Hava Ambulansı 8 günlük bebek için havalandı

Antalya'dan İstanbul'a Aort koarktasyonu tanısı ile sevk edilen 8 günlük bebek Uşak 112 Koordinasyonunda sevk edildi.

Hava Ambulansı 8 günlük bebek için havalandı
Hava Ambulansı 8 günlük bebek için havalandı ATTYİZ.BİZ.TR

Antalya'dan İstanbul'a Aort koarktasyonu tanısı ile sevk edilen 8 günlük bebek için Antalya'dan havalanan T.C.Sağlık Bakanlığına ait 112 Hava Ambulansı ile Uşak Havaalanına getirildi.

Uşak Havaalanında hazır bekleyen yine T.C.Sağlık Bakanlığına ait başka bir Hava Ambulansına alınan bebek İstanbul'a sevk edildi.

Uşak 112 İl Ambulans Servisi Başhekimliği koordinasyonunda gerçekleşen sevk için Alanda Yenidoğan hizmeti verebilen 112 Ambulası da hazır bekletildi.

 

Kaynak : Uşak İl Sağlık Müdürlüğü Sosyal Medya

Aort koarktasyonu nedir?

Aort koarktasyonunda (darlığı) aorta belli bir seviyede daralır. Darlık, genellikle aortadan kafa ve kollara giden damarlar çıktıktan hemen sonra oluşur. Bu durumda kan akımı, kalpten vücuda gönderilirken dar bir yerden geçmek zorunda kalır. Aort koarktasyonunda darlığın bulunduğu yerden kalbe kadar olan bölümdeki kan basıncı yükselir. 


Darlık herhangi bir şikayet yaratmayabilir ve tesadüfen doktor kontrollerinde üfürüm duyulması veya tansiyon yüksekliği tespit edilmesi ile ortaya çıkabilir. Aort koarktasyonunda normalde tersi doğru olduğu halde, kollardan ölçülen kan basıncı (tansiyon), bacaklardan ölçülen kan basıncından yüksek olur.

 

 

#Uşak #112 #Sağlık Bakanlığı #Hava #Ambulans #Helikopter
Yorum Yaz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Samsun'daki doktora şiddet olayı ile ilgili hastane yönetimi konuştu
Samsun'daki doktora şiddet olayı ile ilgili hastane yönetimi konuştu
Röntgen Teknisyenleri İçin Önemli Danıştay Kararı
Röntgen Teknisyenleri İçin Önemli Danıştay Kararı