Sözleşmeli Personel Hangi Şartlarda Kadroya Geçecek?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Sözleşmeli Personel Hangi Şartlarda Kadroya Geçecek?
Abone ol
6495 sayılı torba yasa 02.08.2013 Cuma günü Resmi Gazete'de yayımlanmıştır. Torba yasanın getirdiği haklar:

Sözleşmeli Personelin Memur Kadrosuna Geçirilmesi Hakkında

 

1-) 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 4 üncü maddesinin (B) fıkrasına göre ve 4924 sayılı Eleman Temininde Güçlük Çekilen Yerlerde Sözleşmeli Sağlık Personeli Çalıştırılması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'a göre çalışan sözleşmeli personeller 30 gün içinde yazılı olarak başvurmaları halinde pozisyonlarının vizeli olduğu teşkilat ve birimde 02.08.2013 tarihinden 90 gün içinde memur kadrolarına kurumlarınca atanacaklar.

 


(Memur Kadrosuna Geçme Talebi Hakkındaki Örnek Dilekçelerimizi Şubelerimizden Temin Edebilirsiniz.)
2-) 25/6/2013 tarihinde askerlik, doğum veya ücretsiz izin nedenleriyle görevlerinde bulunmayanlardan ilgili mevzuatına göre yeniden hizmete alınma şartlarını kaybetmemiş olanlarda kadroya geçme hakkını kullanabilecekler. Bunlar için süreler yeniden hizmete alındıkları tarihten itibaren başlayacaktır.

 


3-) Aile hekimliği uygulamasında görev alan sözleşmeliler hakkında görevlerinden ayrılmalarına gerek kalmaksızın kadroya geçiş işlemleri uygulanacaktır.

 


4-) Sözleşmeli personel olarak geçirilen hizmet süreleri, kazanılmış hak aylık derece ve kademelerinin tespitinde değerlendirilecektir.

 


5-) Memur kadrolarına atananların beş yıl süreyle başka kamu kurum ve kuruluşlarına nakli yapılamayacaktır. (Bilindiği üzere Sağlık Bakanlığı, Türkiye Kamu Hastaneleri, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu, Üniversiteler (Her Üniversite ayrı kurumdur.) ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ayrı kurumlar olduğu için 5 yıl boyunca bu kurumlar arasında hiçbir şekilde nakil yapılamayacaktır. Aynı kurum içerisinde nakile engel yoktur.

 


6-) Memur kadrolarına atananlara iş sonu tazminatı ödenmeyecektir.

 


7-) Bu personelin önceden iş sonu tazminatı ödenmiş süreleri hariç, iş sonu tazminatına esas olan toplam hizmet süreleri emekli ikramiyesine esas toplam hizmet süresinin hesabında dikkate alınacaktır.

 

Vekil Olarak Çalışanların Yıllık İzinleri Hakkında

 


8-) Açıktan vekil olarak atananlara, bir yılda yirmi günü geçmemek üzere çalıştıkları her ay için iki gün yıllık izin verilecek. Bu iznin kullanımında, bir sonraki yıla devredilme hâli kullanılamayacak.

 


Kadın Memurların Doğumdan Sonraki Gece Görevi Hakkında


9-) Kadın memurlara; tabip raporunda belirtilmesi hâlinde doğumdan sonraki bir yıl süreyle gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilemeyeceği değiştirilerek süre 2 yıla çıkarılmıştır.

 

Bu hali ile kadın memurlara doğumdan iki yıl süreyle gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilemeyecek.

 

Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü Bünyesinde Sınavları İptal Edilenlerin Memuriyete Alımları Hakkında

 


10-) Kapatılan Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü taşra teşkilatı tarafından 14/6/1997 tarihinde yapılan personel sınavında başarı gösterip Devlet memuru olarak atanan ve göreve başlayan ancak daha sonra sınavlarının iptal edilmesi nedeniyle Devlet memurluğu sona erdirilen kişilerin, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay içinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına müracaat etmeleri hâlinde ve Devlet memuru olabilmek için aranan genel şartları kaybetmemiş olmaları şartıyla, mezkur Bakanlığın taşra teşkilatının durumlarına uygun memur kadrolarına herhangi bir sınırlamaya tabi olmaksızın açıktan atamaları yapılacaktır.


Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Memurlar toplu sözleşmeden zaferle kalkar mı?Önceki Haber

Memurlar toplu sözleşmeden zaferle kalka...

Van'a Yeni 112 Acil Servis İstasyonları YapılacakSonraki Haber

Van'a Yeni 112 Acil Servis İstasyonları...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar