Acil Sağlık Hizmetlerinin Kalitesi Düştü

Son yıllarda 112 acil sağlık hizmetlerinin kalitesi artması gerekirken gitgide düşmeye başladı. Özellikle son 2-3 yıldır ülkemizde 112 acil sağlık hizmetlerinin kalitesi malesef hak ettiği noktadan çok uzak hale geldi.

Acil Sağlık Hizmetlerinin Kalitesi Düştü
Acil Sağlık Hizmetlerinin Kalitesi Düştü ATTYİZ.BİZ.TR

Her ne kadar en iyi ambulanslar en iyi fiziki şartlar ve en iyi bilgi sistmeleri kullanılsada insan faktörü hizmetin hak ettiği yere gelmesini engelledi. Son 3 yılda 5 defa 112 acil sağlık hizmetleri daire başkanı değişmesi sıkıntının ne derece büyük olduğunu göstermektedir.

112 aciller ilk darbesinin aile hekimliğine geçişle tecrübeli doktorlarını kaybettiğinde aldı. Sağlık Meslek lisesi ATT bölümü üstüne paramediklik okuyan ve belli bir ağırlıkları olan paramedikler artık yetişmez oldu. Sağlık Meslek Lisesi mezunu olmayan düz lise mezunları özel üniversitelerde kalitesiz şekilde yetişti. 

Düz lise mezunlarının kolay iş bulma kapısı oldu paramediklik.  ATT 'ler için de aynı durum söz konusu. Eskiden Fen lisesi ve öğretmen lisesine yerleşemeyenlerin ilk tercihi olan Sağlık meslekler artık özel sağlık mesleklerin açılması ile en düşük seviyeden öğrenci almaya başladı. 

Yaşanmış bir örnek vermek gerekirse belgenin aslını kişi rencide olmasın diye paylaşmayacağız eryaman escort ama Hemşirelik üstüne paramediklik okuyan 112 çalışanı yaşadıkları bir olayı tutanaklamış. Bu tutanağa ..... 112 ASH istasyonu yazması gerekirken .... 112 Asayiş İstasyonu yazmışlar. 

Başhekim yeni atanan düz liseden geçme paramediğe soruyor '' intramüsküler enjeksiyon yaptın mı? '' cevap ''hocam beni ünivesitede hocalar idare etti pek bilgim yok , sorduğunuz işlemin ne olduğunu bilmiyorum''  Bırak entübasyonu vatandaş enjeksiyon yapmadım diyor. 

19-20 yaşında vaka görmemiş, acil durumu kavrayamayan aldığı sorumluluğun farkında olmayan gençlerin biran önce adam akıllı eğitime alınması gerekmektedir. Tek başına eğitimde yetersiz olcaktır. Müdürlüklerde 1 Acil Tıp Uzmanı 1 Acil Tabibi ve 1 deneyimli paramedikten oluşan denetim ekipleri kurulmalı ve bu kişileri sahada ve vaka başında denetlemeli yeterlimi değilmi karar verilmeldir. İnsan hayatı bu kadar ucuz olamaz. Milyon liralar harcanarak oluşturulan 112 sistemi hak ettiği şekilde çalıştırılmalıdır. Eğitmen doktorlardan yada paramediklerden oluşan  112 ekiplerine tecrübesiz kişiler entegre edilip beraber vakaya çıkmaları sağlanmaldır. Müdürlüklerin eğitim birimleri tek tek istasyon istasyon gezip yerinde denetim yapmalıdır. 


Kaynal : Personel sağlık net
 

#112 #Acil #Hizmet #Kalite #Sağlık
Yorum Yaz...
Kalan karakter sayısı : 500
Almila     2016-10-13 Sml den Att olrak mezun oldum.Kpss yi bekliyoruz.Tabi bu arada özel hastanelerede müracaatlarda bulundum ancak tecrübe diyor özel hastaneler.İş bulup çalışabildikmiki tecrübe istiyorlar.Kamu deseniz zaten alım yok deniyor.Madem kamuda,özelde iş bulamayacaksak sml ne işe yarıyor.neden biz o okullarda emek veriyoruz.
Ugur     2016-10-11 Merhaba arkadaşlar 5 yıldır 112 prm olarak görev yapan biriyim.yukaridaki bahsi geçen vukuatları aynen gördüm lap mezunu prm düz lise mezunu prm bir trafik kazasında hasta stebilazyonunu bilmeyen bir svo da nörolojik bulguları bilmeyen bunun gü i onlarca şey ve üstüne bu kişiler ekip şefi oluyor egolari tavan ama şey bildikleri yok bir ciddi vakada eli ayağı birbirine dolaşan mi ararsın komuta hekimin yanlış analiz veren mi ararsin 112 Sağlik sistemi kalitesi o kadar düşük ki al hastayı götür.
Berfin     2016-10-10 Kesinlikle öyle artık her önüne geleni paramedik yaptıkları için acil sağlık sistemi mahvolmuş durumda o kadar att paramedige giremezken özel lise cikislilar paramedik oldu yazık
Att     2016-10-09 Biz sağlık Bakanlığına bağlı sml de okuduk.herseyi her müdahaleyi öğrendik cekirdekten yetiştik.ama maalesef canim ülkem her isin universitesini cikarip amatörce bir işleyişle calistirarak ne yazikki her okuyan her seyi yapar mantigiyla isleri yürütmekte. Peki biz meteb dışı kaldik paramedik olamadik.bizden daha düşük insanlar paramedik oldu simdi suc kimin hakli kim bu işi daha cok okuyan degil tecrübesi bilgi ve becerisi daha iyi olan yapmali yetkiler artirilmali calisanlar rahat olmalı. ...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bayramda Sağlık Personeli
Bayramda Sağlık Personeli
Amasya'da Ambulansla Otomobil Çarpıştı: 4 Yaralı
Amasya'da Ambulansla Otomobil Çarpıştı: 4 Yaralı