Kasımda En Yüksek Reel Getiri Külçe Altında Yaşandı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kasımda En Yüksek Reel Getiri Külçe Altında Yaşandı
Abone ol
TÜİK yapılan yatırımların hangisinin daha çok kazandırdığına ışık tutan bir istatistik yayınladı. Buna göre aylık ve 3 aylık olarak altın, 6 ve 12 aylık süreçte de dolar yatırımı yapanlar kârlı çıktı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK); kasım ayına ait Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranlarını açıkladı.

AYLIK KAZANDIRANLANDA İLK DÖRT

Kasım ayında kazandıran yatırımlar; külçe altın, BIST 100 endeksi, dolar ve euro olarak sıralandı.

AYLIK EN ÇOK KAZANDIRAN KÜLÇE ALTIN OLDU

En yüksek aylık reel getiri, yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde yüzde 9,10, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde ise yüzde 15,93 oranlarıyla külçe altında gerçekleşti.

KAZANDIRAN YATIRIMLARDA ALTIN KÜLÇE BIST 100 ENDEKSİ, AMERİKAN DOLARI VE EURO'DAN SONRA GELİYOR

Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde; yatırım araçlarından BIST 100 endeksi yüzde 6,69, Amerikan doları yüzde 6,08 ve euro yüzde 4,28 oranlarında yatırımcısına kazandırırken; mevduat faizi (brüt) yüzde 8,07 ve Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) yüzde 8,53 oranlarında yatırımcısına kaybettirdi. TÜFE ile indirgendiğinde ise BIST 100 endeksi yüzde 13,37, Amerikan doları yüzde 12,72 ve euro yüzde 10,81 oranlarında yatırımcısına kazandırırken; mevduat faizi (brüt) yüzde 2,32 ve DİBS yüzde 2,80 oranlarında yatırımcısına kaybettirdi.

 

Kasımda en yüksek reel getiri külçe altında yaşandı #1

ÜÇ AYLIK DEĞERLENDİRMEDE KÜLÇE ALTIN EN İYİ YATIRIM OLDU

Külçe altın, üç aylık değerlendirmede; Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 9,72, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 20,17 oranında yatırımcısına en yüksek reel getiri sağlayan yatırım aracı olurken; DİBS, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 13,57, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 5,33 oranında yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

 

dolar

ALTI AYLIK DEĞERLENDİRMEYE GÖRE EN FAZLA AMERİKAN DOLARI KAZANDIRDI

Altı aylık değerlendirmeye göre Amerikan doları; TÜFE ile indirgendiğinde yüzde 13,43 oranında yatırımcısına en yüksek reel getiri sağlarken; Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 0,78 oranında yatırımcısına kaybettirmiştir. Aynı dönemde DİBS, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 17,12, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 5,26 oranında yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

 

dolar

YILLIK EN YÜKSEK REEL GETİRİ AMERİKAN DOLARINDA

Finansal yatırım araçları yıllık olarak değerlendirildiğinde Amerikan doları; TÜFE ile indirgendiğinde yüzde 10,35 oranında yatırımcısına en yüksek reel getiriyi sağlayan yatırım aracı olurken; Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 13,43 oranında yatırımcısına kaybettirdi.

Yıllık değerlendirmede, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde; yatırım araçlarından BIST 100 endeksi yüzde 13,88, külçe altın yüzde 15,22, euro yüzde16,56, mevduat faizi (brüt) yüzde 27,60 ve DİBS yüzde 32,29 oranlarında yatırımcısına kaybettirmiştir. TÜFE ile indirgendiğinde ise BIST 100 endeksi yüzde 9,77, külçe altın yüzde 8,06 ve euro yüzde 6,36 oranlarında yatırımcısına kazandırırken; mevduat faizi (brüt) yüzde 7,72 ve DİBS yüzde 13,70 oranlarında yatırımcısına kaybettirdi.

 

Kasımda en yüksek reel getiri külçe altında yaşandı #4

Kaynak:Ensonhaber.com

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Trafik Kazasında Hayatını Kaybeden Acil Tıp Teknisyeni Son Yolculuğuna UğurlandıÖnceki Haber

Trafik Kazasında Hayatını Kaybeden Acil...

Ambulans Helikopter Kovid-19 Hastası Doktor İçin HavalandıSonraki Haber

Ambulans Helikopter Kovid-19 Hastası Dok...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar