Sağlık-Sen'den Ankara 112 Ekipleri ile ilgili Basın Açıklaması

15 Temmuz gecesi güzel ülkemize ve demokrasimize yönelik FETÖ terör örgütü tarafından yapılan hain saldırılar sonucunda 2585 vatandaşımız yaralanmış ve 246 vatandaşımız şahadete yürümüştür.

Sağlık-Sen'den Ankara 112 Ekipleri ile ilgili Basın Açıklaması
Sağlık-Sen'den Ankara 112 Ekipleri ile ilgili Basın Açıklaması ATTYİZ.BİZ.TR

15 Temmuz gecesi güzel ülkemize ve demokrasimize yönelik FETÖ terör örgütü tarafından yapılan hain saldırılar sonucunda 2585 vatandaşımız yaralanmış ve 246 vatandaşımız şahadete yürümüştür.


Böylesi elim ve hain bir saldırının gerçekleştiği bu kara gecede, Ankara 112’de çalışan meslektaşlarımızın yaralılara müdahale etmediği ve olay yerlerine girmediği yönünde bazı basın yayın organlarında asılsız ve gerçek dışı haberler yapılmıştır. Yapılan bu provakatif haberler o kara gecede hayatlarını ortaya koyarak canla başla çalışan Ankara 112 çalışanlarımızı derinden üzmüş ve yaralamıştır.


Olay gecesi incelendiğinde ilk çağrının geldiği andan itibaren acil sağlık hizmetleri bünyesindeki bütün birimler ve ambulans ekiplerimiz hızla organize olmuş ve çatışmaların olduğu noktalara yönelmiştir. Sadece görevi başında olan ekipler değil, aynı zamanda bu acı olayı evlerinde öğrenen ve bir saniye bile düşünmeden ailesiyle helalleşip, gönüllü olarak yardıma gelen meslektaşlarımızın da oluşturduğu onlarca ekip bu hain saldırıda aktif görev almıştır.

Çok kısa sürede çevre illerden gelen 68 acil yardım ambulansının da Ankara’daki ekiplerimize dahil olmasıyla toplam 202 acil yardım ambulansı ile cansiperane bir müdahale ortaya konmuştur. Çatışmaların en şiddetli şekilde yaşandığı bölgelere 1116 görevlendirme yapılmış ve kayıt altına alınabilen 561, kayıt altına alınamayanlarla yaklaşık 850 yaralı gazimiz ekiplerimiz tarafından ateş altından alınarak hastanelere taşınmıştır.


Hal böyleyken; Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığında yaşanan çatışmalar sonucunda yaralanan polislerimizin, olay yerinde yaşanan sıcak çatışmalardan dolayı alınamaması ve tüm çabalara rağmen olay yerine girilememesi, bazı basın yayın organlarında, bir art niyet olarak gösterilerek asılsız haberler yapılmış ve meslektaşlarımızın onurları kırılarak fedakarlıkları gölgelenmiştir.


Halbuki, basına yansıyan polis telsiz kayıtları değerlendirildiğinde, çatışmaların şiddetinden dolayı, bölgede görevli kolluk kuvvetlerine dahi, dikkatli olmaları ve kendi can güvenliklerini ön planda tutmaları yönünde talimat verildiği halde; başka hasta için görevlendirilen ekiplerimiz de dahil, olay yerine yakın olan 112 ekiplerimiz olayı öğrenir öğrenmez, Komuta Kontrol Merkezine bilgi vererek, görev emri bile beklemeden, tamamen kendi rıza ve istekleriyle, bu bölgeye yönelmiş, ancak devam eden sıcak çatışmalardan ve bölücü hainler tarafından ambulansların da hedef alınmasından dolayı ekipler olay yerine girememişlerdir.

Buradan gerek İçişleri Bakanlığı gerekse Sağlık Bakanlığı’na sesleniyoruz; Bu konudaki spekülasyonları sonlandıracak bir açıklama yapılmalı, 112 çalışanları zan altında kalmaktan kurtarılmalıdır. Biz, hiçbir 112 veya sağlık çalışanının böyle bir durumda, görevden kaçtığına veya kaçacağına inanmıyoruz. Bu iddiaları ciddiye alan var ise; devletimiz iddiaları inceleyerek sonuçlandırmalıdır.


Hiçbir muharebe eğitimi ve koruyucu ekipmanı olmayan, asli görevi güvenlik riskinin olmadığı soğuk alanda sağlık hizmeti vermek olan 112 çalışanlarımız, 15 Temmuz gecesi şiddetli çatışmaların devam ettiği Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, Ankara Emniyet Müdürlüğü gibi tüm noktalarda, hayatlarını hiçe sayarak sıcak çatışma alanlarına girmiş ve görevlerini ifa etmişlerdir. Bunun sonucunda, görev yapan 4 arkadaşımız maalesef yaralanmış, aynı zamanda 11 ambulansımız da hainlerin hedef gözeterek yapmış olduğu silahlı saldırılar sonucunda hasar görmüştür.


Bundan önce yaşanan Gar patlaması, Güvenpark ve Merasim sokaktaki patlamalar ve diğer PKK saldırıları ve terör eylemlerinde olay yeri güvenliği dahi sağlanmadan, hayatlarını riske atarak ilk önce olay yerine giren 112 ekiplerimiz, 15 Temmuz’daki saldırılarda da, önceki olaylarda gösterdikleri kahramanlıktan daha fazlasını göstermiş ve o kara gecede sağlık hizmeti sunmuşlardır.

Hem 15 Temmuz darbe gecesinde, hem de başka birçok terör saldırısında, 112 ekiplerinin nasıl hedef alındığı ve saldırıya maruz kaldığı, buna rağmen ateş altında dahi yaralıları almaya çalıştıkları, medyaya yansıyan kamera görüntülerinde apaçık görülmektedir. Dünyanın hiçbir ülkesinde, ambulans ekiplerinin böyle bir kahramanlığına rastlamak mümkün değildir. Taşıdığı ve maruz kaldığı mesleki risk tüm dünyada kabul edilmiş olan acil ambulans çalışanları, takdirin ve teşekkürün her türlüsüne layıktır.

Değerli basın mensupları;

Millet olarak atlattığımız bu darbe girişimi dahil, yıllarca omuz omuza çalışan, her türlü riskli olaylara beraber müdahale eden 112 Ambulans ve Polis ekiplerimizi karşı karşıya getirtmeye çalışan bu asılsız ve haysiyet kırıcı haberlere itibar edilmemesi, kamuoyunun sağduyulu ve sağlıklı bir şekilde bilgilendirilmesi amacıyla bu basın toplantısını gerçekleştirdik.


Katılımınızdan dolayı teşekkür ederim…

Umut GÜMÜŞAY
Sağlık-Sen Ankara 6 Nolu Şube Başkanı

 

#Sağlık-Sen #112 #Ankara #15 Temmuz #Gölbaşı #Özel Harekat
Yorum Yaz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bayramda Sağlık Personeli
Bayramda Sağlık Personeli
Amasya'da Ambulansla Otomobil Çarpıştı: 4 Yaralı
Amasya'da Ambulansla Otomobil Çarpıştı: 4 Yaralı