Hülya Hemşire, yeniden mesleğe döndü ve 2014'te 'Yılın Hemşiresi' seçildi

Geçirdiği kaza sebebiyle omurilik felci olan Hülya Özbay’ın, sadece 2 yıl yapabildiği hemşirelik mesleği ile ilişiği kesildi. 16 yıl boyunca evden dışarı çıkmayan Hülya Hemşirenin yeniden hayata tutunmasını sağlayan şey ise mesleğine geri dönme azmi oldu. Kaynak: Hülya Hemşire, yeniden mesleğe döndü ve 2014'te 'Yılın Hemşiresi' seçildi

Hülya Hemşire, yeniden mesleğe döndü ve 2014'te 'Yılın Hemşiresi' seçildi
Hülya Hemşire, yeniden mesleğe döndü ve 2014'te 'Yılın Hemşiresi' seçildi ATTYİZ.BİZ.TR

2011’de sınavda birinci olarak tekrar mesleğe dönen ve 2014’te 'Yılın Hemşiresi' seçilen Özbay, “Azim, azim, azim... Hayatı bırakmak mümkün değil” dedi. 

İzmir’de yaşayan 44 yaşındaki Hülya Özbay, 1991 yılında İzmir Atatürk Sağlık Meslek Lisesi’nde mezun oldu ve ilk ataması Salihli Devlet Hastanesi’ne yapıldı. 2 yıl boyunca hayalini kurduğu mesleği icra eden Hülya Hemşirenin hayatı, 1993 yılında ters yüz oldu.

Tatil için gittiği Urla’da iskeleden atlarken boyun omurunu kıran Özbay, tekerlekli sandalyeye mahkum oldu ve hem üniversite hayalini yarıda bırakmak zorunda kaldı hem de mesleği ile ilişiği kesildi. 16 yıl boyunca nadiren evden dışarı çıkan Özbay, hayata tutunmasını yeniden sağlayacak olan şeyin mesleğe geri dönmek olduğunu fark etti ve yeniden sınavlara hazırlandı. Sınavda kendi branşında birinci olan Hülya Hemşire, 2011 yılında Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yanık Tedavi Merkezi’ne atandı. Hülya Hemşire, bu azmi sayesinde 2014 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından 'Yılın Hemşiresi' seçildi.

“Yardım alan taraftan yardım eden tarafa tekrar geçtim”

Hemşireliği "hayata tutunmak” olarak gören Özbay, hikayesini şu sözlerle anlattı: “Yaz tatili için gittiğim Urla'da iskeleden atlarken kafa üstü çakıldım. O kaza nedeniyle boyun omurum kırıldı ve omurilik felci oldum. Ailemin yardımı ile sudan çıktım ve Ege Üniversitesi’nde ameliyata alındım. Ankara’da 4 ay süren rehabilitasyon süreci sonrası eve geldim. Mesleğime dönemediğim için 1996’da ilişiğim kesildi. 16 yıl boyunca evdeydim. Ailemden yardım alarak yaşıyordum. 16 yıl boyunca beni dışarıya çıkarmaya güdüleyecek tek şey mesleğime tekrar dönmekti. Tekrar sınava girdim ve kendi branşımda birinci oldum. Hemşireliğe 2011 yılında tekrar döndüm ve bu sefer yardım alan taraftan yardım eden tarafa tekrar geçtim.”

“Senede bir kez bile evden çıkmadığım dönemler oldu”

Senede bir kez bile evden çıkmadığı dönemler yaşadığını belirten Hülya Hemşire, “Düşünün ki 16 yıl boyunca evdesiniz. Artık gücünüz tükeniyor. Bu gidiş iyi değildi. Çok aktif bir insandım. 24 saat nöbet tutuyordum, sabah da spor yapmaya gidiyordum. Kazadan sonra bütün bunlar bitti. 1,5 sene sadece tansiyonum düşmeden oturmak için çabaladım. Sonra yavaş yavaş toparladım, güçlendim. Dışarı çıkmak için nedenim mesleğe dönmek oldu” dedi.

Yıldırım Hemşiresi seçildi

2011 yılından bu yana Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yanık Tedavi Merkezi’nde hemşirelik yapan Hülya Hemşire, bir yandan da ‘Yüksek Hemşire’ olmak için İstanbul Üniversitesi’nde öğrenimine devam ettiğini ve bu yıl mezun olacağını söyledi. Onun bu azmi, hastane yönetiminin de dikkatini çekti. 2014 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından ‘Yılın Hemşiresi’ seçilen Özbay’ın ödülünü, kendisi gibi hemşire olan kız kardeşi dönemin Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’ndan aldı.

“Azim, azim, azim”

Yaşadığı sıkıntılardan sonra bir direncin başladığını ifade eden Hülya Özbay, “Dayanma, daha güçlü olabilme ve yıkılmama direnci... Bunu sağlam tuttuğunuz sürece kapılar açık. Güçlü yönlerinizden tutunup ayağa kalkmak gerekiyor. Azim, azim, azim... Hayatı bırakmak mümkün değil” diye konuştu.

Kaynak: Hülya Hemşire, yeniden mesleğe döndü ve 2014'te 'Yılın Hemşiresi' seçildi

#Hülya Özbay #İzmir #Atatürk Sağlık Meslek Lisesi #Hemşire #Hülya Hemşire #Trafik Kazası #Bozyaka #Eğitim ve Araştırma Hastanesi #Yanık Tedavi Merkezi
Yorum Yaz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sağlık Personeline bıçak çekti, tutuklandı
Sağlık Personeline bıçak çekti, tutuklandı
Karadeniz gezisine çıkan sağlıkçılar kaza yaptı: 3 ölü, 1 yaralı
Karadeniz gezisine çıkan sağlıkçılar kaza yaptı: 3 ölü, 1 yaralı