ATT’lerin Üst Öğrenimi Olan AABT (Paramedik) Bölümü Eğitimi Alamama Sıkıntısı

ATT’lerin Üst Öğrenimi Olan AABT (Paramedik) Bölümü Eğitimi Alamama Sıkıntısı

ATT’lerin Üst Öğrenimi Olan AABT (Paramedik) Bölümü Eğitimi Alamama Sıkıntısı
ATT’lerin Üst Öğrenimi Olan AABT (Paramedik) Bölümü Eğitimi Alamama Sıkıntısı ATTYİZ.BİZ.TR

ATT’lerin Üst Öğrenimi Olan AABT (Paramedik) Bölümü Eğitimi Alamama Sıkıntısı
 
Yıllardır Yetkili Sendika olarak katıldığımız Kamu İdari Kurul (KİK) toplantılarında dile getirdiğimiz ve Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’DAN sözünü aldığımız Sağlıkta Lisans tamamlama 26 Kasım 2014 tarihli resmi gazete de
“Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”
un yayınlanması ile yürürlüğe girmişti ve Ön lisans mezunu yaklaşık 100 bin sağlık çalışanına lisans tamamlama hakkı geldi. Sağlık-Sen olarak attığımız imzanın takibi sonucu bir çok sağlık çalışanına öğrenim hakkı yolunu açmayı Allah bize nasip etti.
 
Fakat hep ihmal edilen bir husus ise ATT’lerin üst öğrenimi olan AABT (Paramedik) bölümü eğitimi alamama sıkıntısı. Konuyla ilgili 2010 yılında yine yapılan Kamu İdari Kurul toplantısında yeni gündem konuları olarak 18. Madde de imza altına alınmış olup, YÖK’E konunun önemi ile ilgili taleplerde bulunulmuştur. Fakat üzerinden 6 yıl gibi bir süre geçmesine rağmen YÖK ve Sağlık Bakanlığı tarafından kayda değer bir adım atılmaması on binlerce Acil Tıp Teknisyeninin her geçen yıl daha da mağdur olmasına sebebiyet vermiştir.
 
 
 
                                                    (2010 Yılı  Kamu İdari Kurul Yeni Gündem Konusu Madde 18 )
 
İşin tarihçesi esasen 1996 yılında açılan, İlk ve Acil Yardım Teknikerliği (Paramedik) okullarına 2000 yılında ilk mezununu veren Acil Tıp Teknisyenleri yerleşene kadar 4 yıl boyunca düz lise çıkışlı öğrenciler alınması ile başladı. Sağlık Meslek Liseleri ATT mezunu verdikten sonra öğrencilerin çok az bir kısmı bu okullara yerleşebilmişlerdir. Bunun nedeni o dönemdeki üniversitedeki kontenjan sıkıntısı ve esas mağduriyet sebebi olan YÖK’ün METEB ( Mesleki ve Teknik Eğitim Bölgesi ) uygulaması.
 
 Türkiye’deki dönemin siyasi gelişmeleri nedeni ile meslek lisesi mezunları üniversite tercihlerinde aynı puanı aldığı kişi ile aynı bölüme yerleşemiyordu. Bunun nedeni ise imam hatip lisesi, meslek lisesi gibi okullardan kırılan kat sayı puanlarıydı. Bu yüzden üniversitelere yerleşemeyen ATT’ler kendi bölümlerini tercih ettiklerinde ise METEB duvarını aşamıyorlardı. METEB’in en önemli özelliği sınavsız geçişlerde adayın mezun olduğu bölümün bulunduğu il hangisiyse o ildeki tercih edilebilecek ön lisans programlarında önceliğin o METEB bölgesi içinde olanlarda olmasıdır. O dönemdeki üniversitelerdeki AABT bölüm bulunmaması nedeni ile şanslı okullar dışında kalanlar okul birincisi’de olsa kendi üst öğrenimini okuyamıyordu.
 
Bu kısır döngü içerisinde meslektaşlarımız AÖF üzerinden farklı farklı bölümler okuyarak lisans tamamladı, yüksek lisans eğitimlerine başladılar. Bugün geldiğimiz durum ise şudur; Kimi ATT devletin önüne koyduğu duvarları aşamayarak lise mezunu olarak kalmak zorunda kaldı. Kimisi ailelerini kurdu ve artık örgün eğitim yolu ile eğitim alması çok zor. Bir yandan Paramedik eğitimini tamamen ticari kazanç haline getirmiş özel üniversitelerde on binlerce Türk lirası para verip kalitesiz eğitim alan meslektaşlarımız mevcut. Zaten özel üniversitelerin verdiği eğitim ve aldığı öğrenci profili sorgulanması gereken başlı başına bir kondur.
 
Sağlık Bakanlığı konunun üzerine düşüp YÖK ile gerekli temasları kuruduktan sonra kadrosunda bulunan112 Acil Yardım Ambulanslarında çalışan, kendisini meslekte geliştirmiş olan binlerce Acil Tıp Teknisyenlerine bu hakkı sağladığı takdir de ekiplerde 3 Paramedik istihdamı sağlayabilecek potansiyele erişecektir. Böylelikle Paramedik eğitimi ticari bir olgu olmaktan çıkıp, meslekte gelişmiş ellere teslim edilebilecektir.
 
Sağlık-Sen olarak, Sağlık çalışanları adına geçmiş yıllarda aldığımız kararları ve imzaların nasıl takipçisi olduysak bundan sonra da imzamızın takipçisi olmaya devam edeceğiz…
 
 
 
Osman Nuri KUNDAKÇI
#ATT #Acil Tıp Teknisyeni #Paramedik #Üst Öğrenim #Sağlık-Sen #Osman Nuri KUNDAKCI
Yorum Yaz...
Kalan karakter sayısı : 500
emre     2017-02-11 4 sene lise okuyup +o lise yillari icinde 2 sene hastane staji yapan biz lakin devletin kiz meslek bölümleri icinde bile gecis yapabilecegi bir bolum att gercekten bitti denebilir hele ki su son donem 2017 son att yapılan haksızlık karsinda devletimiz sagolsun ek puan getirdi diyenler gercekten 4 sene icin de alt egitim almamis matematikle uniye girebilecek olan att tüm anadolu ve diger liseler bir tutulmali dısinda yapilan tum haksızlıklara gercekten boyun egmis durumdalar
Yasemin     2016-12-14 Düz lise alımlarını kapatmazlarsa paramedik zaten öldü bölüm patladı artık okadar att mezun var ken düz lise çıkışları almak ve 2 senede ne verebileceğin konusunda var tabi hiç bişey öğrenmeyen boş personel
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KPSS 2018/5 Tıbbi Sekreter  (Lise) Taban/Tavan Puanlar
KPSS 2018/5 Tıbbi Sekreter (Lise) Taban/Tavan Puanlar
KPSS 2018/5 Yerleştirme Sonuçlarına Göre Laboratuvar Teknisyeni (Lise) Taban/Tavan Puanlar
KPSS 2018/5 Yerleştirme Sonuçlarına Göre Laboratuvar Teknisyeni (Lise) Taban/Tavan Puanlar