Maaşlara 5 Aylık Enflasyon Farkı Belli Oldu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Maaşlara 5 Aylık Enflasyon Farkı Belli Oldu
Abone ol
Türkiye İstatistik Kurumu kasım ayı enflasyonunu yüzde 3.28, 11 aylık enflasyonu yüzde 60.09 olarak açıkladı. Temmuz - kasım aylarını kapsayan 5 aylık dönemde enflasyon yüzde 35.24 olarak gerçekleşti. Merkez Bankası'nın yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 65. Peki 5 aylık dönemde maaşlarda ne kadar enflasyon farkı doğacak? Ocak ayında memur maaşlarına ve emekli aylıklarına ne kadar zam olacak? Habertürk'ten Ahmet Kıvanç'ın haberi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), kasım ayında tüketici fiyatlarına göre aylık enflasyonu yüzde 3.28, 11 aylık enflasyonu yüzde 60.09, yıllık enflasyonu da yüzde 61.98 olarak açıkladı. Temmuz, ağustos, eylül, ekim ve kasım aylarını kapsayan 5 aylık dönemde enflasyon yüzde 35.24 olarak gerçekleşti. Bu durumda SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıkları için beş aylık dönemde yüzde 35.24 oranında enflasyon farkı ortaya çıktı.

MEMURLARIN ENFLASYON FARKI

Memur aylıklarına temmuz ayında yüzde 17.55 + 8.077 TL seyyanen zam yapıldı. Temmuz ayındaki toplu sözleşme zammı yüzde 6 oldu. Temmuz ayından sonraki dönemde yüzde 6’yı aşan enflasyon farkı maaş zammına yansıtılacak. Buna göre, beş aylık dönemde memur maaşları için yüzde 27.58 oranında enflasyon farkı doğdu.

Merkez Bankası’nın son enflasyon raporunda 2023 yıl sonu enflasyonu yüzde 65 olarak tahmin edildi.

Merkez Bankası’nın piyasa katılımcıları ile yaptığı ankette yıl sonu enflasyon beklentisindeki yükseliş kasım ayında bir miktar geriledi. Piyasa katılımcılarının ekim ayı anketinde yüzde 68.01 olan yıl sonu enflasyon beklentisi kasım ayı anketinde yüzde 67.23’e geriledi.

Kasım ayı verileri Merkez Bankası’nın yıl sonu yüzde 65 enflasyon tahminine uygun gerçekleşti. Aralık ayı enflasyonu da yüzde 3 dolayında gelirse yıl sonu enflasyonu yüzde 65 olacak.

OCAKTA MAAŞ ZAMMI NE OLUR?

Yılın ilk altı aylık döneminde enflasyon yüzde 19.77 olarak gerçekleşti. SSK ve BAĞ-KUR ile emekli memur aylıkları yüzde 25 oranında artırıldı. Memur maaşlarına ise enflasyon ve toplu sözleşme farkından oluşan yüzde 17.55’lik zammın üzerine 8.077 TL seyyanen zam yapıldı.

Yıl sonu enflasyonu Merkez Bankası’nın tahmin ettiği gibi yüzde 65 düzeyinde gerçekleşirse SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıklarına ocak ayında yüzde 37.76 oranında enflasyon farkı kadar zam yapılacak.

Memur ve Emekli Memur Maaşları İse Yüzde 49.45 Oranında Artacak.

Yıl sonu enflasyonu Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Anketi sonuçlarına paralel yüzde 67.23 oranında çıkarsa ocak ayında SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıklarına yüzde 39.63, memur ve emekli memur maaşlarına yüzde 51.48 oranında zam yapılacak.

Memur ve emekli memur maaşlarına ocak ayında yapılacak zammın yüzde 15’i toplu sözleşme zammından, kalanı ise enflasyon farkından oluşacak.

Kaynak:Sabah

Anahtar Kelimeler:
 • 00
  SEVDİM
 • 10
  ALKIŞ
 • 10
  KOMİK
 • 10
  İNANILMAZ
 • 30
  ÜZGÜN
 • 00
  KIZGIN
Milyonların Beklediği Haber: Enflasyon Rakamları Bugün AçıklanacakÖnceki Haber

Milyonların Beklediği Haber: Enflasyon R...

Ambulans İle Otomobil Çarpıştı!Sonraki Haber

Ambulans İle Otomobil Çarpıştı!

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar