Kamu İşçisinin Zam Pazarlığına İlişkin Açıklama

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kamu İşçisinin Zam Pazarlığına İlişkin Açıklama
Abone ol
700 bin kamu işçisi için zam pazarlığı devam ediyor. TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, hükümetin ilk 6 ay için yüzde 30 zam teklif ettiğini açıkladı. Buna göre taban aylık teklifi 11 bin 500 lira oldu.

Kamu kurum ve kuruluşlarındaki 700 binden fazla işçiyi ilgilendiren 2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü görüşmelerinde süreç devam ediyor.

Görüşmelerde işçi kesimini TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ heyetleri temsil ediyor. İşvereni, Türk Ağır Sanayii ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikası (TÜHİS) yetkilileri temsil ediyor.

Taraflar toplantı yaparak taleplerini dile getiriyor. En son düzenlenen toplantıya, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin başkanlık yapmıştı.

Ortak basın toplantısı
TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay ve HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, 2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü görüşmelerinde gelinen aşamayla ilgili olarak TÜRK-İŞ Genel Merkezi’nde ortak basın toplantısı düzenledi.

Zam pazarlığında son durum
TÜRK-İŞ Genel Başkanı Atalay, zam pazarlığında son durumu açıkladı.

Hükümetin taban aylık teklifi 11 bin 500 lira
Atalay, hükümetin ilk 6 ay için yüzde 30 zam teklif ettiğini, taban aylık teklifinin 11 bin 500 lira olduğunu belirterek, "Talebi karşılamadığını belirttik. Toplumun razı olmayacağı biz sözleşmeye imza atamayız. Kamu işçileri bir an önce zamlı maaşını almak istiyor.” şeklinde konuştu.

"Teklif edilen rakam TÜRK-İŞ’in beklentisinin altında"
Açıklamasında Genel Başkan Ergün ATALAY, 2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü görüşmelerinde kamu işvereninin kendilerine 11 bin 500 lira taban ücret ve yüzde 30 zam teklifinde bulunduğunu belirterek, “Bu teklif işçi kesimi olarak bizim taleplerimizi karşılamıyor.” dedi.

İşçi tarafının talebi yüzde 45 zam ve 15 bin lira taban ücret olmuştu.

"Grevden önce alınması gereken kararlar var"
HAK-İŞ Başkanı Arslan da görüşünü bildirerek, greve gitmekle ilgili olarak "Grevden önce alınması gereken kararlar var, anlaşma sağlanamazsa grevi gündeme gelebilir." şeklinde yorum yaptı.

Anahtar Kelimeler:
 • 00
  SEVDİM
 • 10
  ALKIŞ
 • 00
  KOMİK
 • 10
  İNANILMAZ
 • 00
  ÜZGÜN
 • 00
  KIZGIN
2023 Nisan Maaş Bordrosu YayınlandıÖnceki Haber

2023 Nisan Maaş Bordrosu Yayınlandı

Genç Hemşire, Evinde Boğazı Kesilmiş Halde Ölü BulunduSonraki Haber

Genç Hemşire, Evinde Boğazı Kesilmiş Hal...

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar