Sağlık Personelinin İstifa ve İzinleri İptal Edildi! İşte Ayrıntılar

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Sağlık Personelinin İstifa ve İzinleri İptal Edildi! İşte Ayrıntılar
Abone ol
Sağlık Bakanlığı tarafından son dakika kararı açıklandı. Sağlık Bakanlığı 81 ile genelge gönderdi. Sağlık Bakanlığının gönderdiği genelgeye göre bu süreçte istifa talepleri kabul edilmeyecek ve ikinci bir emre kadar sağlıkçıların izinleri iptal edildi..

Sağlık Bakanlığı'ndan sağlık çalışanlarına istifa yasağı getirildi. Yasal mazeret hariç yıllık izinlerin de durdurulduğu belirtildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca imzasıyla 81 il valiliğine "Personel İşlemleri" hakkında genelge gönderildi.

Genelgeye göre, her ne sebeple olursa olsun Covid-19 salgını sürecinde istifa talebinde bulunan personelin mezkur talebi kabul edilmeyecek.

Ayrıca yaş haddinden emekli olacaklar ile malulen emekli olacaklar dışındakilere yönelik emeklilik işlemi tesis edilmeyecek. Yasal mazeret hariç yıllık izinler de durduruldu.

SAĞLIK BAKANLIĞI'NIN YAYINLADIĞI GENELGE

Bakanlığın açıklamasında şu husulara dikkat çekildi:

"1) Her ne sebeple olursa olsun bu süreçte görevinden çekilme (istifa) talebinde bulunan personelin mezkurtalebi kabul edilmeyecektir.

2) 5434 sayılı Kanunun 40. maddesine göre yaş haddinden emekli olacaklar ile 5510 sayılı Kanuna göre, malulen emekli olacakların ayrılışları yapılacak olup, bu kapsam dışındakilere yönelik olarak emeklilik işlemi tesis edilmeyecektir.

3) Sağlık hizmetinde görevli sağlık işçilerin re'sen emeklilik işlemleriyle malulen emeklilik işlemleri yapılıp, işten ayrılmaları sağlanacak bunun haricinde ayrılmak isteyenlere müsaade edilmeyecektir.

4) Eşinin emekliye ayrılmasından kaynaklı atama, öğrenim durumuna dayalı atama, alt ve üst hizmet bölgelerine atama ile karşılıklı yer değiştirme ve engelli durumundan yapılacak atamalar ikinci bir duyuruya kadar durdurulmuştur.

5) Sağlık tesislerinde görev yapmakta iken, başka kamu kurum ve kuruluşlarına atama talep edip de, ataması yapılan personelin, ayrılışı yapılmayacak olup başka kamu kurum ve kuruluşlarına atanma talep eden personele bu süreçte muvaffakat verilmeyecektir.

6) Kamu sağlık hizmetinde ihtiyaç duyulan durumlarda bakanlığımızca zorunlu olarak iller arası geçici görevlendirilen (re'sen) personelin derhal ayrılışının yapılarak görevlendirildiği yere gitmesi sağlanacaktır.

7) Yasal mazaret izinleri (evlilik, ölüm, analık, hastalık ve refakat) hariç bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatında çalışan bütün personelin ikinci bir emre kadar yıllık izinleri durdurulmuştur. Halihazırda yıllık iznini kullanmakta olan personel ise mezkur izinlerini kullanmaya devam edeceklerdir.

8) Çalışan eşlerin her ikisinin de bakanlığımız personeli olması halinde, kamu sağlık hizmetinin sürdürülebilirliğine yönelik gerekli tedbirleri alınması kaydıyla okul öncesi ve ilköğretimde çocuğu bulunan çalışanlarımızın yıllık izin talepleri, kadın çalışana öncelik verilmek kaydıyla kurum amirlerince değerlendirilerek hizmeti aksatmayacak şekilde planlama yapılacaktır.

9) 657 sayılı Kanun'un 103. maddesinin son fıkrasına göre radyoaktif ışınlarla çalışan personele verilmekle yükümlü olunan 1 aylık sağlık izni (şua) kurum amirlerinin uygun görecekleri zamanlarda kullandırılacaktır

10) Personeli, 02.06.2020 tarihli ve 1483 sayılı yazımızın 1. maddesi çerçevesinde kurum amirlerince takdir edilmek kaydıyla idari izin verilmesi uygulaması devam edecektir.

11) Doğum sonrası analık iznine müteakip alınan ücretsiz izinler ile 657 sayılı Kanun'un 77. ve 78. maddelerine göre talep edilen ücretsiz izinler ve ilgili kanuna göre sendikalarda yönetici pozisyonundan dolayı ücretsiz izin talep edenlerin talepleri karşılanacak olup, bunlar harici personele ücretsiz izin verilmeyecektir.

12) Bakanlık makamının 27.08.2020 tarih ve 2525 sayılı olurları ile yürürlüğe konulan Covid-19 kapsamında kamu çalışanlarına yönelik tedbirler konulu yazımız yürürlükte olup, hamile personele hamileliğin 24. haftasından 32. haftasına kadar izin verilmesi uygulamasına devam olunacaktır."

Hamile Personel İzinli Sayılacak başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 3
  İNANILMAZ
 • 2
  ÜZGÜN
 • 3
  KIZGIN
Osman Durmuş: Gen Haritamız Çıkartıldı ve Aşı Stratejik Bir Ürün DemiştiÖnceki Haber

Osman Durmuş: Gen Haritamız Çıkartıldı v...

Ambulans İle Otomobil Çarpıştı: 6 YaralıSonraki Haber

Ambulans İle Otomobil Çarpıştı: 6 Yaralı

Haber Yorumları

 • MD29-10-2020 22:35

  Ek Ödemeye Haklara gelice eşitlik yok ama kısıtlamalara,cezalara gelince herkes eşit ALKIŞLIYORUM

 • Yusuf28-10-2020 01:54

  8.maddeye göre izin verilecekler idarenin takdirinde mi yoksa kanuni hakkımız mı idare vermiyorum diye bilir mi?

 • Buse28-10-2020 01:52

  Eşlerden ikisininde Sağlık Bakanlığında çalıştığı takdirde bayan personele izin verilebilir demekte peki ya eşinden ayrılmış ve ilköğretimden küçük bakıma muhtaç olanlar ne olacak?Eşimden ayrı yaşıyorum ve çocuğuma annem bakıyordu şimdi o da hastalandı ben izin alabilecek miyim?

 • Adalet mi şimdi bu?28-10-2020 01:50

  Tavan ek ödemeye gelince başhekimlikte çalışan,Komuta Kontrol Merkezinde çalışanlar hariç tutulsun herkes izin kısıtlamasına gelince tüm sağlık personelini kapsıyor bu işte bir terslik yok mu sizce de?

 • Ödemeye gelince covid'te,filyasyonda masa başında çalışan ve çalışmayan diye ayırım izne gelince tüm sağlık personelini kapsasın helal olsun be

 • Deli Ormanlı28-10-2020 00:51

  Madem böyle bir karar alacaksınız 1 hafta önce alsaydınız ya!Nöbet listeleri yapıldı işler planlandı şimdi tekrar nöbetler yapılacak :(

 • Oh Ne Alâ Memleket!!..Tavandan Ek Ödemeye Gelince; Yok Covid Servisi, Yok Filyasyon Ekibi, Yok Yoğun Bakım Servisi, Yok Ünvan, Yok Kadro, Yok Şu, Yok Bu Diye Türlü Türlü Bahane Uydurulup/Bulunup/Üretilip Ayırım Yapılıyor.Ama İş İzin, Emeklilik vs ye Gelince Çalıştığı Bölüme, Servise, Ünvana, Göreve Bakılmaksızın Tüm Sağlık Çalışanlarına Ayırım Yapılmaksızın Yasak Getiriliyor.Hayırdır Gardaşım?

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar