Türkiye'nin İlk ve En Büyük ATT/Paramedik Platformu

 • Dolar 6.8223
 • Euro 7.5691
 • GR ALTIN 379.23
 • ÇEYREK 622.36

Ek Göstergeler Tüm Sağlık Çalışanlarını Kapsayacak Şekilde Kademeli Olarak Yükseltilmelidir

Hemşirelik mesleğinin kurucusu kabul edilen Florance Nightingale’in doğum günü olan 12 Mayıs, mesleğinde modern anlamda doğuşu olarak kabul edilmekte ve 1964 yılından bu yana ülkemizde de kutlanmaktadır.

Ek Göstergeler Tüm Sağlık Çalışanlarını Kapsayacak Şekilde Kademeli Olarak Yükseltilmelidir
 • 11 Mayıs 2019, Cumartesi 23:14

12 Mayıs Dünya Hemşireler Günü Kutlu Olsun

Hemşirelik mesleğinin kurucusu kabul edilen Florance Nightingale’in doğum günü olan 12 Mayıs, mesleğinde modern anlamda doğuşu olarak kabul edilmekte ve 1964 yılından bu yana ülkemizde de kutlanmaktadır.

Ülkemiz hemşireleri, dünyadaki meslektaşlarından çok daha fazla sorunla baş etmeye çalışmaktadır. Hemşirelik mesleğinin sağlıkta dönüşüm sistemi ile birlikte katlanarak artan sorunlarının başında artan iş yükü ve uzun çalışma süreleri gelmektedir. 

100 bin kişiye düşen ebe ve hemşire sayısı OECD ülke ortalaması bin 25 iken, Türkiye’de bu sayı 272’dir. Yetersiz istihdam nedeni ile ağır iş yükü altında çalışan hemşireler, uzun çalışma sürelerine de maruz kalmaktadır.

 

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), 149 sayılı hemşirelik personelinin çalışma koşulları ile ilgili antlaşmasında ve 157 sayılı tavsiye kararında;

Çalışma saatinin haftada 40 saat, günlük çalışma saatinin 8-12 saat olması;

Haftalık kesintisiz 36-48 saat dinlenme süresi ve nöbetler arası en az 12 saat kesintisiz dinlenme süresi olması;

Yıllık ücretli izinlerin en az 4 hafta olması gerektiğini bildirmektedir.

Antlaşmayı imzalayan 38 ülke arasında yer almayan Türkiye’de vardiyalı çalışma sistemine göre 16-24 saatlik nöbetler söz konusu olabilmektedir.

Aynı zamanda farklı mesleklerin görev alanına giren hizmetler, personel yetersizliğinden dolayı yine hemşirelerin omuzlarına yüklenmiştir.  Hemşireler görevleri dışı işlerde ve istekleri dışı saatlerde çalıştırılmaktadır. Yetersiz istihdam nedeniyle hemşirelerin görev alanları dışında çalıştırılmasına son verilmelidir.

Sağlık hizmeti bir ekip hizmetidir. Sağlık hizmetinin sunumunda yer alan her meslek mensubu hizmet sınıfının vazgeçilmez parçasıdır. Hemşirelerin de içinde bulunduğu sağlık çalışanlarının "Hekim dışı sağlık çalışanı" "Yardımcı sağlık personeli" "Diğer sağlık çalışanları" gibi ifadelerle tanımlanmasına son verilmelidir. Sağlık hizmeti bir bütündür anlayışıyla 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda yer alan Yardımcı Sağlık Hizmetleri Sınıfı ibaresi kaldırılarak, Sağlık Hizmetleri Sınıfı ibaresi altında bir bütün olarak düzenlenmelidir. Yine bu kapsamda ek göstergelerde yeniden düzenlenmelidir. Tüm sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarını kapsayacak şekilde ek göstergeler kademeli olarak yükseltilmelidir.

 • Güçlü bir sağlık sistemi için bir an önce yeterli sayıda kadrolu ve güvenceli olarak hemşire istihdam edilmesi,
 • Ağır ve kötü çalışma koşullarının düzeltilmesi,
 • Yetersiz dinlenme alanlarının uygun şekilde düzenlenmesi,
 • 7/24 hizmet veren kreşlerin yaygınlaştırılması,
 • Servis hizmetinin 24 saat esasına göre sağlanması,
 • Tüm ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması,
 • Yıpranma payı hakkının yıl başına 90 gün olacak, tüm sağlık çalışanlarını kapsayacak ve halen görev yapan personele geçmişe etkili olacak şekilde genişletilmesi,
 • Tüm kamu çalışanları için ek göstergelerin kademeli olarak yükseltilmesi,
 • İnsan onuruna yaraşır bir ücret ve emeklilik koşullarının sağlanması hemşirelerin beklentilerinin başında gelmektedir

Hemşirelik mesleğinin bugünü ve yarını için tüm meslektaşlarımızı Genel Sağlık-İş çatısı altında birlikte mücadeleye davet ediyoruz.

Emeğimizin karşılık bulduğu gelecek güzel günleri birlikte var etmek dileğiyle, tüm meslektaşlarımın 12 Mayıs Dünya Hemşireler Gününü kutlarız.

 

   Zekiye Bacaksız

   Genel Sağlık-İş Genel Başkanı

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

N95 Maske Temininde Sorunlar Yaşıyor musunuz?

yukarı çık