Emniyet Müdürü: Gerekirse ambulanslara silah çekin

FETÖ’nün darbe girişimi sırasında Özel Harekat Daire Başkanlığının savaş uçaklarınca bombalandığı Gölbaşı'nda yaşanan sıcak saatler, polis telsizi kayıtlarında yer aldı. Gölbaşı Emniyet Müdürü Levent Alıcı, can güvenliğinin olmadığı gerekçesiyle olay yerine gitmek istemeyen 112 ekiplerine gerekirse "silah çekilmesi" talimatı verdi.

Emniyet Müdürü: Gerekirse ambulanslara silah çekin
Emniyet Müdürü: Gerekirse ambulanslara silah çekin ATTYİZ.BİZ.TR

AA muhabirinin ulaştığı telsiz görüşmelerine göre, F16’ların bombaladığı Özel Hareket Daire Başkanlığına itfaiye ekipleri ile ambulansların yönlendirilmesi için Gölbaşı İlçe Emniyet Müdürlüğü merkez telsizinden anons yapıldı. Bunun üzerine diğer polisekipleri 112 acil çağrı merkezi ile itfaiye
birimini arayarak çok sayıda yaralının olduğunu, olay yerine acil şekilde ambulans ve yangın söndürme araçlarının sevkini istedi. 

İlk etapta Özel Hareket binasına ulaşan ambulanslar ile 5 yaralı polis Gölbaşı Devlet Hastanesine taşındı. Daha sonra bazı 112 ekipleri, can güvenliği olmadığı gerekçesiyle olay yerine tekrar gitmeyi reddetti. Bunun üzerine merkez telsizinden ambulansların polis ekipleri nezaretinde olay yerine gitmeleri yönünde anons geçildi. 

Hastanede görevli polis memuru, 112 ekiplerini ikna etmek için uğraştığını ancak sonuç alamadığını ifade ederek, "Ambulanslar hareket etmiyor merkez, bilginiz olsun. Söyledim, yüz defa söyledim. Hastanenin önünde hepsi bekliyor, gitmiyorlar. Bilginiz olsun." anonsunu geçti. 

Bunun üzerine devreye giren Gölbaşı İlçe Emniyet Müdürü Levent Alıcı, bütün polis ekiplerine, ambulansların bir an önce yaralı özel harekatçılara
ulaşması için gerekirse zor kullanmaları talimatını verdi. Alıcı, "Hemen sivil unsurlardan 112 merkezine geçsinler. Gerekiyorsa silah çeksinler, (ambulansları) zorla götürsünler Özel Harekata." emrini verdi. 

Bu arada devreye giren bir başka polis ise, "Efendim, biz kullanalım ambulansları, getirelim Özel Harekat Daireye." önerisinde bulundu. Bu telsiz görüşmelerinden sonra Gölbaşı İlçe Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesinden bir ekip hastaneye giderek ambulansların olay yerine sevkini sağladı. 

İtfaiye araçlarını çıkarmak için havaya ateş açtı 

Hava bombardımanının neden olduğu yangını söndürmek için çağrılan itfaiye ekiplerinin bölgeye gitmek istememesi üzerine de bir polis memurunun havaya ateş açtığı, telsiz görüşmelerine yansıdı. İtfaiye merkezindeki polis memurunun, zor kullanarak iki itfaiye aracını yangın bölgesine gönderdiğini
belirtmesi üzerine Emniyet Müdür Yardımcısı, "Anlaşıldı, anlaşıldı. Çıkarmak için gereken zoru kullanın arkadaşlar." şeklinde anons geçti. 

Ambulansların sevkiyle ilgili telsiz konuşmaları 

15 Temmuz gecesi çok sayıda özel harekat polisinin yaralandığı Gölbaşı'nda polis telsizine yansıyan konuşmalar şöyle: 

Merkez: Bilgi verin efendim. Akademi kavşağından arkadaşlar 112’leri güvenli şekilde götürebilirler tamam. 

Hastane polisi: Anlaşıldı merkez, 5 tane yaralı geldi, tamam. 

Merkez: Boş ambulans var mı? Oraya gidebilecek. 

Hastane polisi: Ambulanslar hareket etmiyor merkez bilginiz olsun. Söyledim, yüz defa söyledim. Hastanenin önünde hepsi bekliyor, gitmiyorlar. Bilginiz olsun. 

Merkez: Hastaneye ekip geçse, yönlendirse uygun olur mu? 

İlçe Emniyet Müdürü: Merkez konuyu takip edemedim. 

Merkez: Ambulanslar hareket etmiyormuş efendim yaralılarımızı almak için. Ekip geçse hastaneye, yardımcı olsa ambulanslara uygun olur mu? 

İlçe Emniyet Müdürü: Doğrudur. Hemen sivil unsurlardan 112 merkezine geçsinler, gerekiyorsa silah çeksinler zorla götürsünler Özel Harekat'a. 

TEM Ekibi: Anlaşıldı efendim biz geçiyoruz. 

Polis memuru: Anlaşıldı efendim, biz kullanalım ambulansları, getirelim Özel Harekat Daireye. 

Asayiş Grup Amir Vekili: Merkez anlaşıldı. Hastanede bulunuyor tamam. 

Devriye ekibi: Merkez Özel Harekattan kendi… 7-8 tane yaralı gönderildi tamam. 

İtfaiye ekiplerinin sevkiyle ilgili görüşmeler 

İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı: Merkez bu yukarıda, yukarıda yangınla alakalı olarak gönderme oldu mu itfaiyeden? 

Olay Yeri İnceleme Ekibi: Merkez malum yerdeyim efendim, şu anda iki tanesini çıkardım tamam. Merkez zorla çıkartıyoruz tamam. 


Haberin tam metni için » haberturk.com

#FETÖ #15 Temmuz #Ankara #112 #Ambulans #Gölbaşı #Özel Harekat Daire Başkanlığı
Yorum Yaz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KPSS 2018/5 Tıbbi Sekreter  (Lise) Taban/Tavan Puanlar
KPSS 2018/5 Tıbbi Sekreter (Lise) Taban/Tavan Puanlar
KPSS 2018/5 Yerleştirme Sonuçlarına Göre Laboratuvar Teknisyeni (Lise) Taban/Tavan Puanlar
KPSS 2018/5 Yerleştirme Sonuçlarına Göre Laboratuvar Teknisyeni (Lise) Taban/Tavan Puanlar