mart Dünya Kadınlar Günü  kutlarken ;  İstanbul 112 Acil Servis’de  8 yıldır görev yapmakta olan   komuta ve İstasyonların  Yasemin ablası ,   Hemşire Yasemin Çakır ile  112 kadın olmak  ,anne olmak  Acil Servis’in kadınlara getirdiği zorluklar ve Dünya Kadınlar günü  üzerine hoş bir sohbet gerçekleştirdik.  Sohbet sırasında gördük ki   112 Acil  Servis’te kadın olarak çalışmanın  göründüğü kadar basit olmadığı  içerisinde çeşitli zorluklar barındırdığını gördük ;   Dünya Kadınlarımıza hediye edilen bugünde Tüm Sağlık Çalışanı  kadınlarımızın  gününü tekrar kutluyoruz.  Beğenerek   okuyacağınız  röportajımız;

 

Bize biraz kendinizden bahsedermisiniz?
1. Öncelikle herkese merhaba demek istiyorum.Nöbetteki arkadaşlarımızada kolay gelsin diyorum.Ben Yasemin Çakır Anadolu Komuta Merkezinde görevli hemşireyim. 8 yıldır 112 Acil Servis’te çalışmaktayım.Ayrıca evli ve 2 çocuk annesiyim.

 

2. Nerden mezun oldunuz  ilk nerde ise basladınız ?

İzmir Atatürk Sağlık Meslek Lisesi 1996 mezunuyum. İlk olarak Samatya SSK Hastanesinde göreve başladım. Daha sonra Kartal SSK Hastanesine geçiş yaptım.

 

3. Mesleğe ilk başladığınız yıllarda en büyük sıkıntı neydı sizin için ?

Çalıştığım yerle ilgili bir sıkıntım olmadı uzaklık hariç. Benim için en büyük sıkıntı o yıllarda 2 yaşında olan kızımdı. Sabah 06:30 da evden çıkmak zorundaydım. Ve o saatte açık kreş yoktu. O yüzden kızım da benimle birlikte iş yerime kadar gelir ve oraya en yakın kreşe giderdi. Sabah 6 da küçücük çocuğu uyandırmak ve onunla birlikte yaz kış demeden yola çıkmak benim için olarak çok üzücü ve sıkıntı vericiydi.

 

4. Kaç yıldır bu  işi yapıyorsunuz, 112 de ne kadar süredır  çalısıyorsunuz?  Nerelerde çalıstınız ?

4. 13 yıldır çalışıyorum. 112de ise 8 yıldır çalışıyorum. İlk olarak kartal 3 noktada 2 yıl çalıştım. Daha sonra Anadolu Komutada görevlendirildim 6 ay ayniyat 4 ayda yazı işleri birimlerinde görev aldım. Sonrasında tekrar Anadolu komutaya geçtim halen komutada görev yapıyorum.

 

5. Bir anne olarak 112 de çalısmak nasıl bır duygu, avantaj ve dezavantajları nelerdir ?

112 nöbetli bir sistem. Nöbetli sistemin avantajı olduğu kadar dezavantajı da vardır. Nöbet günlerinde çocuk eve gelir anne yok. okulda toplantı olur anne yok. özel günler olur anne yok. Çocuk hasta olur anne yok. Ve aksi gibi herşey nöbet gününü bulur. Diğer anneler her zaman okulda çocuklarının yanında siz yoksunuz. Çocuklar eve gelir herkesin annesi var sen yoksun diye. Ama avantajı da vardır tabi. nöbet haricinde onun yanındasınızdır.

 

 

6. Eşinizle nasıl tanıştınız bize biraz ailenizden bahseder misiniz ?

Eşimle denizlide tanıştık.1996 yılında evlendik. Eşim Murat Deniz harp okulunda görevli. İki çocuğumuz var Aycan ve Batuhan isminde. Aycan 15 yaşında lise 1.sınıf öğrencisi. Batuhan 9 yaşında ilkokul 3.sınıf öğrencisidir.

 

 

7. Gece nöbetlerı ve yoğun gecen vardiyalar eminim çalışan bayan olarak tanımlamak yeterli degildir, Bu çalısma düzeni ailenize olan ilginizi nasıl etkiliyor, onlarla verimli zaman  gecirebiliyor musunuz ?

Yoğun geçen nöbetlerden sonra eve geliyorsunuz. Ev işi yemek ve çocuklar sizi bekliyor. Ev işi yemek falan hallediyorsunuz da. Çocukların bitmek bilmeyen enerjisi ile başedemyorsunuz. Onlarla verimli zaman geçirmek için nöbetten bir sonraki günü bekliyorsunuz. ama biliyorsunuz ki yarın tekrar nöbet var.

 

8. 112 de calısmak nasıl bır duygu.

Öncelikle yaptığımız işin ne kadar kutsal bir iş olduğunu söyleyerek sözüme başlamak istiyorum. Nöbet bittikten sonra görevini en iyi şekilde yapmış olmanın huzurunu hiçbirşeyde bulamam. Nasıl bizim çocuklarımız ve ailemiz herşeyden önemliyse bizi arayıp yardım isteyen kişiler içinde çocuğu annesi babası kocası karısı aynı derece önemli ve değerlidir. Bir vaka için telefon geldiğinde arayan insanların içinde bulunduğu durumu düşüncelerini anlayıp, çağrıyı alıp uygun ambulansı yönlendirmek çok önemlidir. Üstelik vakanın sonucunun da olumlu olması bu hazzı daha da artırır.

 

 

9. Keske baska meslek seçseydım dediniz mi hiç ?

Ben ilk önce şunu söyleyeyim. Mesleğimi çok seviyorum. İyi ki de bu mesleği seçmişim diyorum. tabi sıkıntı sorunlarla uğraşırken bazen keşke diyorum ama sadece bir an.

 

10. Karsılastıgınız vakalar sızı nasıl etkılıyor, aılenıze karsı tutumunuzu degıstırdımı bu ıs deneyimi


Özellikle çocuk vakaları beni çok etkiliyor. Ben takıntılı bir kişi olduğum için. Evde güvenlik önlemlerini abartıyorum. Bu yüzden belki de çocukları aşırı kontrol etme hissi duyuyorum. Bu sebeble onları haddinden fazla sıktığım olmuştur.

 

11. Cocuklarınız hangı mesleği secmek ıstıyor, bu konuda yönlendirme yapıyor musunuz ?

Batuhan bir gün asker bir polis, futbolcu basketbolcu yani hergün yeni bir meslekle karşıma çıkıyor. Aycan pilot olmak istiyor. Ben onlara seçtikleri mesleklerin olumlu ve olumsuz yönlerini anlatarak her zaman yanlarında olacağımı belirtiyorum.

 

12. Bır bayan olarak bu ısı yapmanın zorlukları nelerdır ?

Biz komuta olarak 12/48 vardiyalı çalışıyoruz. En büyük sonunumuz özellikle kışın akşam nöbet çıkışlarında Kartal sahildeki durağa gidip otobüs beklemek. Sahilde hertürlü tehlikeye rağmen araç beklemek zorunda olmak. Henüz komutada yemek sorunu çözülemediği için yemek yapmak ve bulaşık gibi işler zamanımızı almaktadır.

 

 

13. 8 Mart dünya kadınlar günü hakkında ne düşünüyorsunuz? Dünyada ve Türkiyede kadının durumu nedir?

Kadınların böyle bir ile anılması güzel bir şey. Ancak bir günde anıp 364 gün karşılaştığımız sorunlara duyarsız kalınması çok acı. Dünyada ve Türkiye’de kadının durumu maalesef hiçbir alanda yeterli bir seviyede değil. Kadınların yaşadığı şiddet ve diğer sorunlara daha duyarlı yaklaşılması çözüm adına ciddi adımlar atılması gerekiyor. Bu da ancak kadının siyaset, eğitim ve iş hayatında daha çok yer alması, öne çıkması ile gerçekleşebilecektir.

 

Kaynak : turkacil.net

Yorum Yaz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ambulans Şoförü Milli Eğitim Bakanlığından Tazminat Kazandı
Ambulans Şoförü Milli Eğitim Bakanlığından Tazminat Kazandı
Ambulans ile otomobil çarpıştı: 5 kişi yaralandı
Ambulans ile otomobil çarpıştı: 5 kişi yaralandı