Yasal Düzenlemelerle Sağlık Çalışanları Bir Cezalandırma Girdabına Sokulamaz

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Yasal Düzenlemelerle Sağlık Çalışanları Bir Cezalandırma Girdabına Sokulamaz
Abone ol
"Sağlıkla İlgili Bazı Kanunlarda ve 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi" TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu tarafından kabul edilmiştir. Bugün TBMM Genel Kurulunda maddeler üzerinde görüşmeleri yapılarak süreç sona erecektir.

Söz konusu düzenleme ile ilgili itirazlarımız ve sağlık çalışanlarının beklediği yasal düzenlemeler Komisyon üyesi milletvekillerine iletilmişti. 

Zira söz konusu düzenlemede yüksek yargı tarafından hukuken sorunlu bulunarak iptal edilen 1 fiile 2 ceza düzenlemesi kanunlaştırılmaktadır. 

Aile hekimliği kanuna disiplin durumu eklenerek disiplin cezalarında destek ödememesi yapılmaması ve bir sözleşme döneminde 6 ay ve üzerinde ödeme kesintisi gerektirir disiplin cezası halinde sözleşme feshedilmesi hükme bağlanmıştır.

Birlikte kullanım protokolü çerçevesinde görev yapan öğretim elemanları ve personellere ikaz uygulaması getirilmekte İkazlar nedenliyle ek ödeme kesintisi yapılacağı düzenlemektedir.

Bunun yanı sıra  4924’lü personel için bir sözleşme döneminde 6 ay ve üzeri ek ödeme kesintisinin sözleşme feshi nedeni sayılacaktır.

 Cezaların birbirine eklenerek sistematik bir cezalandırma anlayışının hakim kılınması çalışma hayatı için sorunlu bakış açısıdır. Sağlık çalışanlarının bir cezalandırma girdabına sokulmasına karşıyız.

Hukukun temel prensiplerine aykırı olan bu husus aynı zamanda çalışanın emeği üzerinden cezalandırılması gibi asla kabul edilemeyecek bir durumu ortaya çıkarmaktadır. 

Sağlık çalışanlarının hizmeti, emeği, ücreti ne teşvikle arttırılacak ne de cezalarla yok edilecek bir meta değildir. Bu tür bir ücret politikası yerine çalışanın ay sonunda ne kadar ücret alabileceğini bildiği tek kalem maaş uygulaması hayata geçirilmeli, temel bir beklenti karşılanmalıdır.   

Türk Sağlık-Sen olarak yasada sorunlu maddeler ile ilgili taleplerimizi ve çalışanların beklentilerini dikkate alarak TBMM genel kurulunda değişiklik yapılması isteğimizdir. Bunun içinde gerekli girişimlerde bulunduk, bu konuda çaba sarf etmeye devam ediyoruz. 

Önder KAHVECİ

Genel Başkan

Anahtar Kelimeler:
 • 00
  SEVDİM
 • 00
  ALKIŞ
 • 00
  KOMİK
 • 00
  İNANILMAZ
 • 00
  ÜZGÜN
 • 00
  KIZGIN
2024-YKS Sıkça Sorulan SorularÖnceki Haber

2024-YKS Sıkça Sorulan Sorular

İşte En Çok Radyasyon Yayan Akıllı Telefonlar!Sonraki Haber

İşte En Çok Radyasyon Yayan Akıllı Telef...

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar