657 sil baştan değişiyor Müezzinoğlu sendikaları çağırdı

Hükümet, 657 sayılı Devlet Memurları Yasası’nı sil baştan değiştirmek için düğmeye bastı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı üç büyük memur konfederasyonunu “kamu personel sistemini” görüşmek üzere çalıştaya davet etti.

657 sil baştan değişiyor Müezzinoğlu sendikaları çağırdı
657 sil baştan değişiyor Müezzinoğlu sendikaları çağırdı ATTYİZ.BİZ.TR

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu değişiyor mu sorusuna son dakika Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından yanıt geldi.

Cumhuriyet'teki habere göre, 10 bin 285 üyesi açığa alınan KESK heyeti ile görüşen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da, iş güvencesinin kaldırılacağı mesajını verdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Devlet Personel Başkanlığı tarafından 21-22-23 Ekim günlerinde Bursa’da “Kamu Personel Sisteminin Değerlendirilmesi” konulu çalıştay gerçekleştirilecek.

ÖZEL SEKTÖRDE ÇALIŞSINLAR

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ilan edilen OHAL ve çıkarılan kanun hükmünde kararnameler (KHK) ile toplam 10 bin 285 üyesi açığa alınan, 208 üyesi kamudan ihraç edilen, 9 üyesi de tutuklanan KESK, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nu ziyaret etti. KESK Eş Genel Başkanları Lami Özgen ile Şaziye Köse, KESK Genel Sekreteri Hasan Toprak ve KESK Mali Sekreteri Ramazan Gürbüz’den oluşan KESK heyeti açığa alınan ya da kamudan ihraç edilen üyelerinin görevlerine geri dönmelerini istedi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, diyaloğa açık olduklarını ancak her konuda uzlaşmak zorunda da olmadıklarını söyledi. Müezzinoğlu, açığa alınan ya da ihraç edilen kişilerin ille de kamuda çalışmak zorunda olmadıklarını kaydetti. KESK yöneticileri, Bakan Müezzinoğlu’nun istihdam şekillerinin değiştirileceği, iş güvencesinin kaldırılacağı mesajı verdiğine işaret etti.

HÜKÜMET BU ISRARINDAN VAZGEÇSİN

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, devletin olanaklarının, maddi imkânlarının korunması sorumluluğunun devlet memurlarına verildiğine dikkat çekti. Başta ihaleler olmak üzere devletin tüm işlerinin böyle olduğuna dikkat çeken Koncuk, şunları söyledi:

Memur iş güvencesine sahip olduğu sürece, siyasi baskılardan, müdahalelerden korkmadan, çekinmeden görevini yerine getirebilir. Memur üzerinde baskı, tehdit oluşturulduğunda bundan memur zarar etmez. Devlet, millet zarar eder. İhalelerde, devlet adına yapılan işlerde geçmişten bu yana suiistimaller olmuştur. Memur bunu koruyacak tek mekanizmadır. Şimdi memur iş güvencesiz hale getirilirse bu işler karışır.”

#657 #Devlet Memurları Kanunu #Çalışma ve Sosyal Güvenlik #Mehmet Müezzinoğlu
Yorum Yaz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Uzman Dr. Nihat Zincir evinde ölü bulundu...
Uzman Dr. Nihat Zincir evinde ölü bulundu...
Başsavcılık 3 ayrı suçtan soruşturma başlattı
Başsavcılık 3 ayrı suçtan soruşturma başlattı