Sağlık Bakanlığı Esnek Çalışma Genelgesi Yayınlandı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Sağlık Bakanlığı Esnek Çalışma Genelgesi Yayınlandı
Abone ol
T.C.Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından COVID-19 Kapsamında Kamu Çalışanlarına Yönelik Tedbirler konulu genelge yayınlandı.Genelgenin detaylarına haberimizden ulaşabilirsiniz.

Konu: COVID-19 Kapsamında Kamu Çalışanlarına Yönelik Tedbirler

COVID-19 salgınının ülkemizde yayılımının en aza indirilmesi amacıyla, bu salgınla mücadeleyi ve salgının yetkilerinin azaltılmasına yönelik faaliyetleri zafiyete uğratmaama ve kamu hizmetlerini aksatmamak şartıyla; Cumhurbaşkanlığımızca COVID-19 kapsamında kamu çalışanlarına yönelik tedbirler konulu 2020/11 sayılı Genelge, 26 Ağustos 2020 tarihli ve 31225 sayılı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Mezkûr Genelgede; COVID-19 salgınının ülkemizde yayılımının en aza indirilmesi amacıyla çalıştırılma biçimine bakılmaksızın Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlara uzaktan çalışma, dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma yöntemlerinin uygulanabileceği hususu belirtilmiştir.

Bu sebeple;

Bakanlığımız Merkez Ve Taşra Teşkilatında, çalıştırılma biçimine bakılmaksızın personele yönelik olarak salgınla mücadeleye ve salgının etkilerinin azaltılmasına yönelik faaliyetleri zafiyete uğratmayacak ve sağlık hizmetini aksatmayacak şekilde, ihtiyacı karşılayacak sayıda personel bulundurulması şartıyla, sağlık hizmetinin kesintisiz ve acil bir hizmet olması ve bu hizmetin bahse konu salgınla olan mi ekteki önemi göz önünde bulundurularak esnek çalışma yöntemi uygulanabilecektir.

Bu kapsamda;

1-Çalıştırılma biçimine bakılmaksızın, Bakanlığımız Merkez Ve Taşra Teşkilatında çalışan personele yönelik olarak uygulanacak esnek çalışma yöntemi ile ilgili usul ve esaslar;

-Bakanlığımız Merkez Teşkilatında birim amirlerince,

-Bakanlığımız ilgili ve bağlı kuruluşlarında, kuruluşun en üst amirince

-İllerde İl Sağlık Müdürü, İl Sağlık Müdürleri ile istişare etmek sureti ile İlçe Sağlık Müdürü, Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı ve Sağlık Tesislerinde ise Başhekimliklerce belirlenebilecektir.

2-Esnek çalışma yönteminin belirlenmesi ve uygulanması ihtiyarî olup bu yönteme geçişe sağlık tesislerinin rolü, yoğunluğu vb. hususlar göz önünde bulundurularak yukarıda yetkilendirilen amirlerce karar verilecektir.

3-Mezkur Genelge kapsamında dönüşümlü çalışanlar ile göreve gelmedikleri süre zarfında idari izinli sayılacaktır.Esnek çalışma yöntemlerinden faydalanan çalışanlar ile idari izinli sayılanlar bu süreli istihdamlarına esas görevlerini fiilen yerine getirmiş sayılacaklardır.

4-Uzaktan veya dönüşümlü çalışanlar ile görev yerinde çalışanlar hizmetin yürütülmesi sorumluluğu açısından eşit derecede sorumludurlar.

5-İdari izinliler, uzaktan ve dönüşümlü çalışanlar amirlerini izni dışında görev mahallelerinden ayrılamazlar ve hizmetine ihtiyaç duyulanlar çağrıldıkları anda görevlerine dönmek zorundadırlar.

6-02/06/2020 tarihli 1483 sayılı bakanlık makamının imzası ile yürürlüğe konulan genel yazımız 4. Maddesi hariç aynen uygulanacaktır.

Bilgilerini ve gereğini rica ederim.

Dr. Fahrettin Koca

Bakan

 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
2020 Yılı 2. Dönem Sağlık Bakanlığı 657-4/B Sözleşmeli Personelin Eş Durumu Nedeniyle Yer Değişikliği Kura SonuçlarıÖnceki Haber

2020 Yılı 2. Dönem Sağlık Bakanlığı 657-...

Ambulans Şoförüne Silahlı Saldırı!Sonraki Haber

Ambulans Şoförüne Silahlı Saldırı!

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar