Advert

Dağlıca'da bir kahramanlık destanı

15 Nisan'da uçurumdan düşerek şehit olan Binbaşı Kürşad Selim Şenol ve Uzman Çavuş Barış Düven'in kahramanlığı ortaya çıktı.

Dağlıca'da bir kahramanlık destanı
Dağlıca'da bir kahramanlık destanı ATTYİZ.BİZ.TR

Genelkurmay Başkanlığı'nın şehitleri yad etmek için başlattığı Harbiye Askeri Müzesi ve Kültür Sitesi Komutanlığında gerçekleştirilen "Türkiye Şehitlerini Anıyor" etkinliğinde, 15 Nisan'da Yüksekova İkiyaka Dağları Davulcu Tepe mevkisinde uçurumdan düşerek şehit olan Binbaşı Kürşad Selim Şenol ve Uzman Çavuş Barış Düver'in kahramanlık hikayeleri anlatıldı.

DUYGUSAL ANLAR

Şehit yakınlarının da katıldığı etkinlikte Şenol ve Düver'in nasıl şehit olduklarını anlatan Albay Erhan Altunok'un sözleri, ailelere duygusal anlar yaşattı.

 

3 BİN 750 RAKIMLI TEPE

Altunok, olayın Dağlıca bölgesi İkiyaka Dağları'nın 3 bin 750 rakımlı sarp, çetin, karlı ve puslu Davulcu Tepe mevkisinde meydana geldiğini belirterek, "Biz uyurken uyumayan birileri, 'biz huzurla uyumaya devam edebilelim' diye yürüyorlar, adım adım o çetin tepelerde." dedi.

Dağlıca'da bir kahramanlık destanı

"BENİ BIRAK YOKSA SEN DE BENİMLE GELECEKSİN"

Kendisinin de öğrencisi olan Piyade Binbaşı Şenol'un, o yürüyen kahramanlar arasında bulunduğunu vurgulayan Altunok, olaya ilişkin şunları aktardı: "Hemen önündeki uzman çavuşumuzun ayağı kayıyor, sendeliyor. Bir çırpıda yetişiyor ve onu uçuruma düşmekten kurtarıyor Kürşad. Aksilik bu ya bu defa da kendisi sürüklenmeye başlıyor o uçuruma doğru. Bir başka uzman çavuşumuz Barış Düver hemen fırlayıp, pençe gibi elleriyle düşmesine mani olmak için Kürşad'ı kolundan yakalıyor. Toprak buz, hava soğuk, ayaz ve bu defa ikisi birden kaymaya başlıyorlar uçuruma doğru. Kürşad Binbaşı, 'Bırak beni Barış, yoksa sen de benimle geleceksin' diyor.

Dağlıca'da bir kahramanlık destanı

"SİZ BENİM YERİMDE OLSAYDINIZ BENİ BIRAKIR MIYDINIZ KOMUTANIM"

Gaziantepli yiğit uzman bırakmıyor. 'Siz benim yerimde olsaydınız beni bırakır mıydınız komutanım?' Bir hamle daha yapıyor aksine daha sıkı kavrayabilmek için komutanını.

Dağlıca'da bir kahramanlık destanı

BİRLİKTE ŞEHİT OLUYORLAR

Ama ıslak toprak ikisinin ağırlığını birden çekmiyor ve yuvarlanıyorlar o sarp uçuruma. Şehadet şerbetini birlikte yudumluyorlar.

TİMİN TAMAMI 'BEN BEN' DİYE BAĞIRDI

Sabah saat 05.00-05.30 civarında bordo bereli kurtarma timimiz o sarp araziye ancak girebiliyor. Kurtarma timinin başındaki komutan aşağıya inecek 'ola ki kurtarabiliriz' diye ama uçurum o kadar sarp, o kadar derin ki bellerine birer kement bağlayacaklar. Ama belki inen de yaralanacak ya da şehit olacak. Kendi beline doluyor, 'Bir kişiye daha ihtiyacım var. Gelmek isteyen var mı ama iş çok tehlikeli.' diyor. Timin tamamı birden bir adım öne fırlıyorlar ve 'Ben, ben' diye bağırıyorlar."

 

 

Haberin tam metni için » ensonhaber.com

#Genelkurmay #Harbiye Askeri Müzesi #Kültür Sitesi #Yüksekova #Binbaşı #Kürşad Selim Şenol #Barış Düver #Dağlıca #Şehit #Destan #Vatan #Kahraman
Yorum Yaz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ATT İş İlanları (16.07.2018)
ATT İş İlanları (16.07.2018)
112 Ekibine Geç Kaldınız Denilerek Saldırdılar
112 Ekibine Geç Kaldınız Denilerek Saldırdılar