Fahrettin Koca: Randevu Alayım Sonrasına Bakayım Dönemi Bitti

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Fahrettin Koca: Randevu Alayım Sonrasına Bakayım Dönemi Bitti
Abone ol
Sağlık Bakanı Koca, "Randevuyu iptal etmeyenler 15 gün boyunca aynı bölümden randevu alamayacak. Bundan sonra 'Oradan da buradan da randevu alayım sonrasına bakayım' dönemi kapanıyor" dedi.

Türkiye, sağlık sektörüyle ön plana çıkmaya devam ediyor.

Birçok bölgede inşa edilen yeni şehir hastaneleri ve verilen hizmetler her geçen gün başarıyla ilerlerken, alınan randevulara gidilmemesi sektörü adeta baltalıyor.

Alınıp gidilmeyen her randevu da, ihtiyacı olanların randevu bulmasını zorlaştırıyor.

Bu kapsamda Sağlık Bakanlığı harekete geçerek yeni bir düzenlemeye imza attı.

Bakanlık tarafından hayata geçirilen yeni uygulamayla birlikte, devlet hastanesinden randevu alan ancak randevusuna gitmeyen vatandaşlar, 15 gün süreyle aynı branştan randevu alamayacak.

Randevuya gitmeyenlerin oranı düştü

Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklanan kararın ardından randevuya gitmeyenlerin oranı düşmeye başladı.

Konuya ilişkin olarak Bakan Koca, Sabah'tan Okan Müderrisoğlu'na açıklamalarda bulundu.

"Oradan da buradan da randevu alayım dönemi kapanıyor"

Koca, şunları söyledi:

"Ayda ortalama 2.8 milyon kişi, randevu almasına rağmen muayeneye gitmiyor. Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) yoğunluğunun önüne geçmek için yeni bir adım attık. Gitmeyeceği randevuyu iptal etmeyenler, 15 gün boyunca aynı bölümden randevu alamayacak. Ancak ani rahatsızlığı nedeni ile acil servise gitmesine veya bir başka rahatsızlığı nedeni ile ilgili branş doktoruna muayene olmasına kısıtlama söz konusu değil.

MHRS üzerinden randevu alıp gelmeyenlerin oranı önceki aylarda yüzde 30 iken, bu oran ekim ayında yüzde 25'e indi, şu anda yüzde 21'de, hedefimiz ise yüzde 10'un altı. Bundan sonra, 'Oradan da buradan da randevu alayım, sonrasına bakayım' dönemi kapanıyor.

"85 yaş üstü çınarlarımız için bir birim oluşturulacak"

85 yaş üstünde 740 bin büyüğümüz var. 250 kişiye bir hekim, bir hemşire, bir tıbbi sekreter tahsis edecek şekilde planlama yapıyoruz. Evden uzaktan sağlık hizmetini de kullanarak, örneğin hastaneye gelmeden reçetesinin yazılmasını sağlayacağız. Her hastanede, 85 yaş üstü çınarlarımız için bir birim oluşturulacak. Hastaneye geldiğinde kendisiyle özel olarak bir doktor ilgilenecek.

 

"Bir başka uygun hastanede de ameliyat önerilebilecek"

Gerektiğinde mesai sonrasında veya gece ameliyat planlaması da yapılabilecek. Hastaya bir başka uygun hastanede de ameliyat önerilebilecek. Örneğin 15 gün sonraya ameliyat için gün alan hastaya, 'Bölgenizdeki şu hastanede uygun ameliyathane var. Ameliyatınızı daha erken olabilirsiniz' denilecek. Kabul ederse bir an önce ameliyatını olacak, arzu etmezse ameliyat gününü bekleyecek.

"Branş ve il bazında bir esnetme düşünebilir"

Serbest çalışan hekimler düzenlemesi ile ekiplerin hastanelerde yaptığı işlerin kayda alınmasını istiyoruz. Son dönemde yurt dışı hasta memnuniyetinde düşüş gözleniyor. Neden? Çünkü kayıtlarda sorunlar var. Özel sağlık kuruluşları da muayenehane hekimliği üzerinden mevzuatı ve planlamayı deliyor.

Sonra SGK'ya, hastanede çalışan bir başka hekim üzerinden fatura kesiliyor. Ama kendisi kayıtta gözükmüyor. Bu konuda taraflarla görüştük. Branş ve il bazında bir esnetme düşünebilir. Özellikle plastik cerrahi alanında.

Kaynak:Ensonhaber.com

Anahtar Kelimeler:
 • 2
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Banka Promosyonları Hesaplara Yatmaya BaşladıÖnceki Haber

Banka Promosyonları Hesaplara Yatmaya Ba...

Fahrettin KOCA : Hastane Çalışanlarına Yüzde 30'a Kadar İlave Teşvik ÖdeyeceğizSonraki Haber

Fahrettin KOCA : Hastane Çalışanlarına Y...

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar