Ölümcül Virüs ABD'ye Sıçradı!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Ölümcül Virüs ABD'ye Sıçradı!
Abone ol
ABD'nin Washington eyaletinde bir kişide Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve zatürreye benzetilen "gizemli" hastalığa neden olan koronavirüsü tespit edildi.

ABD medyasında yer alan haberlere göre, Çin ziyaretinin ardından hastalanan ve Washington'da tedavi altına alınan kişinin, Vuhan'da görülen koronavirüsünün aynısını taşıdığı belirtildi.

Durumu ağır olduğu ifade edilen kişinin kimliği açıklanmadı.

Jakarta Havalima'nında virüse karşı güvenlik önlemleri-Endonezya

ÇİN'DE 6 HASTA ÖLDÜ
Yeni koronavirüsten kaynaklanan salgında şimdiye kadar 6 kişi hayatını kaybetti.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, koronavirüsün dün 77 kişide teşhis edildiğini, ülke genelinde vaka sayısının 291'e çıktığını bildirmişti.

Yeni vakaların 72'sinin Hubey eyaletinde, 2'sinin Şanghay'da, 3'ünün de Pekin'de görüldüğü belirtilmişti.

Virüs, Çin'de 25 Ocak itibarıyla başlayacak Çin Yeni Yılı (Bahar Bayramı) dolayısıyla tatillerini memleketlerinde geçirmek isteyen milyonlarca kişi açısından da risk oluşturuyor.

Berlin'de ölümcül virüse karşı testler yapılıyor-Almanya

Corona virüsü nedir, nasıl bulaşır? Koronavirüslerin neden olduğu hastalıklar neler?
 

ORONA VİRÜSÜ NEDİR?

Corona virüsler, insanların genellikle bir anda karşı karşıya kaldığı virüs çeşididir. İnsan corona virüsleri genellikle hafif ve orta şiddette üst solunum yolu hastalıklarına neden olur. Corona virüslerin alfa, beta ve gama olarak bilinen üç alt grubu vardır; ayrıca delta corona virüsleri denilen dördüncü yeni bir grup da bulunuyor, bu da SARS-CoV. İnsan corona virüsleri ilk olarak 1960’ların ortasında tespit edildi ve şu ana kadar Suudi Arabistan, Güney Kore, Çin, Katar ve Ürdün’de görüldü.

Coronavirüsler alt familyası ait virüsün türlerdir Coronavirinae aile içinde Coronaviridae sırayla, Nidovirales . Koronavirüsler edilir zarflı virüsler bir ile pozitif sens , tek iplikçikli bir RNA genomu ve ile nükleokapsid sarmal simetri. Genomik boy koronavirüslerin yaklaşık 26 ila 32 arasında değişmektedir kilobaz , bir için en büyük RNA virüsü .

“Koronavirüs” adı , taç veya halo anlamına gelen Latin koronadan türetilir ve elektron mikroskobu (EM) altında virionların (virüsün enfektif formu) karakteristik görünümüne işaret eder. kraliyet tacı veya güneş korona anımsatan bir görüntü . Bu morfoloji , virüsün yüzeyini dolduran ve konak tropizmi belirleyen proteinler olan viral sivri (S) peplomerler tarafından oluşturulur .

Tüm koronavirüslerin genel yapısına katkıda bulunan proteinler sivri uç (S), zarf (E), membran (M) ve nükleokapsiddir (N). SARS koronavirüsünün spesifik durumunda ( aşağıya bakınız ), S üzerindeki tanımlanmış bir reseptör bağlanma alanı, virüsün hücresel reseptörüne, anjiyotensin dönüştürücü enzim 2’ye (ACE2) bağlanmasına aracılık eder . Bazı koronavirüsler (özellikle Betacoronavirus alt grup A üyeleri ) hemagglutinin esteraz (HE) adı verilen daha kısa başak benzeri bir proteine ​​sahiptir .

KORONAVİRÜSLERİN NEDEN OLDUĞU HASTALIKLAR

Koronavirüsler öncelikle memelilerin ve kuşların üst solunum ve gastrointestinal sistemini enfekte eder . Halen bilinen yedi farklı koronavirüs suşu insanları enfekte eder. Coronavirüslerin insan yetişkinlerinde ve çocuklarında tüm soğuk algınlığının önemli bir yüzdesine neden olduğuna inanılmaktadır. Koronavirüsler , özellikle kış ve ilkbahar mevsiminde insanlarda ateş, boğazda şişen adenoidler gibi büyük semptomları olan soğuk algınlığına neden olur . Koronavirüsler neden olabilir pnömoni , doğrudan ya da viral pnömoni veya bir sekonder bakteriyel pnömoni ve bronşit , ya da direkt virüs bronşit ya da sekonder bir bakteriyel bronşit. Çok reklamı insan koronavirüs 2003 yılında keşfedilmiştir, SARS CoV neden ağır akut solunum yolu sendromu , her iki yol açması nedeniyle, (SARS), benzersiz bir patogenezi üst ve solunum yolu enfeksiyonları alt . Soğuk algınlığının nedensel ajanları olarak koronavirüslerin önemini ve ekonomik etkisini değerlendirmek zordur, çünkü rinovirüslerden (başka bir soğuk algınlığı virüsü) farklı olarak insan koronavirüslerinin laboratuvarda büyümesi zordur.

Coronavirüsler ayrıca çiftlik hayvanlarında ve evcil hayvanlarda, bazıları ciddi olabilecek ve tarım endüstrisi için bir tehdit olabilecek bir dizi hastalığa neden olur. Tavuklarda, bir koronavirüs olan enfeksiyöz bronşit virüsü (IBV) sadece solunum yolunu değil aynı zamanda ürogenital sistemi de hedefler . Virüs, tavuk boyunca farklı organlara yayılabilir. çiftlik hayvanlarının ekonomik olarak önemli koronavirüslerin içerir domuz koronavirüs ( bulaşıcı gastroenterit koronavirüs , TGE) ve sığır koronavirüs , her iki sonuç ishal genç hayvanlarda. Kedi koronavirüsü: iki form, kedi enterik koronavirüs, küçük klinik önemi olan bir patojendir, ancak bu virüsün spontan mutasyonu , yüksek mortalite ile ilişkili bir hastalık olan kedi enfeksiyonu olan peritonite (FIP) neden olabilir . Benzer şekilde, gelincikleri enfekte eden iki tip koronavirüs vardır: gelincik enterik koronavirüs, epizootik kataral enterit (ECE) olarak bilinen bir gastrointestinal sendroma ve ferret sistemik coronavirüs olarak bilinen virüsün daha öldürücü bir sistemik versiyonuna (kedilerde FIP gibi) neden olur (FSC). İki tür köpek koronavirüsü (CCoV) vardır, bunlardan biri hafif gastrointestinal hastalığa neden olan ve biri solunum yolu hastalığına neden olduğu bulunmuştur. Fare hepatit virüsü(MHV) , özellikle laboratuvar farelerinin kolonileri arasında yüksek ölüm oranına sahip salgın bir murin hastalığına neden olan bir koronavirüstür . Domuz akut ishal sendromu olarak adlandırılan HKU2 ile ilişkili bir yarasa koronavirüsü koronavirüs (SADS-CoV) domuzlarda ishale neden olur.

SARS CoV keşfinden önce, MHV en iyi çalışılmış hem koronavirüs olmuştu , in vivo ve in vitro olarak hem de moleküler seviyede. Bazı MHV suşları, farelerde multipl skleroz için murin modeli olarak kullanılan progresif bir demiyelinizan ensefalite neden olur . Bu hayvan koronavirüslerinin viral patogenezini , özellikle veterinerlik ve zoonotik hastalıklarla ilgilenen virologlar tarafından açıklığa kavuşturmaya yönelik önemli araştırma çabaları odaklanmıştır .

CORONA VİRÜSÜNDEN KORUNMA YOLLARI

ABD’li Uzman Dr. William Schaffner, ölümcül Corona virüsünden korunmanın yollarını şöyle açıkladı;

* Öksüzen ve hapşıran insanlardan uzak durun.

* Hastalıktan korunmak için maske kullanın.

* Özellikle hastalığın yaygın olduğu bölgelerde hayvanlarla temas etmeyin.

* Hijyen kurallarına dikkat edin.

* İnsandan insana da bulaşabilen virüsün semptonlarını görürseniz en yakın hastaneye başvurun.

Dünya Sağlık Örgütü, canlı hayvanlarla “korunmasız/açık” temastan sakınılmasını, etlerin ve yumurtaların iyice pişirilmesini ve soğuk algınlığı ya da nezle türü belirtiler gösteren insanlarla yakın temastan kaçınılmasını tavsiye ediyor. Solunumla ilgili semptomlar, ateş, öksürük, nefes darlığı ve güç nefes alma enfeksiyon belirtilerinden bazıları olarak dikkat çekiyor.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Ambulans Şoförüne 2 Yıl HapisÖnceki Haber

Ambulans Şoförüne 2 Yıl Hapis

Sağlık Bakanı Koca'dan : Corona Virüs İçin AçıklamaSonraki Haber

Sağlık Bakanı Koca'dan : Corona Virüs İç...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar