Afet Bölgelerinde Yerine Getirilen Tüm Mesai Günlerinin 24 Saat Üzerinden Ücretlendirilmesini Talep Ettik

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Afet Bölgelerinde Yerine Getirilen Tüm Mesai Günlerinin 24 Saat Üzerinden Ücretlendirilmesini Talep Ettik
Abone ol
Sendikamız Genel Sağlık-İş Cumhurbaşkanlığına bir yazı göndererek, afet bölgelerinde yerine getirilen tüm mesai günlerinin 24 saat üzerinden ücretlendirilmesini ve afet bölgelerinde görevlendirilen sağlık çalışanlarına, çalışma saatleri karşılığında ödeme yapılabilmesi için 657 sayılı DMK’nın 178/A-a maddesi doğrultusunda karar alınarak, uygulamaya konulmasını talep etti.

Sendikamız Genel Sağlık-İş Genel Başkanı Derya Uğur imzası ile Cumhurbaşkanlığına gönderilen yazıda, “Depremin gerçekleştiği ilk günden itibaren afet bölgesindeki ilk yardım ve sağlık hizmetleri ihtiyacı nedeniyle sağlık çalışanları afet bölgelerinde görevlendirilmektedir.

Bu süreçte, sağlık çalışanlarının görev süresi, “8 gün ilâ 22 gün arasında” değişiklik göstermiştir.

Kendilerine verilen talimat doğrultusunda afet bölgelerinde görevlerini ifa eden sağlık çalışanları için “uygulamada” ilk 2 gün 23,5 saat, 3-4-5. günler için 20 saat, kalan görev süreleri içinse, 16 saat mesai girişi yapılmaktadır. Şubat ayı icmalleri, belirtilen süreler üzerinden yapılmaktadır.” denildi.

Sağlık çalışanlarının, özellikle depremin ardından ilk 3 gün, hiç dinlenmeden çalışarak, fedakâr ve cansiperane bir şekilde görevlerini yerine getirdiği hatırlatılan yazıda, devam eden günlerde ise, sabit bir dinlenme alanları olmaksızın, hizmetlerine devam ettiği kaydedildi.

657 sayılı DMK’nın “Fazla Çalışma Ücreti” başlıklı düzenlemesine atıfta bulunulan yazıda; “Hiçbir yasal gerekçesi bulunmaksızın, mesai saatlerinin, yukarıda belirtmiş olduğumuz ‘saatler’ üzerinden yazılması nedeniyle; afet bölgelerinde yerine getirilen tüm mesai günlerinin 24 saat üzerinden ücretlendirilmesi ve 130 saatin üzerinde çalışması olan sağlık çalışanlarına da hak edişlerinin tamamının içerisinde bulunduğumuz ay içerisinde ödenmesi adına karar alınarak, gerekli girişimlerde bulunulması adına işbu başvuruyu yapmak gerekmiştir.” ifadelerine yer verildi.

Afet bölgelerinde yerine getirilen tüm mesai günlerinin 24 saat üzerinden ücretlendirilmesi için gerekli girişimlerde bulunulmasının talep edildiği yazıda; 657 sayılı DMK’nın 178/A-a maddesi doğrultusunda, 130 saatin üzerinde çalışması olan sağlık çalışanlarına hak edişlerinin tamamının içerisinde bulunduğumuz ay içerisinde ödenmesi adına karar alınarak, uygulamaya konulması istendi.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Deprem Günü Nöbet Değiştiren Sağlık Çalışanı Hayatta Kaldı, Ailesi Yok OlduÖnceki Haber

Deprem Günü Nöbet Değiştiren Sağlık Çalı...

Bayram Olmayan 14 Mart'a Yaslıyız...Sonraki Haber

Bayram Olmayan 14 Mart'a Yaslıyız...

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar