Türkiye'nin İlk ve En Büyük ATT/Paramedik Platformu

  • Dolar 6.0941
  • Euro 6.6161
  • GR ALTIN 322.13
  • ÇEYREK 526.69

Torba Yasa TBMM Genel Kurulu’nda

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu tarafından ''Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşların Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'' TBMM Genel Kurulu'nda görüşülecek.

Torba Yasa TBMM Genel Kurulu’nda
  • 29 Haziran 2012, Cuma 12:41

 

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Cevdet Erdöl ve Komisyon üyesi Eski Sağlık-Sen Genel Başkanı Mahmut Kaçar ile görüşen Sağlık-Sen Genel Sekreteri Semih Durmuş ve Sağlık-Sen Genel Mevzuat ve Toplu Sözleşme Sekreteri Mustafa Kulluk tasarı ile ilgili sendikamızın görüşlerini aktardı. Özellikle "Araştırmacı Kadrosuna Atananlar" ile "Sağlık Uzman Yardımcılığı" konularına ilişkin sorunların devam ettiğinin dile getirildiği görüşmelerde Sendikamız tarafından birtakım öneriler de ortaya konuldu.


Öncelikle Komisyon Başkanı Erdöl ile TBMM'deki makamında gerçekleştirilen görüşmede daha önce tasarıda yer alan ancak son halinde yer almayan "Sağlık Uzman Yardımcılığı" için Bakanlık çalışanlarına ayrılan % 30 kontenjana yeniden yer verilmesi talep edildi. Sayın Erdöl'e 663 Sayılı KHK'nın 44. maddesine göre bu şekildeki düzenlemeye engel bir durumun olmadığı aktarıldı.


Genel Kurul çalışmaları sırasında yapılan ziyarette kuliste görüşülen Eski Sağlık-Sen Genel Başkanı ve Sağlık Komisyonu Üyesi AK Parti Şanlıurfa milletvekili Mahmut Kaçar'a da tasarı hakkındaki taleplerimiz aktarıldı. Yapılan görüşme sırasında Kaçar, "Araştırmacı kadrosuna atananlarla ilgili mağduriyete son verilmesi için alternatif çözümler üretmeye çalışıyoruz. Bu aşamada ihtiyaç gereği yeni yönetici kadrolarının ihdas edilmesi ve fiilen yöneticilik yapılması sağlanarak bu mağduriyetin giderilmesi de seçenekler arasında" şeklinde konuştu.


Görüşmeler sırasında Sayın Erdöl ve Sayın Kaçar'a sunulan özet raporumuzda ise şunlar yer alıyor;


ARAŞTIRMACI KADROSUNA ATANANLAR:

• Araştırmacı kadrosuna atananların maaşlarının araştırmacı kadrosuna geçmeden önceki kadrolarına ilişkin özel hizmet tazminatları ve ek göstergeleri üzerinden hesaplanması ve emekliliklerine kadar bu şekilde devam ettirilmesi gerekmektedir.

• Araştırmacı kadrosuna atananların; yeni kadroları ile eski kadrolarına ilişkin mahsuplaşmasına, eski kadrolarına ilişkin en son ay aldıkları döner sermaye tutarı dahil edilmelidir.

SAĞLIK UZMAN YARDIMCISI:

• Sağlık Bakanlığında ve bağlı kuruluşlarında görev yapmakta olan ve sağlık hizmetleri sınıfına atanılabilecek lisans programlarından mezun olanlar veya herhangi bir lisans mezunu olup da sağlık yöneticiliği konusunda yüksek lisans öğrenimini tamamlamış olanlar sağlık uzman yardımcılığı kadrosuna atanabilmelidir.


AİLE HEKİMLİĞİNDE NÖBET ÜCRETİ:

• Aile hekimliğinde görev yapan personele nöbet tutturulmamalıdır. Nöbet tutulması zaruri olan durumlarda, birimlerin kapsamı genişletilmeden nöbet tutan tüm personele nöbet ücreti ödenmelidir.

BAŞHEKİM YARDIMCILARININ ÜCRET ORANLARI:

• Eczacıları veya diğer sağlık bilimleri lisansiyerlerinin de başhekim yardımcısı olmasına imkan tanıyan düzenlemede hekim ve diş hekimi olan başhekim yardımcılarının sözleşme ücreti oranı %150 olarak belirlenmişken, diğer sağlık bilimleri lisansiyerlerininki %100 olarak belirlenmiştir. Eşit işe eşit ücret çerçevesinde başhekim yardımcılığı görevine getirilen bütün personelin aynı oranda ücret alması gerekmektedir.


Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık