15 Temmuz sonrası açığa alınan yöneticilerle ilgili önemli düzenleme

15 Temmuz sonrasında açığa alınan yönetici görevine iade edilirse, göreve iade aynı yöneticilik görevine yapılmayabilir. Kurum isterse bu kişiyi öğrenim durumuna uygun unvana atayabilir.

15 Temmuz sonrası açığa alınan yöneticilerle ilgili önemli düzenleme
15 Temmuz sonrası açığa alınan yöneticilerle ilgili önemli düzenleme ATTYİZ.BİZ.TR

01 Eylül 2016 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 673 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 15 Temmuz darbe girişimi sonrası 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 137 nci maddesi uyarınca görevinden uzaklaştırılan kamuda yönetici görevinde olanların görevlerine iadeleri ile ilgili önemli bir düzenleme yapıldı.

Söz konusu kanun hükmünde kararnamenin 8 inci maddesinde bu düzenleme şu şekilde yer almıştır : "15/7/2016 tarihinde gerçekleştirilen darbe teşebbüsü ve terör eylemi sonrasında kamu kurum ve kuruluşlarınca ilgili mevzuatına göre görevden uzaklaştırılan ve yönetici kadrolarında bulunan personelin görevlerine iadesi, halen bulundukları yöneticilik görevi dışında öğrenim durumları ve kazanılmış hak aylık derecelerine uygun kadro ve pozisyonlara atanmak suretiyle de yerine getirilebilir." hükmü yer almıştır.

Yapılan bu düzenleme ile kamuda yönetici pozisyonunda iken haklarında FETÖ/PDY soruşturmaları kapsamında açığa alma işlemi uygulananların, eğer yapılan soruşturmalar neticesinde görevlerine iadeleri uygun görülürse, bu kişilerin yönetici pozisyonunda kalmalarında sakınca olabileceğinden, öğrenim durumlarına ve kazanılmış hak aylık derecelerine uygun bir kadroya atanmaları sağlanmıştır.

Örneğin, bir kamu kurumunda Daire Başkanı olarak görev yapmakta iken, hakkında 15 Temmuz 2016 tarihinden sonra görevden uzaklaştırma işlemi uygulanan yöneticinin göreve iadesinin uygun görülmesi halinde, eski kadrosuna atanmayarak 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun ilgili hükümleri çerçevesinde kazanılmış hak aylık derecesine uygun başka unvanlı bir kadroya yapılabilir.

Yapılan bu düzenleme bir zorunluluk arz etmemekte olup, burada takdir kurumların atamaya yetkili amirlerine bırakılmıştır.

Memurlar.Net - Özel

#15 Temmuz #Açığa Alınan #Yönetici #Resmi Gazete #673 #KHK #FETÖ/PDY #657 #Devlet Memurları Kanunu
Yorum Yaz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bayramda Sağlık Personeli
Bayramda Sağlık Personeli
Amasya'da Ambulansla Otomobil Çarpıştı: 4 Yaralı
Amasya'da Ambulansla Otomobil Çarpıştı: 4 Yaralı