Türkiye'de Aşı Sorunu Bitti

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Türkiye'de Aşı Sorunu Bitti
Abone ol
Türkiye'de aşı sorununun bittiğini, sorunun çözüldüğünü söyleyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Haziranda 20 yaş üstü herkes aşılanacak" açıklamasında bulundu.

Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan, koronavirüs salgınının Türkiye'deki seyriyle ilgili olarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile gerçekleştirdiği görüşmeyi aktardı.

"Türkiye’nin aşı sorunu halloldu, bu iş bitti diyebilir misiniz?" sorusuna, Bakan Koca’nın "Bu iş bitmiştir. Sorun çözülmüştür" yanıtını verdiğini söyleyen Ahmet Hakan, bu zamana gelen aşılarda ikinci dozun yedeklendiğini, elde tutulduğunu ve belli bir sürenin ardından yedeklenen o aşıların yapıldığını aktardı.

“YAZA DAHA GÜVENLİ GİRMİŞ OLACAĞIZ”
Mayıs sonu /haziran başı itibarıyla gelecek olan 30 milyon aşı için böyle bir uygulama yapılmayacağını belirten Hakan, Bakan Koca'nın "30 milyon aşıyı, 30 milyon kişiye yapacağız. BioNTech’in birinci dozu, yüzde 78 oranında bir koruma sağlıyor. O korumadan yararlanacağız. Bu bizim için önemli bir kazanım olacak. Böylece yaza daha güvenli girmiş olacağız." dediğini ifade etti.

Hakan, Koca'nın açıklamalarını aktardığı yazısına şöyle devam etti:

"Bakan Koca, ikinci doz aşının, ikinci parti aşıların gelmesiyle yapılacağını söyledi. Yani birinci dozu yaptırmış olanlar, temmuz ayında ikinci dozu yaptırmış olacaklar.”

HAZİRANDA 20 YAŞ ÜSTÜ HERKES AŞILANACAK
Sağlık Bakanı Koca’nın “Haziranda 50 yaş üstü aşılanacak” sözünü revize ettiğini dile getiren Ahmet Hakan, Fahrettin Koca’nın konuşurken hesaplama yaptığını, buna göre de BioNTech aşısının, tüm Türkiye’nin aşılanmasına fazlasıyla yettiğini belirttiğini söyledi.

Görüşmede sonucu rakamlarla ortaya koyan Koca, “Sputnik ve Sinovac’la yaptığımız anlaşmalar var. Oralardan gelecek aşılar var. O aşıları da bekliyoruz. Ama bugün öyle bir noktadayız ki. Sputnik ve Sinovac hiç gelmese bile sorunumuzu çözmüş durumdayız.” değerlendirmesinde de bulundu.

Kaynak:Ensonhaber.com

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 1
  KOMİK
 • 1
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Acil Tıp Teknisyeni O Anları AnlattıÖnceki Haber

Acil Tıp Teknisyeni O Anları Anlattı

Çocuğunun Damar Yolunu Açan Hemşireyi Yumrukladı, Doktoru DarbettiSonraki Haber

Çocuğunun Damar Yolunu Açan Hemşireyi Yu...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar