Türkiye'nin İlk ve En Büyük ATT/Paramedik Platformu

  • Dolar 6.7688
  • Euro 7.6364
  • GR ALTIN 367.09
  • ÇEYREK 602.26

Sağlık Bakanlığı Personel Alımına Başvuracak Adayların Dikkatine! (Güncellendi)

Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan sürekli işçi kadrolarına başvuracak adaylar için önemli uyarı

Sağlık Bakanlığı Personel Alımına Başvuracak Adayların Dikkatine! (Güncellendi)
  • 02 Ocak 2019, Çarşamba 15:52

Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan 6.409 sürekli işçi kadrosuna başvuru yapacak adaylar;

Sağlık Bakanlığının yayınlamış olduğu Açıklamalar ve Başvuru Şartları metni içerisinde İkamet ile İlgili bir madde bulunmamaktadır.

Ancak başvuruya ait  İŞKUR'un sitesinde bulunan şartlar incelendiğinde Genel Hususların bulunduğu madde de ikametgah ile ilgili madde bulunmaktadır.

Ayrıca ikametini sonradan başvuru yaptığı ile taşıyan adayların başvuruları dikkate alınmayacak ibaresi yer almaktadır.

Bkz.Madde-11 :

Kamu kurum ve kuruluşlarının işçi taleplerine yapılan başvurularda kişilerin Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sisteminde kayıtlı olan birinci adresleri dikkate alınacaktır. İlçe, il veya bölge düzeyinde yayınlanan işçi taleplerinin başvuru süresi içerisinde ikametini talebin karşılanacağı yere taşıyan adayların başvuruları kabul edilmeyecektir.

 Ancak :  İŞKUR şubelerine yapmış olduğumuz başvurularda Ülke Geneli bir alım olduğu için başvuru yapabilirsiniz cevabını aldık,(İkamet zorunluluğu olan kadrolara zaten istesenizde başvuru yapamazsınız denildi.)İkamet zorunluluğunun İl/İlçe/Bölge bazlı işçi alımlarında geçerli olduğu bilgisini aldık.

İŞKUR'a göre ikametgah şartı İlçe, il veya bölge düzeyinde yayınlanan işçi talepleri  için geçerli olup " ÜLKE GENELİ " düzeyinde yayınlanan ilanlarda geçerli değildir. 

Kamu kurumlarının daimi işçi alımlarında ikametgah şartı arandığı için adaylar müracaatlarını kamu kurumunun yayımlanmış olduğu ilanda ikametgah etmiyorsa başvuru yapamamaktaydı. Ancak ilk yapılan değişiklik ile  bundan sonra geçici olarak değil ancak ilan daimi statüsünde  yayımlanırsa ikametgah şartı aranmayacak ve adaylar farklı illerde yaşıyor da olsa başvuru yapabilecek.

Sağlık Bakanlığının yayınlamış olduğu Açıklamalar ve Başvuru Şartlarında;

2. Her aday, ilan edilen kadrolardan yalnızca bir işyeri (çalıştırılacağı il) ve bir meslek koluna başvuru yapacaktır. ibaresi yer almaktadır.2.Maddeye görede ikametgah şartı bulunmadığı anlaşılmaktadır.Burada Her aday, ilan edilen kadrolardan yalnızca ikamet ettiği il'e başvurabilir denilmemiştir.

Sağlık Bakanlığı alımları ÜLKE GENELİ düzeyinde olduğundan ikametgah adresininiz dışında bir ili tercih etmenizde bir sıkıntı bulunmamaktadır.

TALEBE BAŞVURACAK ADAYLARIN DİKKATİNE:
A) Genel Hususlar:
1) Talep şartlarına durumu uyan adaylar, ilanın yayınlandığı tarihten itibaren 5 gün içinde İŞKUR il müdürlüklerinden/hizmet merkezlerinden, hizmet noktalarından veya www.iskur.gov.tr internet adresi üzerinden başvuru yapabileceklerdir. Son müracaat tarihi tatil gününe rastladığında başvurular takip eden ilk iş günü sonuna kadar uzatılacaktır.
2) Müracaat tarihleri çakışan, aynı kamu kurum ve kuruluşunun birden fazla işgücü talebine durumu uyan iş arayanın tercihi doğrultusunda sadece bir talebe müracaatı kabul edilecektir.
3) EKPSS’ye tabi engelli işçi taleplerine başvuru yapacak adaylar, hangi yılın puanını kullanarak başvuru yapacaklarını başvuru esnasında işaretleyerek seçeceklerdir. Başvuru süresi bittikten sonra değişiklik talepleri kabul edilmeyecektir.
4) İşçi taleplerine başvuru yapacak öncelikli adaylar, başvuru yapacakları listeyi başvuru esnasında işaretleyerek seçeceklerdir. Başvuru süresi bittikten sonra liste değişikliği talepleri kabul edilmeyecektir.
5) KPSS/EKPSS’ye tabi işçi taleplerine müracaat eden iş arayanların puan üstünlüğüne ve öncelikli adayların ise eski tarihli belgelerden başlanmak suretiyle öncelik belge tarihlerine göre açık iş sayısının dört katını geçmeyecek şekilde oluşturulan nihai listeler sınav yapılmak üzere talep sahibi kamu kurum ve kuruluşuna bildirilecektir.
6) Kuraya tabi taleplere başvuru yapan iş arayanların ve önceliklilerin tamamı kura çekimi için talep sahibi kamu kurum ve kuruluşuna bildirilecektir.
7) İşe alınacak işçilerin sadece noter kurasıyla belirleneceği kuraya tabi işgücü taleplerinde, öncelikliler de dahil olmak üzere talep şartlarına uygun tüm başvuru sahipleri arasından açık iş sayısı kadar asıl ve ihtiyaç duyulacak sayıda yedek aday doğrudan kura sonucu belirlenecektir.
8) Taleplere başvuru yaparak nihai listelere giren adaylar, eğitim durumu, tecrübe, öncelik durumu, mesleki belge, yabancı dil şartı vb. koşulları taşıyıp taşımadıklarını sınavdan önce talebi veren kamu kurum ve kuruluşlarına ibraz etmek zorundadır. Belge teslim tarihi ve yeri, kamu kurum ve kuruluşlarınca adaylara duyurulacaktır. Durumlarını belgeleyemeyenler veya yanlış beyanda bulunanlar listelerden çıkarılacak olup yerlerine sıralamada yer alan diğer kişiler dahil edilebilecektir.
9) Sınav gün, saat ve yeri ile sınava katılmaya hak kazanan adaylar, işçi alımını yapacak kamu kurum ve kuruluşunun internet sitesinde duyurulacaktır. Bu duyuru, tebliğ mahiyetinde kabul edilecek olup ilgililerin adresine posta yolu ile ayrıca tebligat yapılmayacaktır.
10) Öncelik hakkına sahip olanlardan, başvuruda bulundukları sürekli veya geçici işgücü talebine işverence davet edildikleri hâlde mücbir sebepler dışında icabet etmeyen, sınava katılmayan, işi reddeden veya kamuda sürekli işçi statüsünde işe yerleşenlerin öncelik hakkı ortadan kalkacaktır. 
11) Kamu kurum ve kuruluşlarının işçi taleplerine yapılan başvurularda kişilerin Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sisteminde kayıtlı olan birinci adresleri dikkate alınacaktır. İlçe, il veya bölge düzeyinde yayınlanan işçi taleplerinin başvuru süresi içerisinde ikametini talebin karşılanacağı yere taşıyan adayların başvuruları kabul edilmeyecektir.
12) Gerçeğe aykırı belge verenlerin ya da beyanda bulunanların başvurusunun geçersiz hale getirilmesi ve işe alınması işleminin iptaline ilişkin Kurum ile talep sahibi kamu kurum ve kuruluşlarının yasal işlem yapma hakları saklıdır.


 #  İLGİLİ BAĞLANTILAR


 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Fadime CEYHAN Fadime CEYHAN 01.01.2019

Böyle bi kanun mu olur Allah aşkına ya o zaman her ilde kadro açılsın

yükleniyor
ANKET

N95 Maske Temininde Sorunlar Yaşıyor musunuz?

yukarı çık