DSÖ:İbuprofen Uyarısı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
DSÖ:İbuprofen Uyarısı
Abone ol
Dünya Sağlık Örgütü, COVID-19 şüphesi bulunan kişilerin ibuprofen kullanmamasını önerdi. Gerekçe ise hastalığın seyrini kötüleştirmesi.

Açıklama Fransız Sağlık Bakanı'nın açıklamalarından sonra geldi. İbuprofenle aynı gruptan ilaçların bazı durumlarda hastalığın seyrini kötüleştirebildiğinden şüpheleniliyor.

Geçtiğimiz günlerde Fransa Sağlık Bakanı Olivier Véran'ın, koronavirüs hastaları tarafından alınan ağrı kesiciler hakkında yaptığı uyarı büyük yankı uyandırmıştı.
Aynı zamanda bir nörolog olan Veran, Twitter paylaşımında "Anti-inflamatuar ilaçlar almak (ibuprofen, kortizon…) enfeksiyonu ağırlaştırıcı bir etki yapabilir. Ateşiniz varsa parasetamol alın. Anti-inflamatuar ilaçlar kullanıyorsanız, doktorunuza danışın" demişti.
Veran'ın bu paylaşımı sonrasında bilim insanları bu konuyla ilgili daha fazla kanıta ihtiyacı olduklarını belirtmişti. Dün Dünya Sağlık Örgütü'nden yapılan açıklama da Fransa Sağlık Bakanı Olivier Véran'ın açıklamasını destekler nitelikteydi.
Yahoo'nun haberine göre Dünya Sağlık Örgütü'nden Salı günü yapılan açıklamada, koronavirüse benzer semptomlara sahip olan kişilerin doktora danışmadan ibuprofen grubundaki ilaçları kullanmamasını önerildi.

Dünya Sağlık Örgütü Sözcüsü Christian Lindmeier, Cenevre'de gazetecilerin sorularına yanıt verdi. Hala daha fazla somut kanıta ihtiyaçları olduğunu belirten Lindmeier "Bu süre zarfında belirtileri gösteren kişilerin doktora danışmalarını, doktora danışmadan ilaç alan kişilerin ise ibuprofen yerine paracetamolü tercih etmelerini önerdiklerini" belirtti.
Lindmeier paracetamol kullanımının da dozunun aşılmaması gerektiğini ve kesinlikle önerilen doza uyulması gerektiğinin altını çizdi. Lindmeier, doz aşımının karaciğer için tehlikeli olduğunu da tekrar vurguladı.

IBUPROFEN NEDİR: İbuprofen, bir non steroidal antienflamatuar ilaç etken maddesidir. Artrit, primer dismenore, grip semptomlarını azaltmak için ve ağrı kesici olarak kullanılır.

PARASETAMOL NEDİR: Parasetamol (asetaminofen), ağrı kesici ve ateş düşürücü etkiye sahip bir ilaç etken maddesidir.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Personel İzinleri Hakkında Önemli DuyuruÖnceki Haber

Personel İzinleri Hakkında Önemli Duyuru

Ambulans Yayalara Çarptı: 2 ÖlüSonraki Haber

Ambulans Yayalara Çarptı: 2 Ölü

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar