Ek Ödemede Taban Ödemeler Mutlaka Revize Edilmeli

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Ek Ödemede Taban Ödemeler Mutlaka Revize Edilmeli
Abone ol
Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliği yayınlanmış ve sabit ek ödemenin yanına taban ödeme ve teşvik ek ödemesi getirilmiştir.

Ek ödemede taban bir ödemenin belirlenmesi olumlu bir düzenleme olmuştur.  Taban ödemeler meslek mensuplarına göre 10 Bin TL’den 250 TL’ye kadar çok geniş bir aralıktadır. 

Özellikle hemşire, ebe, sağlık memuru, sağlık teknikeri gibi sağlık hizmetleri sınıfında görev yapan arkadaşlarımızın ve THS, GİH, YHS gibi sınıflarda görevli olarak bakanlığa bağlı sağlık kurumlarında görev yapan personeller için belirlenen taban ödeme ücretlerinin 800-250 TL arasında olduğu görülmektedir. 

Sağlık Bakanlığı personelinin yaklaşık %80’ini oluşturan personeller için belirlenen taban ödemelerin hem hakkaniyet açısından sorunlu hem de günümüz şartları açısından oldukça düşük bir rakam olarak belirlendiği gözükmektedir.

 Belli bir fayda sağlama yerine sadece taban ücretleri olsun diye belirlenen bu rakamların mutlak suretle revize edilmesine ihtiyaç vardır. 

Bunun yanı sıra çalışanların döner sermaye sisteminde sadece sabit ek ödemeye mahkum edildikleri ve performans ödemelerinin trajikomik bir hal aldığı gibi şimdide sadece taban ek ödemeye mahkum edilmeleri gibi bir sistem oluşturulmamalı teşvik ek ödemelerinin her personele makul bir gelir sağlayacak düzeyde verilmesi adına da finansal çalışmalar yapılmalı, bu durum kurumların ve bakanlığın önceliği olmalıdır. 

Söz konusu ek ödeme yönetmeliği dışında kalan bakanlık merkez teşkilatı ve diğer çalışanlar içinde yapılacak düzenlemeler ile ilgili de bir an önce bilgi verilmelidir. 

Türk Sağlık-Sen olarak söz konusu yönetmelikle ilgili kapsamlı bir çalışma mevzuat birimimiz tarafından yürütülmekte olup çalışan aleyhine olan düzenlemeler ile ilgili de gerek başvuru ve görüşmelerle diyalog süreci gerekse hukuki süreçler titizlikle yürütülecektir.

Önder KAHVECİ

Genel Başkan

Anahtar Kelimeler:
 • 10
  SEVDİM
 • 00
  ALKIŞ
 • 00
  KOMİK
 • 10
  İNANILMAZ
 • 10
  ÜZGÜN
 • 00
  KIZGIN
Çocuklar Ambulansı YaktıÖnceki Haber

Çocuklar Ambulansı Yaktı

Sağlık Bakanı Ek Ödeme Yönetmeliğinin Detaylarını AçıkladıSonraki Haber

Sağlık Bakanı Ek Ödeme Yönetmeliğinin De...

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar