Atlı UMKE timi göreve hazır

Sarp arazilerde medikal arama kurtarma ve acil sağlık hizmeti vermek amacıyla Uşak Sağlık Müdürlüğü bünyesinde kurulan Türkiye'nin ilk atlı UMKE timi, eğitim çalışmalarının ardından göreve hazır hale geldi.

Atlı UMKE timi göreve hazır
Atlı UMKE timi göreve hazır ATTYİZ.BİZ.TR

Uşak Sağlık Müdürlüğü Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Şube Müdürlüğü’ne bağlı Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) doğal afetler, toplu trafik kazasına müdahale,  zor arazi şartlarında arama kurtarma ve enkazdan yaralı çıkarma konularında bir  çok başarılı görevlerde bulunmaktadırlar.

Her geçen gün personel sayısıyla, donanım, teçhizat ve eğitimleriyle olası kötü senaryolara karşı kendini güncellemeye devam eden Uşak UMKE bir ilki daha gerçekleştirip Türkiye’de  ilk ATLI UMKE TİMİ’ni kurdu.

 Sarp arazilerde medikal arama kurtarma ve acil sağlık hizmeti vermek amacıyla kurulan Uşak Atlı UMKE Timi, eğitim çalışmalarının ardından göreve hazır. 4 ay süresince binicilik eğitimi alan ekibimiz eğitimlerinin ilk bölümünü at çiftliğinde, ikinci aşamasını arazide gerçekleştirdi. Atlı timimiz, zor arazi şartlarına ve atlı biniciliğe uygun özel kıyafetler ve vakaya müdahalede kullanılacak uygun tasarımlı ilkyardım çantası ile donatılmıştır.

Ekibimiz yaya olarak bir günde yapılacak arazi taramasını, atlarla bir kaç saatte tamamlayabilecektir. Özellikle kış aylarında atlı ekipten  daha çok faydalanılarak vakaya ulaşım ve müdahale kalitesi artacaktır. İl genelinde ve çevre illerdeki her türlü arama tarama faaliyetlerine destek verebilecekler. Arama kurtarma faaliyetlerinde sarp arazi nedeniyle bazen vakaya ulaşımda zorluklar yaşanmaktadır. Her ne kadar arazi araçlarımız, kar ambulanslarımız bulunsa da bazen bu araçların giremeyeceği bölgelerde olumsuzluklar yaşanabilmektedir. İşte bu tür vakalarda atlardan faydalanarak Uşak UMKE Atlı Timi daha hızlı ve etkin olarak müdahale edebileceklerdir.

Uşak Belediyesi’nin desteği ile temin edilen atların beslenmesi,  bakımı ve barınması yine Uşak Belediyesi At Çiftliği'nde yapılmaktadır. Uşak Atlı Timi İlimize hayırlı olsun.

#Uşak #UMKE #At
Yorum Yaz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sağlık Bakanlığı bayram öncesi Kist Hidatik hastalığına dikkat çekti
Sağlık Bakanlığı bayram öncesi Kist Hidatik hastalığına dikkat çekti
“Belki de o ambulans bizim evimize gidiyor olabilir”
“Belki de o ambulans bizim evimize gidiyor olabilir”