Paramedik Mezunları Atama Bekliyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Paramedik Mezunları Atama Bekliyor
Hastane öncesi acil bakımda hastaya müdahale eden kişiler paramedikler. Yani ilk belki de hayati müdahaleyi yapanlar onlar. Covid-19 sürecinde de hastalarla ilk temas edenler onlar. Ancak paramedik mezunu çoğu sağlıkçı evlerinde kadro bekliyor. 800’e yakın paramedik mezunu da ambulans şoförü olarak kadroya alındı ve asgari ücretle hayat kurtarıyor.

Üniversitelerin paramedik bölümlerinden mezun oldular. KPSS sınavına ve mülakatlara girdiler. Aslında çalışmaları gereken alan ambulansların arka kısmı. Yani hastalara müdahale etmeleri gerekiyor.

Ancak yeterli kadro açılmadığı için 800’e yakın paramedik mezunu ambulans şoförü olarak İŞKUR üzerinden 4D kadrosuyla işe girdi. Bu insanlar şu an asgari ücretle çalıştırılıyor. Talepleri diğer meslektaşları gibi 4B kadrosuna geçebilmek.

Onlar ambulans şoförlüğü göreviyle sahadalar. Ama özellikle salgın döneminde hastalara faydalı olmak isteyen ancak atama olmadığı için çalışmak yerine evde oturan daha yüzlercesi var. Yeni açılacak hastaneler de dahil olmak üzere her yerde görev almak istiyorlar.

Konu ile ilgili talepleri olduğunu belirten paramedik mezunları özetle,

“Bizde meslektaşlarımızla birlikte el ele omuz omuz verip bu zor günlerde sağlık alanında açık varken destek olmak istiyoruz. Tıpkı beraber çalıştığımız 4B’li sağlıkçı meslektaşlarımız gibi KPSS puanı, sözlü ve yazılı mülakatlar ve paramedik diplomamızla bu göreve getirildik.

Ünvanım ambulans sürücüsü.

Yalnız biz işe alınırken paramedik mezunu olma zorunluluğu vardı. Diplomalarımız sayesinde bu işe girdik. Fakat mesleğimizi icra edemiyoruz. Sadece ambulans sürücüsü olarak çalıştırılabiliyoruz” ifadelerini kullandılar.

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan da geçtiğimiz ay, 112 Acil Sağlık Hizmetlerinde görevli sağlık personeli ve atama bekleyen sağlıkçılar için Meclis araştırması açılmasına ilişkin önergeyi TBMM Genel Kurulda gündeme getirmişti. 

Paramedik Derneği Genel Başkanı Tarık Balcı da konu ile alakalı olarak, “Paramedikler sahada yer almak istiyor. Çok fazla sayıda atama bekleyen insan var. Evlerindeler şu an.

Hastanelerde görev yapabilecek çok kaliteleri paramediğimiz var. Onlara en kısa sürede, en hızlı şekilde kadro verilmesi ve şu Covid-19’la mücadele günlerinde en ön saflarda yer almasını istiyoruz” dedi.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
COVID-19 Pandemisi Nedeniyle İl Sağlık Müdürlüklerinde Ek Ödeme Yapılmasına Yapılmasına İlişkin Usûl ve EsaslarıÖnceki Haber

COVID-19 Pandemisi Nedeniyle İl Sağlık M...

14 Bin Sürekli İşçi Alımı Kurası TamamlanmıştırSonraki Haber

14 Bin Sürekli İşçi Alımı Kurası Tamamla...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar