Türkiye'nin İlk ve En Büyük ATT/Paramedik Platformu

  • Dolar 6.8223
  • Euro 7.5691
  • GR ALTIN 379.23
  • ÇEYREK 622.36

Memurlara Kademe İlerlemesi Hakkında Kanun Teklifi TBMM’de

657 Sayılı Devlet Memurları Kanununda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi TBMM’ye sunuldu. Kanun teklifi ile kalkınmada öncelikli yerlere atanan tüm memurlara 2 yılda bir kademe ilerlemesi verilmesi talep ediliyor.

Memurlara Kademe İlerlemesi Hakkında Kanun Teklifi TBMM’de
  • 05 Aralık 2018, Çarşamba 1:03

3 Aralık 2018 tarihi itibarıyla bu hafta başında TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna 657 DMK’da değişiklikle ilgili kanun teklifi verildi. Kanun teklifi ile bazı memurlara verilen kademe ilerlemesinin tüm memurlar için geçerli olması talep ediliyor. Kanun teklifinin gerekçelerine dair detaylar şu şekildedir:

Kalkınmada birinci derecede öncelikli yörelere atananlardan, sadece zorunlu olarak yer değiştirme gereğince belirli bir süre görev yapmak üzere mecburi olarak sürekli görevle atanan memurlara değil, sürekli görevle atanan tüm memurlara, bu yörelerde geçirilen her iki yıl için bir kademe ilerlemesi daha verilmesi öngörülmektedir.

Devlet memurlarının derece yükselmesi yapabilmesi için bulundukları derecelerde en az 3 yıllık hizmet süresini doldurmaları gerekirken, kalkınmada birinci derecede öncelikli yörelere sürekli görevle atanmış olan bazı memurlar için bu süre 2 yıl olarak uygulanmaktadır.

 

657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre, zorunlu yer değiştirme uygulamaları kapsamında belirli bir süre görev yapmak üzere kalkınmada birinci derecede öncelikli yörelere atanan memurlara, bu yörelerde fiilen çalışmak suretiyle geçirdikleri her iki yıl için bir kademe ilerlemesi daha verilmektedir.

Bu düzenleme gereği, 3 yıl yerine 2 yılda bir derece yükselmesi yapan memurların kazanılmış hak aylık dereceleri ile buna bağlı ödeme unsurları emsallerine göre daha erken yükselmekte ve daha uzun süre yüksek maaş alma imkanına kavuşmaktadırlar.

Kalkınmada birinci derece öncelikli yerlerde ayni koşullarda görev yapmalarına rağmen, bu yerlerde geçirilen her iki yıl karşılığında ilave bir kademe verilmesi uygulamasının sadece bazı memurlar (özel yönetmelikleri gereği zorunlu yer değiştirmeye tabi memurlar) hakkında uygulanıyor olması, eşitliğe uygun düşmediği gibi bu imkandan yararlandırılmayan memurların motivasyonunu da olumsuz etkileyebilmektedir.

Devlet memurlarının kalkınmada birinci derecede öncelikli yörelerde geçirdikleri sürelerin her iki yılı karşılığında ilave bir kademe ilerlemesi alması halinin, sadece o yerlere zorunlu olarak atananla için değil, o yerlere sürekli görevle atanan bütün memurlar için geçerli olması hakkaniyete uygun düşecektir.

Kanun Teklifi ile kalkınmada birinci derece öncelikli yerlere sürekli görevle atanmış olan Devlet memurları arasında eşitliğe aykırı uygulama yaratan bir düzenlemenin kaldırılması suretiyle, bu yörelere sürekli görevle atanan memurların tamamı için her iki yıl hizmet süresi karşılığında ilave bir kademe verilmesi sağlanmaktadır. Hazırladığımız haberimizin tam metnine ayrıca aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

657 Sayılı Devlet Memurları Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi:

  • MADDE 1- 14 Temmuz 1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 64 üncü maddesinin üçüncü fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Sürekli görevle atanan memurlardan kalkınmada birinci derecede öncelikli yörelerde bulunanlara, bu yörelerde fiilen çalışmak suretiyle geçirilen her iki yıl için bir kademe ilerlemesi daha verilir. Yıllık izinde geçirilen süreler fiilen çalışılmış sayılır. iki yıldan az süreler dikkate alınmaz.”

  • MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
  • MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür. Kanun teklifi tam metni için TIKLAYINIZ.

Kaynak: Mymemur.com.tr

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

N95 Maske Temininde Sorunlar Yaşıyor musunuz?

yukarı çık