Bakan Bilgin: 3600 Ek Gösterge 2022'nin İlk Altı Ayında Tamamlanacak

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Bakan Bilgin: 3600 Ek Gösterge 2022'nin İlk Altı Ayında Tamamlanacak
Abone ol
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 3600 ek gösterge açıklamasında bulundu ve “Mayıs-Haziran gibi tamamlanacak” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, CNN TÜRK’te Hakan Çelik'in sorularını yanıtladı.

Bakan Bilgin, 3600 ek gösterge ile ilgili merak edilen açıklamayı yaptı ve Mayıs-Haziran ayını işaret etti.

“EK GÖSTERGE KANUN HÜKMÜNDEDİR”
Bilgin, “3600 toplu sözleşme maddesi haline getirildi. Bir önceki seçimde Sayın Cumhurbaşkanımız gündeme getireceğini söylemişti. Artık söylem olmaktan çıkardık. Geri dönüşü yok artık. Kanun hükmündedir. Bakanlık içinde çalışmalarımızı yaptık. Esas düzenlemeyi 3600 ek gösterge emekliliklerinde yapıyor.

“MECLİS'E İLK 6 AY İÇİNDE İNTİKAL ETTİRİRİZ”
Yıllar içinde daha da artan farklılaşma var. Bakanlık içinde çalışma tamamlandı bitti. Sendikalarımızla müzakere edeceğiz. Kamunun diğer kuruluşlarıyla onlarla müzakere edeceğiz. Meclis'e ilk 6 ay içinde en geç Mayıs-Haziran'da intikal ettiririz. Bu yıl içinde tamamlanacak.” dedi.

"KADRO HAKLARI İÇİN ÇALIŞMA YAPIYORUZ"
Sözleşmeli işçileri kadrolular ile benzer haklara sahip noktaya getireceklerini dile getiren Bakan Bilgin, “Kamuda bir sorun daha var. Toplu sözleşmede çözülmesi gereken madde olarak ortaya koyduğumuz nokta sözleşmeli personeller. Sözleşmelileri kadrolularla benzer haklara sahip noktaya getireceğiz. Çok fazla statü var, karışık. Sadeleştireceğiz ve isteyenler için böyle bir çalışma yapıyoruz. Onu da bu yıl içinde bitireceğiz. Önümüzde ödev olarak duruyor. Meclis'e haziranda gelmiş olur.” diye konuştu.

MEMUR MAAŞLARI
Memurlarla ilgili önemli bir düzenleme yaptıklarını söyleyen Bakan Bilgin, “Asgari ücretin vergi dışı bırakılmasıyla ilgili memurlarımızdan da talep oldu. Tüm çalışanlarımızın gelirlerini asgari ücret dışında bırakınca memurlara 300 TL'ye yakın ek yapmış olduk.

O konular çok açık. Asgari geçim indirimi kalktı diye memurlarda çocuk parası gibi bunlar AGİ kapsamında değil, memur statüsüyle ilgili kanunla düzenlenmiş. Alakası yok. Yanlış bilgi.

O devam ediyor. Memurlar artış elde etti. Çocuk yardımı aile yardımından da mahrum olmadılar. Memurlara yüzde 31 civarı zam yapıldı. Enflasyonla ilgili rakam ortaya çıkınca 6 aylık zam yüzde 31 zam.

Yıllık enflasyon yüzde 36. Temmuz’da da zaten düzenleme yapılacak. Yüzde 3 puan refah payı artışı verildi.” şeklinde konuştu.

Kaynak:Ensonhaber.com

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 1
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Memur ve Emekliye Ek Zam Konusunda Yeni GelişmeÖnceki Haber

Memur ve Emekliye Ek Zam Konusunda Yeni...

Ambulansa Yol Vermeyen 3 Temizlik Görevlisine İdari İşlemSonraki Haber

Ambulansa Yol Vermeyen 3 Temizlik Görevl...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar