Türkiye'nin İlk ve En Büyük ATT/Paramedik Platformu

  • Dolar 6.7685
  • Euro 7.5802
  • GR ALTIN 371.55
  • ÇEYREK 609.79

Perikardiyal Tamponat

Perikardiyal tamponat, perikard boşluğu içinde sıvı birikmesinin sebep olduğu, azalmış ventriküler dolum hacmi ve takiben ortaya çıkan hemodinamik bozuklukla karekterize klinik tablodur. En sık perikardiyal tamponat yapan sebepler, maligniteler, üremi ve idiopatik perikardittir. Klinikte hastalarda taşikardi, hipotansiyon, azalmış kalp sesleri, artmış juguler basınç, y inişinin kaybolması ve pulsus paradoksus tespit edilebilir. Elektrokardiyografide sinüs taşikardisi, azalmış voltaj ve elektriksel alternans izlenebilir. Tamponat tanısında en sık kullanılan laboratuvar yöntemi ekokardiyografidir. İki boyutlu ekokardiyografide geç diyastolik sağ atriyal kollaps ve erken diyastolik sağ ventriküler kollaps izlenebilir. Doppler ekokardiyografide ise inspirasyon sırasında mitral kapak akımında azalma saptanır. Tamponat hayatı tehdit edici acil bir durum olup kesin tedavisi olan perikardiyosentez en kısa sürede uygulanmalıdır.

Perikardiyal Tamponat
  • 15 Temmuz 2019, Pazartesi 10:05

Kalbi çevreleyen perikard tabakası ile kalp kasının arasına, yaralanma ya da başka nedenlerle kan ya da sıvı dolması sonucunda, kalbin basınç altında kalmasdır.

Ø Basınç nedeniyle kalbin işlevleri(dolma-boşalma) sınırlanır.

Ø Hastanın/kazazedenin yaşamını tehdit eden acil durumlardan biridir

BELİRTİ VE BULGULARI

Ø Boyun venlerinde dolgunluk (JVD)

Ø Dispne

Ø Refleks Taşikardi

Ø Hipotansiyon

Ø Nabız basıncı giderek azalır, ya da diğer bir deyişle sistolik basınç ile diyastolik basınçlar birbirine yaklaşır (örnek: 110/80 yerine 135/125)

> Nabız basıncı (pulse pressure) = Sistolik - diastolik kan basıncı (PP=SKB-DKB)

Ø Kalp sesleri derinden gelir

Ø Akciğer sesleri normaldir

ACİL BAKIM

Ø Fark edildiği anda acilen hastaneye ulaştırılması gereken bir olgudur, hastane tedavisine gereksinim vardır.

Ø Hastaneye götürürken soluk yolunun açıklığının sağlanması, solunumun yüksek yoğunlukta (%100) oksijenle desteklenmesi, damar yolunun açılması önemlidir

  DİKKAT :   Kan kaybı olmadığı için sakın sıvı yüklemeyin !

Ø Alanda önerilmemekle birlikte, uygulamalı eğitimini aldıysanız ve protokolde yer alıyorsa yada merkezdeki doktor öneriyorsa PERİKARDİYOSENTEZ yapılabilir.

Perikardiyosentez (Perikardiyal Boşaltma) İşlemi Nedir?

Kalp dış zarı tıkacı olarak da bilinen perikardiyosentez içinde iğnenin ve sondanın kalp çevresini saran kese şeklindeki zardan sıvı alınması işlemidir.

Tanısal ve tedavi amacı ile kullanılan, kalbin fonksiyonunu bozan sıvı veya madde birikimi (tamponad) varlığında acil perikardiyosentez hayat kurtarıcı bir yöntem olarak yapılır. 

İğne ile boşaltılan bu sıvı örneğinden, sıvı kesesinin iltihaplanması (perikardit) gibi kalp enfeksiyonu, kan ve su toplanması ile ilgili kalp yetmezliği, kalp krizi veya kanser şüpheleri amacı ile laboratuvar testi yapılır.

PERİKARDİYOSENTEZ İŞLEMİ NASIL YAPILIR ?

Perikardiyosentez işlemi hasta yarı oturur haldeyken subksifoid bölgeden girilen, ponksiyon iğnesi 45 derece açı ile sol omuza doğru iletilerek perikard boşluğuna ulaşılır. 

Perikard sıvısından yapılmasıgereken laboratuvar araştırmaları, hücre sayımı ve tiplendirilmesi, glikoz ve protein seviyeleri, hücrelerin histolojik incelenmesi, gram ve asit dirençli boyama ve kültürü yapılır.

Perikardiyosentez işlemi bazen, pompalama gücünü azaltan kalp etrafında bulunan hızlı sıvı oluşumu olan, hayatı tehdit eden, kardiyak tamponad adı verilen bir durumu da acil tedavi etmek için gerçekleştirilen bir yöntemdir.

Bu işlem kalpte oluşan baskıyı ve nefes darlığını rahatlatmak amacı ile uygulanır.

 Perikardiyosentez işleminin uygulanma şekli, kalp katerizasyonu laboratuvarında lokal anestezi altında, hasta uyanık vaziyetteyken uygulanır. Perikardiyosentez işlemi yaklaşık olarak 20-60 dakika arası sürer. Perikardiyosentez işlemi ekokardiyografi görüntüleme yöntemleri eşliğinde yapılır ise oldukça güvenilir bir yöntem olmasına karşın, bazı riskleri de vardır.

PERİKARDİYOSENTEZ İŞLEMİNİN YAN ETKİLERİ NELERDİR ?

Perikardiyosentez işleminin komplikasyonları, miyokard hasarı, hemoperikardiyum, pnömotoraks, karaciğer yaralanması benzeri komplikasyonlar bildirilmiştir.

 Perikardiyosentez yönteminin riskleri, ritim düzensizliğine, kalp durmasına, kalp krizine neden olabilir.

Diğer riskleri, kalpte, karaciğerde, akciğerde ve midede deliğe neden olabilmesidir.


   ALTIN KURAL :     Toraksa yapılan invaziv girişimler her zaman seçilen kostanın tam üzerinden silme girişim olarak yapılmalıdır. Aksi taktirde interkostal arterlere zarar verilebilir.
 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

N95 Maske Temininde Sorunlar Yaşıyor musunuz?

yukarı çık