Sağlık Çalışanlarının Mali Haklarını İyileştirecek Kanun TBMM Genel Kurulu'nda Kabul Edildi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Sağlık Çalışanlarının Mali Haklarını İyileştirecek Kanun TBMM Genel Kurulu'nda Kabul Edildi
Abone ol
Son dakika haberine göre: Sağlık çalışanlarının mali haklarının iyileştirilmesini de içeren kanun teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Sağlık çalışanlarıyla ilgili TBMM'de kabul edilen 12 maddelik kanun teklifinin detaylarını açıklayan Bakan Koca, "Gözümüz aydın!" notunu düştü.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından, "Sağlık çalışanlarının mali haklarının iyileştirilmesi amacının ağırlık teşkil ettiği 12 maddelik Kanun Teklifi, dün ve bugünkü TBMM Genel Kurulu'nda sunulduğu şekliyle kabul edildi. Gözümüz aydın" paylaşımında bulundu.

Bakan Koca, paylaşımlarına şöyle devam etti:

Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun:

 ÖZETLE MADDE 1. Sahada aile hekimliği görevi yapan hekimlerin, sözleşmeli aile hekimliği uzmanlık eğitimi (SAHU) alma hakları 2029 yılına kadar uzatıldı.

 ÖZETLE MADDE 2. Tabiplerin ve uzman tabiplerin emeklilik maaşları pirim kesintisinden bağımsız olarak ve 2008 öncesi ve sonrası ayrımı yapılmaksızın artırıldı.

DÖNER SERMAYE EK ÖDEME TAVANI ARTIRILDI

 ÖZETLE MADDE 3. Sağlık tesislerinde ek ödemeye esas işlemleri denetlemek üzere, inceleme heyetlerinin oluşturulmasına yasal altyapı oluşturuldu. Sağlık çalışanlarının döner sermaye Ek ödeme tavanları artırıldı. Kanunun 3. maddesi şunları içeriyor:

 ÖZETLE MADDE 3-1.: Döner sermaye ek ödeme tavanları; eğitim görevlisi ile profesör ve doçentlerde yüzde 800’den yüzde 950’ye, uzman tabip ve tıpta uzmanlık mevzuatına göre uzman olanlar ile uzman diş tabiplerinde yüzde 700’den 850’ye yükseltildi.

 ÖZETLE MADDE 3-2.: Döner sermaye ek ödeme tavanları pratisyen tabip ve diş tabipleri ile uzman eczacılarda yüzde 500’den 650’ye; hastane müdürü ve eczacılarda yüzde 250 oranı yüzde 305’e yükseltildi.

 ÖZETLE MADDE 3-3.  Döner sermaye ek ödeme tavanları diğer personelde yüzde 150’den 225’e; özellikle tıbbi işlemlerde, işlemler karşılığı yapılacak ek ödemelerde yüzde 800 ve 700 oranları sırayla 950 ve 850’ye yükseltildi.

 ÖZETLE MADDE 3-4. Sağlık çalışanlarına bugüne kadar ödenmekte olan sabit ek ödemenin, merkezi yönetim bütçesinden maaşla birlikte ödenmesi sağlandı.

 ÖZETLE MADDE 3-5. Döner sermaye ek ödemesinin hastane tahakkuklarına bağlı olması ortadan kaldırılarak il veya ülke bazında aynı standartla ek ödeme verilmesi sağlandı. Bu düzenlemeyle hastanelerimizin hepsi ek ödeme verebilir hale gelecek.

 ÖZETLE MADDE 4. Sabit ek ödeme konusunda yapılan değişiklikten, Bakanlık kadrolarında olup üniversitede uzmanlık eğitimi veya yan dal uzmanlığı eğitimi gören asistanlar da yararlanacak.

 ÖZETLE MADDE 5. Sağlık Bakanlığı hastanelerinden sağlık hizmeti almış olup pirim borcu gibi nedenlerle hastane gideri karşılanmayanların 5 bin liranın altında olan borçları terkin edildi.

 ÖZETLE MADDE 6. Sağlık Bakanlığından yapılan sabit ek ödemenin merkezi yönetim bütçesinden karşılanması ve ek ödeme tavanlarının artırılması gibi hususlar, benzer şekilde Üniversite ha-stanelerinde de gerçekleştirildi.

 ÖZETLE MADDE 7.. Sağlık Bakanlığı ve üniversite hastanelerinde olduğu gibi, Adli Tıp Kurumunda görev yapan personelin sabit ek ödemelerinin de merkezî yönetim bütçesinden karşılanması sağlandı.

 ÖZETLE MADDE 8. Doktor öğretim görevlileri ve başasistanların tıpta uzmanlık eğitiminde görev alabilmeleri için gerekli olan bir yıllık kadrolu olma şartı yerine fiili hizmet süresi geçerli oldu.

 ÖZETLE MADDE 9.. Memur olarak göreve başlayanların talepleri halinde sözleşmeli kadroya geçmeleri onaya bağlandı.

SÖZLEŞMELİ POZİSYON SAYISI 27 BİNE ÇIKARILDI

 ÖZETLE MADDE 10.. Pozisyon yetersizliği sebebiyle 4924 sayılı Kanun’a tabi sözleşmeli personel için sözleşmeli pozisyon sayısı artırıldı. (2 bin olan pozisyon 27 bine çıkarıldı).

 ÖZETLE MADDE 11.. Eğitim aile sağlığı merkezi veya eğitim aile hekimliği birimlerinde eğitici olanların kurumdan ek ödeme almaları önündeki engel kaldırıldı.

 ÖZETLE MADDE 12. Sağlık Bakanlığı merkez teşkilatında çalışanların, döner sermaye bütçesinden verilen sabit ek ödemelerinin merkezi yönetim bütçesinden karşılanması sağlandı.

TEŞEKKÜR: Başta hekimler olmak üzere, sağlık çalışanlarının yıpratıcı bazı sorunlarına çözüm getiren Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 1
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 1
  KIZGIN
Sağlık-Sen Mayıs Ayı Sağlıkta Şiddet Raporu / 2022Önceki Haber

Sağlık-Sen Mayıs Ayı Sağlıkta Şiddet Rap...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TÜRK-İŞ Başkanı Atalay'ı Kabul EttiSonraki Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TÜRK-İŞ Başkanı A...

Haber Yorumları

 • dr16-06-2022 23:48

  Dr olarak yaziyorum , bu sadakadan sonra haftalik grevlere hazirlanin , artik geri donusu yok bu yolun 7 ay bekletip 1.000 tl zam yaptiysan halkiniz arabasini satip gelir ozelimize artik

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar