Yıllık 13.000 Mezun Var Ama Ataması... Paramediklerin Geleceği

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Yıllık 13.000 Mezun Var Ama Ataması... Paramediklerin Geleceği
Abone ol
Paramedik Derneği Başkanı Tarık Balcı, salgın döneminde paramediklerin iş yükünün arttığının altını çizerken, devlet tarafından verilen desteklerin de yetersiz olduğunu belirtti.Balcı, “Paramediklerin rol ve sorumlulukları oldukça yüksek. Çünkü hasta ve yaralılara hem ilaç uygulama yetkisi hem tedavi uygulama yetkisi doktor dışında paramediğe ait. Bu süreç zarfında hastane öncesi hasta bakım iş yüküne çok önemli bir katkı sağlıyor” şeklinde konuştu. Salgın döneminde paramediklerin çok yoğun çalıştığını ifade eden Balcı, “Normalde 24 saat çalışan arkadaşımız 3 gün dinleniyordu, yani aylık 7 nöbet tutuluyordu.

Balcı, “Paramediklerin rol ve sorumlulukları oldukça yüksek. Çünkü hasta ve yaralılara hem ilaç uygulama yetkisi hem tedavi uygulama yetkisi doktor dışında paramediğe ait. Bu süreç zarfında hastane öncesi hasta bakım iş yüküne çok önemli bir katkı sağlıyor” şeklinde konuştu.

Salgın döneminde paramediklerin çok yoğun çalıştığını ifade eden Balcı, “Normalde 24 saat çalışan arkadaşımız 3 gün dinleniyordu, yani aylık 7 nöbet tutuluyordu.

Pandemi döneminde ise ayda 14-15 nöbet tuttular. Tabii bu yoğunluk ile ailelerinden uzak durup başka yerde konakladılar. Yaşatılan ekonomik sıkıntılar da cabası” dedi.

HER YIL ON ÜÇ BİN MEZUN VERİLİYOR
Her yıl okulların ilgili bölümlerinden ortalama 13 bin mezun verildiğinin altını çizen Balcı, “2020’de yaşanan bu felakete baktığımızda gördüğümüz tablo şu.

Çok yoğun çalışan paramedik, fakat iş yükü azaltılması gerekirken çok az kadro verilen yine paramedik. İş yükünü bu kadar yüksek seviyede yaşarken bu süreçte KPSS devreye giriyor.

Şöyle bir somut rakam var. KPSS’de ilk 1000’e giren her 4 öğrenciden 3’ü paramedik mezunu kişiler.

Düşünün ki bu insanlar bu kadar iyi derecede. Dünya sağlık çalışanlarına mesleki sınav yaparken biz ise KPSS ile atama yapıyoruz. Yani mesleki bilgi ile değil, genel bilgiler ile atama yapıyoruz.

Bu da bir sorun, kaliteyi belirlemek lazım fakat bu şekilde iyi puan almalarına rağmen atama bekliyorlar. 2020 yılında atama yapılan 1.250 paramedik var. Bu süreçte 200 kişi de vakıf ve üniversite hastanesine alındı. Yani toplamda 1450 paramedik çalışanı alındı.

Bu sayı ile hiçbir yük ortadan kalkmaz. İhtiyacı ortadan kaldırmaz” ifadelerini kullandı.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 6
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 4
  İNANILMAZ
 • 2
  ÜZGÜN
 • 4
  KIZGIN
Sağlık Çalışanlarına Hizmet Veren Personel Kovid Polikliniği Türkiye'ye Örnek OlduÖnceki Haber

Sağlık Çalışanlarına Hizmet Veren Person...

Hangi Yıl Kaç ATT (Acil Tıp Teknisyeni) Alındı ? ATT Taban Puanları,Puanlar Kaça Düştü?Sonraki Haber

Hangi Yıl Kaç ATT (Acil Tıp Teknisyeni)...

Haber Yorumları

 • Att30-12-2020 20:18

  Sen bir kere özel ambulans servisinde çalışıp 112 cilik oynamayı bırak attler hakkında yaptığın mesnetsiz açıklamaların için özür dile yetkisiz arkadaş

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar